CHP’den Cengiz Ergün’e: Bu sadece göz boyama

 CHP’den Cengiz Ergün’e: Bu sadece göz boyama

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün kendisine ve ailesine rant sağladığı Uncubozköy ve Karakoca Ekoturizm imar planlarının tekrar görüşülmek üzere meclis gündemine getirmesini ‘Ali Cengiz oyunu’ olarak değerlendiren CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, ‘Eğer imarla ilgili rahatsızlığın varsa hukuka başvur. Bu sadece bir göz boyamadır’ açıklamasında bulundu.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Bülent Mersinli ve Yenal Yıldırım ile birlikte basın toplantısını düzenleyerek yaşanan gelişmenin içeriği hakkında bilgi verdi.

“EĞER İMARLA İLGİLİ RAHATSIZLIĞIN VARSA HUKUKA BAŞVUR”

MHP’li Ergün’e imar planlarıyla ilgili rahatsızlık yaşıyorsa hukuka başvurması gerektiği çağrısı yapan CHP İl Başkanı Semih Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “CHP Manisa il örgütü, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri bir bütün olarak yanlışlara ‘Dur’ demek için büyük bir mücadele ediyor. Büyükşehir’de yaşanan yanlışlıklar bize göre skandal olarak nitelendirdiğimiz iki net olayla doruk noktasına ulaşmıştır. Ama CHP’nin etkili muhalefeti Cengiz Ergün artık kimyasını tamamen bozmuş durumdadır. Ergün, bir takım gerekçelerle hukuksal anlamda kendini aklamaya çalışsa da toplum vicdanında sonuna kadar mahkum olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu iddialara muhatap olması ve sürekli bu konularla ilgili gündeme gelmesi hem kendini adına hem temsil ettiği parti adına üzücü bir durum yaratmıştır. Her zaman kişiye özel muamele yapılmasına, kişiye özel imar yapılmasına, kişiye özel rantsal dönüşümlerin yapılmasına sonuna kadar karşıyız. Eğer toplumsal çıkar varsa o yolda her zaman birlikte yürümeye hazırız. Ama bireysel çıkarların karşındayız. Ergün Ekim ayı meclis toplantısını birinci oturumunda yaptığı hareket ile CHP’nin ne kadar haklı olduğunu, doğru işler yaptığını belgelemiştir. Ama bu sadece bir göz boyamadır. Madem bu imar planı ile ilgili bir rahatsızlığı var, hukuka başvursun. Eğer bir rahatsızlığı varsa bu konuda gerekirse incelenmesi için hukuka başvursun. CHP olarak halkı düşünen ve çoğunluğun lehine olan hiçbir imara karşı değildir. Bizim muhalefetimiz kişiye özel yapılan imar planı uygulamasınadır. Kişiye özel imarlara da sonuna karşı mücadelemiz sürecektir. ‘Bu kadar imar planını içinde bunları kimse fark etmez, bende bunları yediririm’ anlayışına asla müsaade etmeyiz” dedi.

“HUKUKUN KATLEDİLDİĞİNİ BİRKEZ DAHA GÖRDÜK”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak yaptığı açıklamada ise Büyükşehir’in Ekim ayı meclis toplantısının birinci oturumunda yaşanan gelişmeyi akıllara durgunluk veren bir olay olarak nitelendirdi.

CHP’li Arcak açıklamasında şöyle konuştu: “Cengiz Ergün halka dalga geçer gibi yine Ali Cengiz oyunlarına başladı. Sanki bu işi artık kendine görev edinmiş. Toplantıda Cengiz Ergün’ün talebiyle gündem maddeleri içine alınan ve komisyona gönderilen maddelerde şu karşımıza çıktı. Kabul edilmiş imar planlarını tekrar imar komisyonuna geri gönderdi. Kamuoyuna yansıyan bu gelişmenin ardından bazı vatandaşlarımız Cengiz Ergün’ün geri adım attığını sandı. Ergün geri adım atmıyor. Ergün yaptığı yanlışlara bir kulp bulmaya çalışıyor. Hukukta veya mevzuatta meclis tarafından kabul edilmiş olan imar planının tekrar görüşülmesi üzerine tekrar komisyona gönderilmesi diye bir şey yok. Kabul edilmiş bir imar planı, meclis kararıyla da olsa dahi iptal edilemez. İmar komisyonuna geri gönderilemez. Bu nedenle Ekim ayı meclis toplantısını birinci oturumunda hukukun bir kez daha katledildiğini gördük. Biz asla komisyona gönderilen ilgili maddelerin asla doğru olduğunu söylemiyoruz. Ama bu imarı doğrusuyla ve hatasıyla kabul edilmiş bir imar planıdır. Bu imar planında hatalar vardır. Örneğin Uncubozköy’de kendine ait yerlere 15 kat imar iznini verdi. Emsal artışını yaptı. Ne hikmetse elmas artışı yaptığı bölgede arsası olan birçok kişi bu artıştan yararlanamadı. Yapılan bu imar değişikliğinden yararlanamadı. Bu insanların tek ortak noktası Cengiz Ergün’e karşı olmalarıydı. Bu insanlar Ergün’le kavgalı olduğu izin özel imar planından yararlanamadı”

 

“PLANLARI İDARE MAHKEMESİNE GÖTÜRSÜN”

 

CHP’li Arcak açıklamasının son kısmında, MHP’li Ergün’e çağrıda bulunarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Cengiz Ergün, toplantıda yaptığı Ali Cengiz oyunu ile ‘Bakın tekrar görüşülmesi için imar komisyonuna gönderdim ve komisyon beni haklı buldu’ diyerek kendini aklamaya çalışıyor. Hukuka ve kanuna uygun olduğu ifade edilse de ne bir etik değere ne de bir siyasi ahlaka bu durum yakışmamaktadır. Hangi ahlaka veya etiğe sığar bir Büyükşehir belediye başkanının kendi arsalarına 15 kat imar vermek. Kızına ait bir arsaya özel imar yaparak eko turizm alanına çevirmek hangi siyasi ahlaka sığar. Bu milletin gözünde ayıptır. Birçok kere Cengiz Ergün’ü uyardık. Ama nedense uyarılarımız dikkate alınmadı. Eğer Cengiz Ergün adamsa meclise sunduğu imar planlarını idare mahkemeye götürsün. Mahkemede hukuka uygunluğu tescil edilsin veya edilmesin. Böyle oyunlara kalkışmasın”

 

“GEÇMİŞ BİR İMAR PLANINI TEKRAR KOMİSYONA HAVALE EDEMEZSİN”

Basın toplantısında söz alan CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli ise, Büyükşehir belediye Meclisi tarafından kabul edilmiş bir imar planını tekrar görüşülmek üzere komisyona sevk edilmesinin mevzuata göre aykırı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Bu meclisten geçmiş bir imar planı. Meclisten geçmiş imar planı tekrar komisyona havale ediliyor ve komisyon ise bunu görüşüp tekrar meclise havale edecek. Geçmiş bir imar planını komisyona ve daha sonrasında meclise havale edemezsin. Eğer imar planında bir değişiklik yaptıysan, o imar planını meclis gündemine tekrar getirirsin ve komisyona öyle havale edersin. Ama Cengiz Ergün bu hamlesiyle kendine bir suç ortağı arıyor. CHP olarak tüm kadrolarıyla imar planına karşı değildir. CHP sadece noktasal olan bazı yerlerdeki değişiklikler ve kişiye özel yapılmış imar planlarına karşıdır. Bunun hepsini de kamuoyu çok iyi biliyor. Birincisi karakoca mahallesinde ve ikincisi ise Uncubozköy mahallesinde kişiye özel yapılan imar planlarına karşıyız. Zaten bunları mahkemeye taşıdık. Çünkü bu imar planlarında büyük rant var. Ergün bu oyunu ile kendisini aklamaya çalışıyor. Ama aklanacak bir durumu yok. Ergün yaklaşık 3 yıldır kızını, kendi yerlerinin imar planı ile uğraşıyor. Büyükşehir Belediye meclisi Ergün’ün kişisel işlerini halledecek bir meclis değildir. Ergün artık sallansın bir kendine gelsin. Yaptığı hataları bir görsün. Artık şu inadından vazgeç. Zaten Manisa’nın neredeyse yarı senin. Diğer yarısına damı talipsin? Zaten bu imar planını ellerine yüzlerine bulaştırdılar. 1/5000’lik ile 1/1000’lik imar planlarında bir çok uyumsuzluk var. İstese dahi bu imar planını geçiremeyecekler. Şimdi Ergün bu şekilde bir manevra yapmaya çalışıyor.”

CHP’li Büyükşehir belediye Meclis Üyesi Yenal Yıldırım ise yaptığı açıklamada, MHP’li Cengiz Ergün’en bir güç zehirlenmesi yaşadığının altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “Ekim ayı meclis toplantısını ilk oturumunda şunu gördük ki bir tiyatro oyunu oynandı. ‘Ergün pişman oldu. Bu nedenle yaptı’ desek pişmanlık tanımına uymuyor. Pişman olmak demek bilmediği bir işi yaptıktan sonra o işten geri dönmektir. Ama bu hareket başından beri programlanmış bir hareket. Ergün kendince bu hareketiyle vatandaşın gözünde bir puan toplamaya ve hatta kendini aklamaya çalışıyor. Ergün, kendi yerlerine ait imar planı değişikliklerini tekrar görüşülmek üzere komisyona göndermesi ‘Şubatı 30 çektirirmiyiz’ gibi bir durum. Bunun da olmayacağı belli. Sayın başkan bir güç zehirlenmesi içinde. Seçim arifesinde bu güç zehirlenmesi içinde kalmış. Seçim yaklaştığımız bu günlerde artık bunlar son çırpınışlar. Ancak bu son çırpınışlarda yaptıkları her yanlış hareketin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir