Alzheimer hastalığının kitabını yazdı

 Alzheimer hastalığının kitabını yazdı

Alzheimer Demans Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği Genel Başkanı SHU Hakan Berktaş’ın Alzheimer, demans hastalığı ve beraberinde getirdiği diğer problemleri anlattığı  ‘Alzheimer Başucu Kitabı’ okuyucuyla buluştu. Berktaş, ihtiyaç sahibi olanlar için yazdığı kitapla, alzheimer hastalığının çözüm yolları konusunda herkese rehberlik etmeyi amaçlıyor. 

 

Alzheimer Demans Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği Genel Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı (SHU) Hakan Berktaş’ın Alzheimer hastalığı ve beraberinde getirdiği diğer problemleri bilmek isteyenler için kapsamlı bir araştırma ve titiz bir çalışma yaparak yazdığı ‘Alzheimer Başucu Kitabı’ ilk baskısını yaparak okuyucuyla buluştu.

“5 YILDA NASTALIĞI YAŞAYANLARIN SAYISI ARTACAK”

Alzheimer hastalığının kartopu gibi büyüyerek gelen büyük bir sorun olduğunu, bu nedenle hastalığı ve beraberinde getirdiği diğer problemleri bilmenin ve bu konuda bilinçlenmenin büyük önem taşıdığını ifade eden SHU Hakan Berktaş, kitabın içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “İhtiyaç sahibi olanlar için yazdığım bu kitabımda, Alzheimer hastalığının çözüm yolları konusunda herkese rehberlik ediyorum. Çok yakın bir gelecekte, ki bu en fazla 5 yıllık bir süre diyebilirim, daha çok bakım ihtiyacı başta olmak üzere bu hastalığı yaşayanların sayısı artacak, tabi bu bağlamda devletimizin ve hükümetimizin de gerekli önlemleri alması gerekiyor. Alzheimer, Demans, Parkinson hastalıkları tek başına bir sağlık sorunu değildir, özellikle Alzheimer hastalığı ortalama 10-12 yıl devam eden bir süreçtir. Alzheimer hastalığı bir depremse, beraberinde getirdiği sorunlar artçı depremdir, bunlar; bakım sorunu, ekonomik sorun, hukuki sorunlar, sağlık desteği sorunu, sosyal güvenlik sorunu, hastanın güvenliğinin sağlanması sorunu (hastanın kendisinden ve karşıdakinden korunması), aile içi iletişim sorunları, psiko-sosyal sorunlar, bakan kişilerde ortaya çıkan sağlık sorunları ve benzeridir ve çözümlenmesi gerekir. İşte tüm bu konularda kitabımızda bilgilendirici ve yol gösterici oldum. Kitapta Alzheimer ve Demans’ın nedenleri ve belirtileri, evreleri, tedavisi konularında bilgilendirme yapılırken, hastayla iletişim yöntemleri, yakınlarının aile içi çatışmalarının neler olduğu ve nasıl engellenebileceği, bu hastalara gündüzlü bakım evinin uygunluğu, Alzheimer hastasına bakanlarda ortaya çıkan sorunlar, hasta yakınlarında logo terapi, Acil Servisler ve Alzheimer hastaların karşılaştığı sorunlar, hastalarda ilaç kullanımı, yatak yaraları, fizik tedavi ve egzersizlerin önemi, kandaki şeker, tansiyon, kolesterol ve magnezyumun Alzheimere etkisi, Alzheimer hastalığında besinlerin rolü, hastalarda beslenme, Covid 19’un Alzheimer’a etkileri, hasta öyküleri, Alzheimer hasta yakınlarının sosyal hakları, hasta ve yakınlarının hukuki sorunları, hastalığa bağlı psiko-sağlık ve sosyo-sağlık, Sosyal Rehberlik Merkezi ve işlevleri, Bakım Sigortası Kanun Tasarısı ve neler kazandıracağı gibi bir çok konuda bilgilendirici, yol gösterici açıklamalara da yer verdim. İhtiyaç duyanların başucundan eksik etmeyecekleri içerikli ve nitelikli bir kitabı ilgiyle okuyacaklarını ve büyük fayda göreceklerini düşünüyorum.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir