8 Mart’ta CHP’li Kadınların Gündemi Deprem

 8 Mart’ta CHP’li Kadınların Gündemi Deprem

8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle CHP Kadın Kolları Genel Merkezi eş zamanlı olarak tüm illerde basın açıklaması yaptı. Yapılan eş zamanlı basın açıklamasında partili kadınların öncelikli gündemi 6 Şubat tarihinde yaşanan yıkıcı deprem oldu.

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal’ın parti binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı İsmail Çalışkan, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak, Demorat Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Semra Sartık, CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok, CHP Yunusemre İlçe Kadın kolları Başkanı Meral Demir, yönetim kurulu üyeleri ve partili kadınlar katıldı.

“BURUKLUĞU VE UMUDU BİRARADA YAŞIYORUZ”

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Uysal yaptığı açıklamada, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hem buruk hem de umutlu bir şekilde yaşadıklarını dile getirdi.

CHP’li Uysal yaptığı açıklamada ilk olarak şu ifadelere yer verdi: “Bu sene 8 Mart’ta içimizde hem bir burukluk hem de büyük bir umut var. Üzgünüz çünkü ‘sesimi duyan var mı?’ diye seslenirken enkaz altında yaşamını kaybeden canların yüreğimizde acısı var. Umutluyuz çünkü beceriksiz ve liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilen ülkemizin kaderini değiştirecek olan örgütlü gücümüz ve kararlılığımız var. Gücümüze güç katan Millet İttifakımız var. Yol arkadaşı olmaktan onur duyduğumuz Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var.”

“AFET BÖLGESİNDE YÜK KADININ SIRTINDA”

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınları’nın ana temasının deprem ve deprem bölgesindeki kadınlar olduğunu söyleyen CHP’li Uysal, 6 Şubat tarihindeki yıkıcı depremin ardından bölgede en büyük yükün kadınların üzerinde olduğunu ifade etti.

CHP’li Uysal açıklamasında sözlerine şöyle devam etti: “Üzerinden bir ay geçen bu deprem hiç kuşkusuz ki herkesi, ama en çok da kadınları, çocukları, engellileri ve yaşlıları etkiledi. İktidarın eşitsizliği besleyen zihniyeti nedeniyle, bakım yükü afet bölgesinde de kadının sırtında. Derin bir acı yaşayan kadınlar, yüreğine taş basıp yemek yapmak, ailedeki çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak, çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi işleri de üstlendi. Halen barınma, tuvalet ve banyo sorunu çözülmemiş olan insanlar var. Bu koşulsuzluklar en çok da kadınları zorluyor. Evsiz kalan yüz binlerce yurttaşımız sırtlarına bütün bu zorlukları yüklenerek farklı illere göç etti. Çocuklar en temel ihtiyaçları olan eğitimden mahrum kaldı. Ülkemizde her üç kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Tablo bu kadar ürkütücü iken, yaşanan deprem binlerce kadını işsizlik kıskacına hapsetti. Depremde kadınlar, kanından, canından, malından olduğu yetmezmiş gibi, bir de işsiz kaldı. Bu nedenle çok öfkeliyiz. Ağzını her açtığında ‘üç çocuk, beş çocuk’ diye dayatanlar, bu süreçte hamile kadınlar için ne yaptı? Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun verilerine göre, deprem bölgelerinde 226 bin hamile kadın bulunuyor. Bu kadınların gebe takibi bir yana resmen unutuldular, yok sayıldılar. Hamile kadınlar, stres nedeniyle düşük tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Beslenemeyen lohusa kadınlar sütten kesildi. Küçücük bebekler karda kışta sokakta kaldı. İktidar ne yaptı? Koskocaman bir hiç.

“GÖZYAŞLARIMIZI KURUTANLARDAN HESAP SORACAĞIZ”

Açıklamasında partisinin depremin ilk gününden bu zamana kadar deprem bölgesinde olduğunun altını çizen CHP’li Uysal, “Depremin ilk gününden bu yana Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde, bütün parti yöneticilerimizle, belediyelerimizle, örgütlü gücümüzle deprem bölgesindeyiz. Depremzedelere bütün gücümüzle destek oluyoruz. Bu süreçte, betona insan hayatından daha çok değer veren zihniyetin, fay hattı üzerine sil baştan kentler kurmaya çalıştığı görüyoruz. Bizler, yeniden ölüme davetiye çıkaranların rant hırsına halkımızı kurban etmeyeceğiz. Yaşattıkları acılar yanlarına kar kalmayacak. Gözyaşımızı kurutanlardan hukuk önünde hesap soracağız.” diye konuştu.

“DEPREM BÖLGESİNDE KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ KURDUK”

Deprem bölgesinde kadınlar ve çocukların yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek için partisinin genel merkezi tarafından Kadın Merkezleri kurulduğuna dikkat çeken CHP’li Uysal açıklamasına şöyle devam etti: “Eşitsizliğe başkaldırıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana dayanışmayı yükseltiyoruz. CHP olarak afet bölgelerindeki depremzede kadın ve çocuklar için Kadın Danışma Merkezleri kurduk. Bu merkezleri depremden etkilenen illerimizde halkımızın hizmetine açtık. YaşamHak Kadın Danışma Merkezlerimizde kadın kolları üyelerimiz görev alacak. Burada psikolojik destekten hukuki danışmanlığa, kadınlara özel ihtiyaç malzemelerinin temininden sağlık hizmetlerine her türlü desteğin verilmesini sağlayacağız.”

“DEPREMİN YARALARINI BİRLİKTE SARACAĞIZ”

CHP’li Uysal açıklamasının son kısmında kadınlara çağrıda bulunarak sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Yaşanan bu enkazın altında kalan iktidarı, tarihin tozlu raflarına kaldıracağız. Cumhuriyetimiz, 100. yılında yeniden kimsesizlerin kimsesi olacak. Önümüzde bir seçim var. Millet İttifakı olarak, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, çağdaş ve demokratik Türkiye anlayışını bu topraklarda yeniden hâkim kılacağız. Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir. Ya kadını eşya gibi gören zihniyete teslim olacağız ya da eşit yurttaş olarak insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağız. Ya emeğimiz gasp edilecek ya da emeğimizin karşılığını aldığımız güvenceli işlerde, güven içinde çalışacağız. Ülkemizin bütün kadınlarına çağrı yapıyoruz: Ayağa kalkın. Gelin ve Halil İbrahim sofrasına birlikte oturalım. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, hakkın, hukukun ve adaletin sağlandığı, hepimizin eşit, hepimizin tok, hepimizin güvende, hepimizin özgür olduğu bir düzen kurmak için geliyoruz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir