6’lı Masa’nın ilk ‘Çalışma Komisyonu’ Manisa’da kuruldu

 6’lı Masa’nın ilk ‘Çalışma Komisyonu’ Manisa’da kuruldu

6’lı Masa’nın illerde çalışma yürütecek olan Çalışma Komisyonları’nın ilki Manisa’da kuruldu. Komisyon, 6’lı Masa’nın ortak politika belgesinin kamuoyuna sunulmasıyla birlikte seçim çalışmalarında partiler arası koordinasyonu sağlayacak

Türkiye genelinde tüm illerde kurulacak olan  6’lı Masa’nın ilk Manisa’da kurulan Çalışma Komisyonu, düzenlediği basın toplantısı ile yapacağı çalışmaları anlattı.

CHP’den Bektaş Kılınç, İYİ Parti’den Filiz Tuğçe Ayrancı, Deva Partisi’nden Taner Kök, Gelecek Partisi’nden Ümit Demirci, Saadet Partisi’nden Ferman Cabak ve Demokrat Parti’den Şeref Konuklar’ın  katıldığı basın toplantısı CHP Manisa İl binasında gerçekleşti. 6’lı Masa’nın kurduğu Ortak Çalışma Grubu’nun 9 ana başlık ve 60 alt başlık üzerinde çalışma yürüttüğünü ve çalışmaların tamamlanarak hazırlanacak olan ortak politika belgesinin halka sunulmasıyla birlikte tüm illerde komisyonun çalışmalara başlayacağı ifade edildi.

“TEK ÇÖZÜM GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDİR”

6’lı Masa Manisa Çalışma Komisyonu üyeleri, yaptıkları ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Bizler güçlendirilmiş parlamenter sistem isteyen partilerin Manisa çalışma komisyonundayız. Ülkemiz, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi, ve ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır.Bu krizin sebebi kuşkusuz, “Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistem altında uygulanan keyfi ve kural tanımaz yönetimidir. Bunun tek çözümü güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.

“TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETMENİN TÜRKİYE’DEKİ BİLEŞENLERİYİZ”

Bizler, etkin ve katılımcı bir yasama, istikrarlı, şeffaf hesap verebilir bir yürütme, bağımsız ve tarafsız bir yargı ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği güçlü, özgürlükçü, demokratik adil bir sistem inşa etme kararlılığı içindeki partilerin il temsilcileriyiz. Önemli olan tüm farklılıklarımızla beraber “biz düşüncesini, temel hak ve özgürlüklerin, Avrupa konseyi ve Avrupa birliği formları çerçevesinde güvence altına alındığı, bireylerini eşit ve özgür vatandaş olarak düşüncelerini özgürce ifade edebildiği ve inandığı gibi yaşayabildiği bir Türkiye’yi inşa etmenin Manisa’daki bileşenleriyiz.”

Merkezi adımın Manisa içindeki devamı olduklarını ifade eden Komisyon üyeleri, hedeflerini şöyle sıraladı “Hedefimiz kamu yönetiminde şeffaflık, eşitlik, tarafsızlık yolsuzlukla etkin mücadele edilmesi, siyasi etik kanunu ile siyasi makamların milleti hizmetten başka bir amacının olmamasını güvence altına almaktır. Yarının Türkiye’sini inşa etmek için, milletimizin talepleri doğrultusunda merkezi adımın Manisa içindeki devamıyız. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yönetime kişiselliğe ve keyfiliğe yol açmış; Cumhurbaşkanına yasama yürütme ve yargıyı güdümü altına alan çok geniş bir denetimsiz yetkiler tanıyarak otoriter bir yönetim yaratmıştır. Bizler anayasa devleti anlayışına aykırı demokratik hukuk devletini temelinden zedeleyen ve egemenliği şahsileştiren cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini parlamenter sisteme döndüreceğiz.

MECLİSE AİT OLAN YETKİ YENİDEN MACLİSE VERİLECEK

Yasamanın denetim fonksiyonu işlevsiz hale getirilmiştir. Meclise ait olan yetki ( KHK) Cumhurbaşkanına verilmiştir. Bunların yeniden meclise verilerek bu kanunların denetimi sağlanacaktır. Hükümet başbakan ve bakanlar hakkında gensoru verme yetkisi getirilecektir ve hükümete hesap sorulması sağlanacaktır. Bağımsız ve tarafsız bir yargı sağlanacaktır. Hakimler ve savcılar kurumu yeniden yapılandırılacak. Bu konular ilgili masalarca, ilgili uzmanlarca titizlikle hazırlanıp ülkemizin geleceği için, bizde bu çalışmaları bundan sonra kamuoyuna millete aktaracağız.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir