AKP çiftçiyi tüccarın insafına bıraktı! Tüccar 19 TL’den üzüm alıyor!

 AKP çiftçiyi tüccarın insafına bıraktı! Tüccar 19 TL’den üzüm alıyor!

Sağanak yağıştan dolayı üzümü sular altında kalan çiftçiyi ziyaret eden İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, çiftçilerin acil ihtiyaçları nedeniyle üzümünü tüccara 19 TL’den vermek zorunda kaldıklarını ifade ederek, üreticinin tüccarın insafına bırakıldığını ve bunun tek sorumlusunun ise AKP iktidarı olduğunu söyledi.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, yoğun yağış nedeniyle Muradiye Mahallesi’nde üzümü sular altında kalan çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

YÜKSEK MALİYETLERİN ALTINDA EZİLEN ÇİFTÇİNİN ÜRETİMİNİ SU BASTI

Başkan Akan çiftçilerle yaptığı buluşmada, “Bu sene artan girdi maliyetleri ve kuraklık nedeniyle zorlu bir dönem geçiren çiftçimiz, sergide de doğal afetle karşılaştı. Sergiye bırakılan kuru üzümleri su bastı. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

 “ÜZÜMCÜ İÇİN KORKUNÇ BİR TABLO”

Üzüm üreticisinin sorunlarını da dinleyen Başkan Akan, “Cumhurbaşkanı Manisa’ya gelerek kuru üzüm fiyatını 27 TL olarak açıkladı. Partimizin kurmayları ve bizler, kuru üzümün alım fiyatının en az 35,6 TL olması gerektiğini, çiftçinin ancak bu rakamla para kazanabileceğini söylemiştik. Toprak Mahsulleri Ofisi şu anda alım yapmıyor. Çiftçilerimiz, tüccarın insafına kalmış durumda. Konuştuğumuz bazı çiftçiler, acil bir şekilde paraya ihtiyaçları olduğu için üzümlerini ihracatçılara 19 TL’den verdiğini söyledi. Bunun tek sorumlusu, kuru üzümde doğru politikaları uygulayamayan AK Parti iktidarıdır. Kuru üzümün fiyatı sözde 27 TL, ancak TMO’nun ne kadar alım yapacağı belli değil. Çiftçilerimiz, borçlarını ödemek ve geçimlerini sağlayabilmek için ihracatçılara 19 TL’den üzüm veriyor. Bu, Manisa tarımı için korkunç bir tablodur” dedi.

ESNAF YÜKSEK ENFLASYONDAN ŞİKAYETÇİ

Başkan Akan, üzüm üreticileriyle yaptığı görüşme sonrasında esnafları da ziyaret etti. Artan kiralar ve enflasyondan şikayetçi olan esnaflar, geçinemediklerinden yakındı.Akan’ın Muradiye programı, vatandaşların da sorunlarını dinlemesiyle sona erdi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir