5 yılda 1,3 milyon tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı

 5 yılda 1,3 milyon tarım arazisi bankalara rehin bırakıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, muhalefetin sorusu üzerine verdiği yanıtta 1,3 milyon tarım arazisinin ödenemeyen borç nedeniyle bankalar tarafından rehin alındığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 5 yılda çiftçilerin ödeyemediği borç nedeniyle rehin altına alınan arazi sayısına ilişkin Murat Kurum’a soru önergesi verdi. Bakan Kurum verdiği yanıtta 1 milyon 366 bin 172 tarım arazisinin rehin altında tutulduğunu açıkladı.

“ÇİFTÇİ BORCU BORÇLA DÖNDÜRÜYOR. DÖNDÜREMEDİĞİNDE MÜLKÜ DE ELDEN GİDİYOR”

CHP’li Gürer, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Artan yaşam pahalılığı icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı son bir yılda 1 milyon 467 bin adet artarak 29 Temmuz itibarıyla 23 milyon 987 bine çıkmış durumdadır. Bu veriler incelendiğinde icra takibinde çiftçi borçlarının önemli bir yer tuttuğu da söylenebilir. Çiftçi borcu borçla döndürüyor.Mazot, ilaç, gübre, tohum, sulama suyu bedellerini ödeyip krediyi bankada kapatırsa hacze düşmüyor. Aksi durumda haciz ile karşılaşıyor. Sulama suyu elektrik faturasını ödemeyen çiftçi hemen elektriği de kesildiği için ürün tarlada susuz kalıp yanıyor. Çiftçi alan daraltsa da ekime devam ediyor ama borçları döndüremez ise malı mülkü de elden gidiyor.”dedi.

ÇİFTÇİNİN KREDİSİZ ANA PARA İLE ÜRETİM YAPMA ŞANSI YOK

Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Tarım Bakanı Kirişci’nin tarım ile ilgili çizdikleri pembe tabloların gerçeklerle örtüşmediğini söyleyerek, “Rehin tesis edilen taşınmaz sayısı 1.366.172 iken, çiftçi sayısı 2 milyon 100 bin civarında ise bu durumda çiftçi kredisiz ana para ile üretim yapma şansı olmadığı da görülüyor.Yalnız gübrede bir yılda yüzde 342 artış oldu. Sonbahar ekiminde kullanılacak gübre tonu 18 bin TL, çiftçi nasıl alacak?” diye sordu.

Ömer Fethi Gürer

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir