14 Mart Tıp Bayramı acı ve öfkenin gölgesinde kaldı

 14 Mart Tıp Bayramı acı ve öfkenin gölgesinde kaldı

Manisa Tabip Odası,  102’si hekim toplam 558 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği Maraş merkezli yaşanan depremlerin ardında bıraktığı acı ve öfkenin gölgesinde kalan 14 Mart Tıp Bayramı için sade bir tören düzenledi. 

14 Mart Tıp Bayramı için Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma törenine CHP Manisa İl Başkanı İsmail Çalışkan, DEVA Partisi Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek, CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, Manisa Diş Hekimleri Odası Köksal Gürsoy, İyi Parti Manisa Kadın Politikaları Başkanı Tuba Özcan, İyi Parti Manisa Toplumsal Politikalar Başkanı Ayça Özbakır, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, DEVA Partisi Yunusemre İlçe Başkanı Emrah Ünlü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluyu temsilcileri katıldı.

DEPREMDE 102’Sİ HEKİM 558 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ 

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Sevil Sapmaz Karabağ, yaptığı konuşmada yaşanan büyük depremin acı ve öfkesinin gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladıklarını belirterek ” 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde resmi rakamlara göre 50 bine yakın vatandaşımız ve 102 hekim olmak üzere 558 sağlık çalışanımızı kaybettik. Depremlerde kaybettiklerimiz için Manisa Tabip Odası olarak kayıplarımızın yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Depremde pek çok Aile sağlığı merkezi ve hastane yıkılmış ya da ağır hasar almıştır. Bölgede sağlık hizmeti sunumu yapılabilecek sağlam ve güvenli bina kalmamıştır. Depremden sonra alt yapının zarar görmesi nedeni temiz suya ulaşım mümkün olmamıştır. Kalabalık barınma koşulları temiz suya erişilememesi nedeni ile bulaşıcı hastalık riski ile karşı karşıya kalınmıştır, Gebe izlemi, çocuk sağlığı ve aşılama gibi 1. basamak sağlık hizmetlerinin ve koruyucu hekimliğin önemi pandemi döneminde olduğu gibi bir kez daha ortaya çıkmıştır. TTB Halk sağlığı kolu ve olağanüstü durumlarda sağlık hizmetleri kolu ilk günden itibaren bölgede çalışmalarını sürdürmektedir. TTB, Sağlık Bakanlığına depremzede olan doktorların yasal mevzuata göre idari izinli sayılmalarını ve TTB tarafından oluşturulan gönüllü hekim listelerindeki hekimlerin geçici görevlendirme ile bölgede çalışabileceğini resmi olarak bildirmiştir. Ancak bu öneri bakanlık tarafından karşılık bulmamış ve meslek örgütümüzün işbirliği talebi bakanlıkça muhatap alınmamıştır. Üstelik devlet hizmet yükümlülüğü ve iller arası yer değiştirme atamasında tüm kadrolar deprem bölgesi illerine yapılmıştır. Ataması yapılan doktorların barınma sorunu, çalışacakları hastanelerin durumu, güvenliği gibi pek çok konu belirsizdir. Ataması yapılan doktor arkadaşlarımıza atandıkları sağlık müdürlükleri tarafından “konaklama sizin yükümlülüğünüz”, “ulaşım sizin yükümlülüğünüz”, “kalacak yer bulmak sizin yükümlülüğünüz” denilmiştir. Bu tutum ben yaptım oldu bölgeye doktor gönderdim anlayışının en bariz şeklidir” dedi.

Dr. Sevil Sapmaz Karabağ

“SAĞLIKTA ŞİDDET SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN SONUCUDUR”

Tıp Bayramının tarihçesinden bahseden Sevil Sapmaz Karabağ, bugünkü sağlık sisteminin 14 Mart’ı bayram olmaktan çıkardığı ve hekimler ve sağlık çalışanlarının hak mücadelesi gününe dönüşmesine neden olduğunu kaydetti. Sağlıkta Dönüşüm politikalarının sisteme verdiği zarara da değinen Karabağ şunları söyledi “Bu hedef sağlık hizmetlerinin sunumu ve finansmanından kamuyu çıkarmak, sağlık hizmetlerinin serbest piyasa koşullarında ticari bir mal gibi alınıp satılmasını, buradan para kazanılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak ülkemizde sağlık harcamaları hızla artmakta sağlığa ayrılan bütçenin tamamına yakını kamu özel işbirliği ile yapılan şehir hastanelerine ve tedavi edici sağlık hizmetlerine harcanmaktadır, sağlık kurumlarına başvuran hasta yükü gün geçtikçe artmaktadır bir hekim günde 100-150 hastaya hizmet vermektedir. Bu durumda da bir hastaya ortalama 2-3 dakika zaman ayırılabilmektedir. Halkın kaliteli sağlık hizmetine ulaşımı engellenmektedir. İstediği hizmeti alamayan hasta aynı yakınmalarla birden fazla hekime farklı uzmanlık alanlarına giderek hem kendisi için sonu gelmez tetkikler randevularla mücadele etmekte hem de bu durum şiddeti doğurmaktadır. Şiddetin en kötüsünü geçtiğimiz yıl yaşadık arkadaşımız Dr. Ekrem Karakaya hasta yakını tarafından öldürüldü. Arkadaşlarımız 2021 yılında 100 binden fazla beyaz kod çağrısı verdi. Her hasta ve yapılan işlem ek ödeme için performans puanı olarak görüldüğü sistemde, puan baskısı hekimlerin ruhsal sağlığını ve iş barışını bozmakta, hekimler kendini güvensiz hissetmekte ve her geçen gün daha fazla şiddete maruz kalmaktadır. Bunlar şu an yaşanan gerçeklerdir ve Sağlıkta Dönüşüm Sürecinin sonuçlarıdır. TTB Sağlıkta dönüşüm politikası ile yaşanılan olumsuzluklara karşı çıktığı için iktidar tarafından hedef gösterilmiş, TTB başkanına ve merkez konsey üyelerine karşı dava açılmış toplum nezdinde itibarı zedelenmeye çalışılmaktadır. Tüm bunlara rağmen meslek örgütümüze sahip çıkmak biz hekimlerin sorumluluğudur ve Manisa Tabip Odası olarak meslek örgütümüze sahip çıktığımızı bu anlamlı günde bir kez daha ifade ediyoruz.”

“TIP ÖĞRENCİLERİNİN EMPERYALİZME KARŞI DİRENİŞİNİN SEMBOLÜ 14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN”
Karabağ, Tıp bayramı kutlamaları 2020 ve 2021 yılında covid 19 pandemisi gölgesinde gerçekleştirdiklerini, geçen yıl özlük haklarını elde etmek için düzenlenen “emek bizim söz bizim” eylemleri için 14 Mart haftası g(ö)rev etkinlikleriyle gerçekleştirdiklerini hatırlatarak,  bu yıl da deprem felaketinin geriye bıraktığı büyük acı ve öfkenin gölgesinde 14 Mart tıp bayramını yaşadıklarını dile getirdi.  “Giderlerse gitsinler” denilen hekimlerin pandemide olduğu gibi depremde de ilk günden itibaren gönüllü olarak görev alarak bölgedeki yaralara ilaç olmaya koştuğunu vurgulayarak “Başlangıcının Tıp öğrencilerinin emperyalizme karşı direnişin sembolü olan bu günü Tıp Bayramı olarak kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu misyonun temsilcileri olmak, zorluklara karşı durmada bize güç ve umut veriyor. Bu nedenle başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir