CİNAYETİ HERKES BİLİYORDU

 CİNAYETİ HERKES BİLİYORDU

Soma Faciası’nın 8’inci yılı sempozyumunda konuşan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Soma’da büyük bir facia olacağını bilindiğine vurgu yaparak ‘Cinayeti herkes biliyordu’ dedi.

Tunay Aktaş

Türk Toraks Derneği ve Manisa Tabip Odası ortak Soma Sempozyu’munda konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Şu an biz biliyoruz ki bu facianın yaşanacağını herkes biliyormuş. Bu yaşanan faciayı özetliyor. O madene inen herkes… Mühendisi, patronu. Madene inen herkes burada büyük bir facia olacağını biliyormuş. Daha önce maden sahasını terk eden, devreden bir Ciner Holding var. Çok riskli bir bölge diye terk ediyor. Bir yatırım yapılması lazım, bu yatırım maliyetine katlanmak istemediği için Soma Kömürleri AŞ alıyor. Sonra Soma AŞ’de Türkiye Kömür İşletmeleri’ne başvurarak ciddi risklerin olduğu ve yatırım yapılması gerektiğini söyleyerek devletten teşvik alıyorlar. Ama bu yatırımlar asla gerçekleşmiyor. Soma’da çok büyük facia olacağını Özgür Özel, meclis kürsüsünden seslendirdi. Yani bu cinayeti herkes biliyordu” dedi.

AZ CEZA İÇİN HAKİM DEĞİŞTİRDİLER

Yargılama sürecinden bahseden Bakırlıoğlu, “Bir de yargılama süreci yaşandı tabi. Kaza, kazanın nedenleri, kazaya neden olanlar ve gelişen olaylar bizim nasıl bir ülkede yaşadığımızı bize gösterdi. Tam karar aşamasına gelmişken, bölge insanının güvendiği bir hakim varken davanın hakimi değiştirildi. Verilebilecek en düşük cezayı verecek hakimi getirdiler. Ölen her madenci için 8 gün hapis cezası verildi” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir