Doğayı katleden şirketten, köylülere suç duyurusu!

 Doğayı katleden şirketten, köylülere suç duyurusu!

Yatağan’ın Bayır ve Deştin Mahallesi arasında kurulması planlanan ve yargı sürecinde olan Çimento Fabrikası’nı köylerinde istemedikleri için direnen köylüler, şirket tarafından savcılığa şikayet edildi.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır ve Yatağan ilçesine bağlı Deştin Mahallesi arasında kurulması planlanan ve yargı sürecinde olan Çimento Fabrikasına karşı kurdukları çadırlarla 24 saat nöbet tutan köylüler, firma tarafından savcılığa şikayet edildi.

Fabrika alanına giden araçların önünü keserek, araçların giriş çıkışını engelledikleri gerekçesiyle haklarında suç duyurusunda bulunulan yaklaşık 10 köylü ve çevreci, Bayır Jandarma Komutanlığı’na giderek ifade verdi.

ÇEVRECİ VE KÖYLÜLER JANDARMADA İFADE VERDİ

Geçtiğimiz Mayıs ayında yöre halkı ve çevreciler dava sürecinde olan Çimento Fabrikasına karşı çalışmaları durdurmak için fabrika alanına giden araçların önünü kestiği iddia edilmişti. Şirketin, iş makinelerinin önünü kestiği ve bölgeye girişine izin vermediği öne sürülen köylüler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, yaklaşık 10 kişi Bayır Jandarma Komutanlığı’nda ifade verdi, ardından Bayır Mahallesi Meydanında basın açıklamasında bulundu.

MUÇEP Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu ve Bayır Çevre Komitesi adına yapılan basın açıklamasını okuyan Haluk Özsoy, çimentocu firmasının yaşam alanlarına sahip çıkan köylüleri, çevrecileri, ekolojistleri, yeşilleri birer terörist gibi gösterip, avukatları aracılığıyla Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Özsoy “Bir çevre eylemi yaptıkları iddiası ile müvekkiline ait inşaat sahası giden yolu araçları ile geçişe kapatarak, müvekkile ait şantiye sahasına geçecek araç ve insanları fiilen engellemiş ve geçişlerine izin vermemişlerdir’ iddiasında bulunmuşlardır” dedi.

“YAŞAM ALANLARINA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Havasına, suyuna, toprağına, bağına, bahçesine, zeytin ağacına, ormanına yani yaşam alanlarına sahip çıkmak ne zamandan beri suç olmuştur?” sorusunu yönelten Özsoy şöyle devam etti “Yaşam alanlarına sahip çıkmak en temel insan hakkıdır. Şikayetçi avukatlar şikayete konu olan suçu işleyen şahısların isimlerini tam olarak tespit edilememiştir demektedirler. Buradan ihbarda bulunuyoruz bizler, MUÇEP Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu ve Bayır Çevre Komitesi üyelerinin tamamı olarak Çimento Yıkım Projesine karşıyız ve yaşam alanlarımıza sahip çıkma ‘suçunu’ hep birlikte işledik ve bu ‘suçu’ işlemeye devam edeceğiz.”

“ÇED OLUMLU RAPORUNUZ SAHTEDİR!”

Ocak ayından bu yana Çimento Yıkım Projesini gerçekleştirmek için uğraşan çimentocu şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Özsoy, “ÇED olumlu raporunuz sahtedir, iptal edilmesi için dava açtık”diyerek şunları söyledi “Bu davaya Menteşe Belediyesi de Muğla Büyükşehir Belediyesi de bizlerin yanında davacı olmuştur. İmar planları ve yapı ruhsatı bu sahte ÇED nedeniyle onaylanmıştır ama iptal olmaları çok uzak değildir. Şirketin faaliyeti anayasanın 56. Maddesi, zeytincilik kanunu, suların korunması konunu, tarım ve ormancılıkla ilgili birçok kanuna aykırıdır. Çimento Yıkım Projenizi bir an önce durdurun. Ormanı, zeytinlikleri, arıcılığımızı, bağımızı, bahçemizi, göledimizi, barajımızı, su kaynaklarımızı sahte ÇED’e dayalı izinlere yok edemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz.

30 YILDIR MÜCADELE EDEN BEKİR KAYMAK HEDEF GÖSTERİLDİ

Bayır’da yaşayan ve 30 yıldır havasını, suyunu, toprağını korumak için çimento yıkım projelerine karşı mücadele etmekte olan Bekir Kaymak arkadaşımız çimentocu şirketin avukatları tarafından kendi zeytinlik alanında direniş çadırı kurulmasına izin verdiği için ‘yasadışı eylemlerin lojistik üssü olarak kullandırmakla’ suçlanarak hedef gösterilmiştir. Direniş çadırımız yasadışı eylemlerin lojistik üssü değil yasa dışı çimento yıkım projesinin önlenmesi için gece-gündüz yedi yirmi dört direnmenin, yaşam alanlarına sahip çıkılmanın güzel bir örneğidir.

“HAVAMIZI, SUYUMUZU, TOPRAĞIMIZI ZEHİRLEYEN YIKIM PROJESİNİ SİZLERE YAPTIRMAYACAĞIZ”

Eylemlerimiz nedeniyle çimentocular korkuyorlarsa korkmaya devam etsinler. Havasını, suyunu, toprağını zehirleyip yok edecek ve 12 köyü ve binlerce insanı yerinden yurdundan edip göç etmek zorunda bırakacak olan bu yıkım projesi nedeniyle binlerce insan zaten yıllardır kaygı içinde yaşamaktadır. Korkma ve kaygı duyma sırası onlarda. Buradan haykırıyoruz binlerce insanı mağdur edecek bu yıkım projesini sizlere yaptırtmayacağız.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir