22 Sultanlar rutubet ve pislik içinde!

 22 Sultanlar rutubet ve pislik içinde!

Manisa’da 15. yüzyıl sonlarında sancak beyi olarak görev yapan Osmanlı şehzadeleri için yapılmış olan  22 Sultanlar Türbesi’nin içler acısı halini gören, İYİ Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Çelik, “Tarihimize sahip çıkıyoruz diyerek inşaat işlerinden başını kaldıramayanlar, şehrin göbeğinde ki türbenin kahvehaneye dönüşmesine sessiz kalıyorlar.”dedi.

Şehrin şehir merkezindeki  22 sultanlar Türbesi’ni ziyaret eden İYİ Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, 15. yüzyıl sonlarında Manisa’da sancak beyi olarak görev yapan Osmanlı şehzadelerinin yakınları için yapılmış tarihi yapının halinin içler acısı olduğunu söyledi.

“TÜRBENİN İÇİ KIRIK DÖKÜK, HER YER RUTUBET VE PİSLİK İÇİNDE”

Karşılaştığı manzara karşısında veryansın eden Çelik “Manisa yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Yeri geldi yakıldı, yıkıldı ama yakın zamanda 100. yılını kutlayacağımız 8 Eylül düşman işgalinden kurtuluşu gibi küllerinden yeniden doğmayı başardı. Zor günler geçer, bu şehrin kaderine terk edilmişliği halkımızın teveccühü ile sona erecektir. Ancak görüyoruz ki yatırım olarak nitelendirilen pek çok işte samimiyetsiz ve ranta dönüşmüş. Bugün görüyoruz ki tarihimize sahip çıkıyoruz diyerek inşaat işlerinden başını kaldıramayanlar şehrin göbeğinde ki türbenin kahvehaneye dönüşmesine sessiz kalıyorlar. Türbenin içi kırık dökük, her yer rutubet ve pislik içinde. Tarih Şehri bildiğimiz Manisa’mızda yetişmiş atalarımıza olan bu vefasızlığı görmek içimizi acıtıyor. Tarihi yaşatmak için milyonlar harcamak gerekmiyor. Sadece burası değil, Manisa Müzesi olarak yapımına başlanan yerin demirleri paslandı. Yapımı bitmeden eskidi. Hala ne zaman biteceği belli değil. Halkın verdiği yetkiyle göreve gelenlere sesleniyoruz. Samimiyetsiz işleri bırakın. Mesele tarihe sahip çıkmaksa bizim vatandaşımız geçmişini çok iyi bilir. Ancak siz gelecekte olmayacağınızı bildiğiniz için tarihi değerlerimize bile akçeli işlerinizi sokmaya çalışmayın. 22 Sultanlar Türbesi’ni görmeniz yeterli. Bu değerler ticarethane değildir. Küçük bakımlarla buraları ayakta tutmak, gelecek nesillere aktarmak zor değildir.”dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.