Aleviler: Torba yasa değil eşit yurttaşlık istiyoruz

 Aleviler: Torba yasa değil eşit yurttaşlık istiyoruz

Manisa’da yaşayan Aleviler, torba yasayla Aleviliğin dizayn edilmeye çalışılmasını protesto ederek, eşit yurttaşlık talebini bir kez daha dile getirdi.

Kültün ve turizm Bakanlığı bünyesinde “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurulmasına tepki gösteren Aleviler, tüm yurtta olduğu gibi Manisa’da da basın açıklamasıyla TBMM’de görüşülen torba yasayı protesto etti.

“İNANCIMIZIN SORUMLULUĞU VE BİLİNCİNDEYİZ”

Manisa’da Cemevi önünde yapılan basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı Bektaş Kılınç okudu. “Eşit yurttaşlık talebinden vazgeçmiyoruz” cümlesiyle açıklamaya başlayan Kılınç, torba yasa ile Aleviliğin dizayn edilmeye çalışıldığını belirterek şunları söyledi “Halkından korkanlar bir gecede Alevi Kültür ve Cemevi Başkanlığı adı altında Aleviliği asimile ve yok etme çalışmalarına, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal bir zemin hazırladılar. Bu kararnameyi hazırlayanlar şunu iyi bilmelidir ki; biz Aleviler kadimden bu yana, yetmişiki millete bir nazarda bakmış , el ele el hakka düsturu ile bu inancımızı bizden önceki uluslarımızdan, pirlerimizden emanet almış ve inancımızı bizden sonrakilere teslim etmenin sorumluluk ve bilincindeyiz.”

“HÜSEYNİ DURUŞ BİZİM OMURGAMIZDIR”

Alevilerin, 8 Kasım 2022’de meclis önünde bu yasa tasarısını neden kabul etmediğini son derece barışçıl bir gösteri ve basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştığı günün gecesi, Alevilere gözdağı verilmeye çalışıldığını kaydeden Kılınç, “Biz Aleviler, Kerbela’da İmam Hüseyin, Banaz’da Pir Sultan, Nurhak’ta Şah Kalender gibi ne inancımızdan vazgeçeriz, ne de yolumuzdan döneriz. Şah Hüseyin’in kanıyla çizdiği sınıra sahip çıkma zamanıdır. Kerbela’dan bizlere miras kalan Hüseyni duruş, bizim omurgamızdır.”dedi.

“MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Alevilerin Anadolu’nun çok kültürlü ve çok inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen, laik ve demokratik bir ülkede birlikte yaşama sevdasından asla vazgeçmeyeceğinin altını çizen Kılınç “Demokratik mücadelemizi yasal ve hukuki zeminlerde aramaya ve savunmaya devam edeceğiz.”ifadesini kullandı.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir