“27 Mayıs demokrasiye vurulan ilk darbe”

 “27 Mayıs demokrasiye vurulan ilk darbe”

Adalet Partisi Manisa İl Başkanı Çimtosun, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin tüm demokrasi tarihinin kırılma noktalarından biri olduğunu  belirterek “ 27 Mayıs 1960 askeri darbesi demokrasiye vurulan ilk darbedir” dedi.

Adalet Partisi Manisa İl Başkanı Şule Çimtosun, Cumhuriyet döneminin ilk askeri darbesi olarak bilinen 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 62. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, darbenin Demokrat Parti (DP) hükümetine karşı gerçekleştiğini belirterek, demokrasiyi savunanların hayatları ile bedel ödediklerini söyledi.

“DEMOKRASİ TARİHİNİN KIRILMA NOKTALARINDAN”

Çimtosun, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin tüm demokrasi tarihinin kırılma noktalarından biri olduğunu kaydederek “Siyasal ve ekonomik anlamda güçlü bir ülke yaratmak hedefinde olan Demokrat Parti, ekonomik kalkınma, muhafazakar modernleşme ve milli iradenin gerçekleşmesi için “Yeter! Söz milletindir” sloganı ile çıktıkları yolda, demokrasi savunuculuğunu hayatları ile ödemişlerdir.

“ASKERİ VE SİVİL TÜM DARBELERİN KARŞISINDAYIZ”

Darbelerin, demokrasiye, siyasete, kültüre, ekonomiye ve  toplumsal kutuplaşmaya kadar bir çok etkileri vardır. Bizler; askeri ve sivil darbelere karşı olan demokrasi savunucusu bir partiyiz. Demokrasimize yapılan bu müdahalelerin bir daha yapılmamasını temenni ederken; merhum Başbakan Adnan Menderes, Merhum Hasan Polatkan ve Merhum Fatin Rüştü Zorlu’ya Allah’tan rahmet diliyorum.”dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.