Yeraltı su kaynakları tükeniyor! Manisa’nın doğusu çöktü

 Yeraltı su kaynakları tükeniyor! Manisa’nın doğusu çöktü

Manisa’nın yer altı su rezervinin tükenmek üzere olduğu uyarısı yapan Manisa Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Derneği Kurucu Başkanı Abdulkadir Hasbutçu, şehrin doğusunda bir alanın platform halinde çöktüğünü söyledi.

Tunay Aktaş

Abdulkadir Hasbutçu, “Manisa’nın yer altı suyu 292 metreye indi. Manisa’nın kullandığı su tamamen yer altında birikmiş olan su. Buna ister yer altı barajı deyin ister yer altı gölü. 292 metreye indi en son statik seviye. Son seviyenin kaç olduğunu bilmiyoruz. Bir kaç gün, bir kaç ay, bir kaç yıl sonra suyumuz bitecek ve çözümsüz bitecek. B planımız yok. Hoyratça kullanıyoruz. Ve kullandığımız suyu geri vermiyoruz. Sadece Horozkoy Atık Su Arıtma Tesisi’nden günlük 105 bin ton su Gediz Nehri’ne bırakılıyor. Tarım sulamasıyla yer altına verebileceğimiz suyu Gediz’i kanalizasyon gibi kullanıp direk denize döküyoruz. İzmir’in içme suyu 45 tane pompayla Manisa’nın yer altı sularından çekiliyor. Geri dönüşü bir damla suyumuz yok. Geri vermiyoruz.

Platform şeklinde çöküntü

Yer altı sularının çekilmesiyle obruk endişesi geliştiğini fakat obruklardan önce platform şeklinde çöküntünün yaşandığını söyleyen Hasbutçu, “Platform şeklinde Manisa’nın doğuşu çöktü. Akhisar istikametinde Yeniköy’den 2-3 kilometre sonra başlayan platform 12 cm çöktü. Allah korusun İnşallah yanılırız bu başka çöküntülerin habercisi gibi. Ama bundan başka kafamıza vurulan tokmak yok. Aklınızı başınıza alın diyor doğa bize” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir