1 kilo üzümle 1 litre mazot alınabilir!

 1 kilo üzümle 1 litre mazot alınabilir!

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, dünManisa’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 TL olarak açıkladığı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının çiftçilerde hayal kırıklığı yarattığını belirterek, kilosuna 27 lira fiyat verilen çekirdeksiz kuru üzümle ancak 1 litre mazot alınabileceğini ifade etti. 

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Manisa’da açıkladığı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulunda. Bakırlıoğlu, AKP iktidarı boyunca hiç yüzü gülmeyen çiftçinin yine beklediğini bulamadığını  söyledi.

27 LİRA KURU ÜZÜM  1 LİTRE MAZOT EDİYOR!

Ziraat odalarının ortalama 25 TL maliyet çıkarmasına rağmen 9 numara kuru üzümün fiyatının 27 lira olarak açıklanmasının beklentileri karşılamadığını kaydeden Bakırlıoğlu şunları söyledi “Çünkü dolar bazında geçen yıldan bir farkı yok.
2019-2020 yıllarında açıklanan kuru üzüm fiyatı 1,7 doların üzerindeydi.2021 ve 2022 yılarında 1,5 dolar seviyesinde kaldı. Görüldüğü üzere dolar bazında üzüm fiyatı düşüşte.CHP olarak çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının en az 2 dolar olması gerektiğini dile getirdik. Üreticinin talebi de bu yöndeydi. Çünkü geçen yıl sadece 50 kuruş artışla 13 lira olarak açıklandı. Bu fiyat maliyetin bile altında kaldı ve üzümcü zarar etti. Oysa en az 17 lira olması gerekiyordu. Cumhurbaşkanı geçen sene olması gereken fiyat üzerinden bir artış yapmış olsa bizim söylediğimiz, üreticinin de talep ettiği 35 TL rakamına ulaşıyoruz. Neden 35 lira olması gerektiğini defalarca dile getirdik. Çünkü maliyet artışları çok fazla. Gübre yüzde 300, zirai ilaç yüzde 400, mazot yüzde 240 artmış. En az artan işçilik o bile yüzde 100 arttı. 2020 yılında fiyatı 12,5 lira olan bir kilo kuru üzümle 2 litre mazot alınabiliyordu.
2021 yılında 1,7 litreye düştü. 2022 yılında açıklanan 27 lira kurum üzüm fiyatı ile ancak 1 litre mazot alınabiliyor. Bu basit hesapla bile üzüm üreticisi zararda. Geçen yıl maliyetin altında kalan fiyatlar yüzünden bağlarını kökleyen çiftçileri görmüştük. Maalesef yine bağlarını kökleyen üzüm üreticisi çiftçilerle karşılaşacağız.”

“PİYASA HIZLA TEKELLEŞMEYE DOĞRU GİDİYOR”

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın TMO’nun 9 numara kuru üzümü 27 liradan alacağını ilan etmesine rağmen işletmelerin bu rakamın çok altında alım yapacaklarını kaydeden Bakırlıoğlu “Her sene aşina olduğumuz olayları yine yaşayacağız. TMO piyasada herkesin 9 numara dediği üzüme 8 numara diyecek dolayısıyla fiyat kıracak. Alım yerleri kısıtlı olduğu için birçok üretici TMO ya ulaşamayacak, ulaşanlar ise günler sonrasına randevu alacaklar, uzun kuyruklara katlanmak zorunda kalacaklar. Daha şimdiden üreticinin bağındaki üzüme fiyat biçen bağlantı yapan ihracatçı mal almak için iştahlı olmayacak. Neden olsun ki? TMO sonuçta aldığı malı gene ihracatçıya satacak. Geçen sene TMO 1,5 dolara aldığı üzümü 1 dolara ihracatçıya satmıştı. Benzer süreçleri tekrardan yaşayacağız. Kuru üzüm sektöründe sıkıntı gerçekten her geçen gün daha da artıyor. Geçmişte piyasayı TARİŞ belirledi. En büyük aktör durumunda olan TARİŞ rekoltenin tek başına yüzde otuzunu alabiliyordu. Şimdi 10 bin ton üzüm alıp çekiliyor. Piyasadaki aktör sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Piyasa hızla tekelleşmeye doğru gidiyor. Bir tröst oluşmuş durumda.
Çekirdeksiz sultaniye üzüm, kuru üzüm bilhassa bölgemiz için önemli. Bu konuyu bir devlet politikası olarak ele almamız gerekiyor. Müdahale alımlarının yeterli olmadığını gördük. Geçen sene elli kuruşluk artışla 13 lira fiyat açıklanmıştı. On üç liraya üzüm satan insan yok neredeyse. Bu senede benzer manzaralar yaşayacağız. Açıklanan fiyatın çok altında bir fiyata üzüm satmak zorunda kalacağız. Recep Tayyip Erdoğan Tarım Kredi Marketlerdeki fiyatları indirim talimatı vereceğine, Tarım Kredinin sattığı ve çiftçinin kullandığı gübrenin, ilacın fiyatını indirin talimatı verse zaten maliyetler düşer ve üretici de tüketici de memnun kalır. Sadece market fiyatını indirin, etin fiyatını indirin dendiği zaman zararı hep çiftçiye üreticiye, yetiştiriciye dokunuyor.
Çiftçimiz üreticimiz sabretsin. Az kaldı. Dostlarımızla birlikte bu iktidarı ilk seçimde gönderiyoruz. CHP iktidarında uygulayacağımız tarım destekleme politikalarımızla hem üreticimiz kazanacak, hem de vatandaş gıdayı ucuza tüketecek. Manisalı üzüm üreticimizin de yüzü gülecek”dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir