78 ile yeni icra dairesi açılıyor: Aralarında Manisa’da var

 78 ile yeni icra dairesi açılıyor: Aralarında Manisa’da var

Son bir yılda icra dairelerindeki dosya sayısı 1 milyon 466 bin adet artarak 24 milyonu geçti. Adalet Bakanlığı, nüfusu 100 binden fazla olan illerde yeni icra daireleri açma kararı aldı. Karara göre yeni icra daireleri açılacak iller arasında nüfusu 100 binin üzerinde olan Manisa’da yer almakta.

İcra dairelerindeki dosya sayısı, son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 24 milyonu geçti. Borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı. Haciz işlemlerine yetişmekte zorlanan icra dairelerinin sayısının artırılacağı öğrenildi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre; Adalet Bakanlığı, 78 ilde yeni icra daireleri açma kararı aldı. Adalet Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, nüfusu 100 binden fazla illerde, birden fazla icra dairesi başkanlığı ve bu dairelere bağlı icra müdürlükleri kurulabilecek. Türkiye’de nüfusu 100 binden az olan iller; Ardahan, Tunceli ve Bayburt. Bu üç il dışında kalan tüm illerde icra daireleri açılacak.

‘İCRA DOSYALARINDAKİ ARTIŞ ORANI YÜZDE 300’

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, muhtarlıkların icra tebligatlarıyla dolup taştığını belirterek, “Nereden nereye… AKP üslubuyla söyleyeyim. Yaparsa AKP yapar. AKP yaparsa yoksulluk yapar, zam yapar, borçlu yapar, icralık yapar. 20 yıllık AKP iktidarının yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, borç sarmalına icra daireleri yetmiyor, yenilerine ihtiyaç duyuluyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra dosyası vardı. Aradan 20 yıl geçti, bugün bu sayı da 24 milyona ulaştı. İcra dosyalarındaki artış oranı neredeyse yüzde 300” diye konuştu.

YASAL TAKİP YÜZDE 83 ARTTI

Türkiye Bankalar Birliği’nin raporlarına göre Ağustos 2022 itibarıyla kredi veya kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 200 bin kişinin borcu devam ediyor. 2022’nin ilk beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 arttı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir