Aleviler: Elinizi ve dilinizi inanç merkezlerimizden çekin!

 Aleviler: Elinizi ve dilinizi inanç merkezlerimizden çekin!

Ankara’nın Mamak ilçesinde Cemevlerine yapılan saldırıları kınayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı Bektaş Kılınç, hükümetin yaklaşımlarının bu tür saldırılara zemin hazırladığını vurgulayarak, “Bu saldırıların arka plan örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın. Elinizi ve dilinizi inanç merkezlerimizden çekin”çağrısında bulundu.

Hülya Kılınç

Önceki gün öğle saatlerinde Muharrem ayının ilk gününde Ankara’nın Mamak ilçesinde 4 ayrı yerde Alevilerin ibadethanelerine saldırı düzenlendi. Saldırıyı kınayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı Bektaş Kılınç, hükümete bu saldırıları planlayan, örgütleyen ve azmettirenleri derhal açığa çıkarma çağrısında bulundu.

“BASKILARA, ZORBALIĞA, ŞİDDET POLİTİKALARINA BOYUN EĞMEYİZ”

Kılınç, cemevlerine yapılan saldırılarda;  hükümetin Alevi ve cemevlerine yaklaşımının bu saldırılara zemin hazırladığı görüşünü savunarak şunları söyledi “Öncelikle şunu belirtelim ki; Canlarımıza, Cemevlerimize, ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız.”

“BU SALDIRILARIN ASIL AMACININ ÜLKEDE ÇATIŞMA ORTAMI YARATMAK OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

“Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen  72 millete bir nazarla  bakmaya devam ettik”diyen Kılınç, halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyledi. Kılınç şöyle devam etti “Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş , Çorum, Gazi, Gezi , 10 Ekim’den ve  Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz. Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat  ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz. Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz.”

“AKP HÜKÜMETİNİN ŞİDDET DİLİNİN DE FARKINDAYIZ”

Kılınç, 2023 genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan Devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkında olduklarını kaydederek “Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.

HÜKÜMETE UYARI VE ÇAĞRI: SALDIRILARIN AZMETTİRİCİSİNİ AÇIĞA ÇIKARIN!

Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın, aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. İçişleri bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in  birinci  gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

“CEMEVLERİ MİLYONLARCA ALEVİNİN İBADETHANESİDİR”

Biz Aleviler   dili dini inancı ırkı mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz. Biz Aleviler olarak diyoruz ki; bozuk düzende sağlam çark olmaz. Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız. Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir.  Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır.”

HÜKÜMETİ UYARIYORUZ: YAKLAŞIMINIZ BU SALDIRILARA ZEMİN HAZIRLIYOR

Kılınç “Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır. Dün bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve  mekanlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır.

“ELİNİZİ İNANÇ MERKEZLERİMİZDEN ÇEKİN”

Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun. Elinizi dilinizi inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin. Bizi tarif etmeyin, Tanıyın. Provokatörlere karşı, kandan beslenen zalimlere karşı, ırkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı, gelin canlar bir olalım” çağrısı yaptı.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir