Akgedik’te Kentsel Dönüşüm isyanı:Canımı veririm evimi vermem!

 Akgedik’te Kentsel Dönüşüm isyanı:Canımı veririm evimi vermem!

Yunusemre İlçesi’ne bağlı Akgedik Köyü’nde yapılması planlanan kentsel dönüşümle ilgili CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak halkın sıkıntılarını dinledi. Evlerinin elinden alınmak istendiğini iddia eden Elif Aydın “Zorbalıkla, zorla evlerimiz almak istiyorlar. Ama ben evimi yıktırmam, gerekirse içinde can veririm yine yıktırmam”dedi. 

Yunusemre İlçesi’ne bağlı Akgedik Köyü’nde yapılması planlanan kentsel dönüşümle ilgili CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak sıkıntılarını dinlemek için mahalle sakinleriyle buluştu. Mahalle sakinlerinin sıkıntılarını dinleyen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, bu sıkıntıların ana sebebinin Büyükşehir Belediye Yasası ile köy tüzel kişiliklerinin bir gecede ilçe belediyelerine devredilmesi olduğuna vurgu yaptı.

“BİZ TAPUMUZU İSTİYORUZ”

Mahalle sakinlerinden Keziban Baykal yaşanan sıkıntıyla ilgili yaptığı açıklamada, yapı kayıt belgesine başvurduklarını yine de tapularının verilmediğini belirterek, hangi kurumdan yardım isteyeceklerini bilemediklerini ifade etti.

Mahalle sakini Baykal konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanımız imar barışından faydalanın dedi biz de faydalanmak için başvurumuzu yaptık. Ama şimdi tapumuzu vermiyorlar. Fazladan yer istemiyoruz. Yıllardır vergisini verdiğimiz, elektriğini, suyunu ödediğimiz evlerimizin tapusunu istiyoruz. Nereye gideceğiz, nereden alacağız, kime varıp başvuracağız, kime derdimizi dökeceğiz artık biz de bilemedik.”

“GEREKİRSE CANIMI VERİRİM EVİMİ VERMEM”

Zorla evlerinin elinden alınmak istendiğini iddia eden Elif Aydın ise yaşadığı sorunu şu cümlelerle dile getirdi: “Zorbalıkla, zorla evlerimiz almak istiyorlar. Zaten daha önce zorla bahçemden bir yol geçirdiler. Şimdi de evimi yıkmak istiyor şimdi. Ama ben evimi yıktırmam, gerekirse içinde can veririm yine yıktırmam.”

Yapı kayıt belgesi aldıklarını ancak tapularını almaya gittiklerinde türlü engellerle karşılaştıklarını söyleyen Fatma Topal, tapularını alamadıkları gibi başka arsa üzerinden borçlandırılmaya çalışıldıklarını iddia etti.

Mahalle sakinlerinden Fatma Topal şöyle konuştu: “Biz yapı kayıt belgelerimizi çıkardık. Ben bu yapı kayıt belgesini çıkartırken belediyedeki arkadaşlarımız hazineden gidip tapumu alabileceğimi söyledi. Ama hazine dairesine gittiğimde Manisa’nın Büyükşehir Belediyesi olmasından dolayı köyümüzün üzerinde bulunan arazinin Yunusemre Belediyesi’ne geçtiğini ifade ettiler. Belediye bize 5 etaplık bir proje ile geldi. 4 tanesi farklı yerlere yapıldı. 5.’nci etap bizim mahallemize yapılmaya çalışılıyor. Bunu da anlamış değiliz. Mahallemizin haritadan silinmesini istemiyoruz. Benim 400 metrekare üzerinde yapılmış olan evime 48 bin lira taşınmaz bedeli var. Bunun karşılığında bana taşlık bir arazi üzerinde yer göstererek 49 bin lira para istediler. Benim bu haksızlığa tahammülüm yok”

“BENİM 3 ÇOCUĞUM VAR EVİM YIKILIRSA NE YAPACAĞIM?”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Baykallar ise, kendisini asgari ücretle çalışan bir kişi olduğunu ve başka bir yerde kirada oturmaya gücünün olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Benim 3 çocuğum var, asgari ücretle çalışıyorum başka da bir gelirim yok. Beni buradan 3 çocuğum ile evimden çıkarıp başka bir yere koyarsa kiraya mı gideceğim? İlla hırsızlık mı yapmamız lazım. Benim çocukluğumun geçtiği mahalleyi, geleceğimi, çocuğumun geleceğini elimden almaya çalışıyorlar. Ben istemiyorum. Vereceklerini söyledikleri arsada konteynırda mı yaşayacağız?”

“BÜYÜKŞEHİR YASASININ HALKIN ALEYHİNE İŞLEDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR”

Kentsel dönüşüm adı altında yaşanan sıkıntıyı mahalle sakinlerinden dinleyen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada, Akgedik köyünde yaşanan sıkıntıların Büyükşehir Yasası’nın halkın aleyhine işlediğinin kanıtı olduğunu belirterek, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’ye çağrıda bulundu.

CHP Manisa İl Başkanı Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır muhalefet ettiğimiz büyükşehir yasasının halkın nasıl aleyhine işlediğinin en net örneğini Akgedik’te görüyoruz. Akgedik mahallesi Yunusemre İlçesi’nin en güzel mahallelerinden birisi ve bu mahallede 70 yıldır aileler evlerinde yaşıyor. 100’den fazla ev var. Büyükşehir Yasası ile köy tüzel kişilikleri ilçe belediyelerine devredildiği için belediye haksız bir şekilde bu yasaya dayanarak buradaki arkadaşlarımızın, köylülerimizin evlerine el koymak istiyor. Biz de buna sonuna kadar direniyoruz ve direnmeye devam edeceğiz. Yunusemre Belediye Başkanı Çerçi’ye sesleniyorum. Buraya gelin bu halkın sorunlarını konuşarak çözün. Yüzlerce insanın mağdur olmasını önleyin. Burada yaşayan insanların zaten durumu yok. Nereye gidecekler, onlara gösterdiğiniz ve borçlandırarak vermeyi teklif ettiğiniz bu arsalarda ne yapacaklar? Bugün Manisa’da en düşük kiralar 4 bin liradan başlıyor bu insanlar buradan ayrılıp nasıl ev tutacaklar?”

“KENTSEL DÖNÜŞÜME DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜME KARŞIYIZ”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak yaptığı açıklamada ise kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak bu dönüşümden sağlanan ranta karşı olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi her zaman olduğu gibi yine rant peşinde. Kentsel dönüşüm adı altında geçmişte Yunusemre’nin birçok mahallesinde rantın peşinden koştu. Fakat şunu net bir şekilde vurgulamak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kentsel dönüşme karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz rantsal dönüşüm. Eğer bir rant yaratacaksa vatandaşın lehine, halka rant sağlayın. Kendinize rant sağlamayın.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunun sonuna kadar karşısındayız. Bu topraklar Akgedik halkınındır ve öyle de kalacaktır.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir