Amedspor ekibi Bursaspor maçında saldırıya uğradı

 Amedspor ekibi Bursaspor maçında saldırıya uğradı

Amedsporlular, Bursaspor maçı için sahaya çıktığında saldırıya uğradı. Sahaya bıçak ve mermilerin de arasında bulunduğu yabancı maddeler atıldı. JİTEM’ci Yeşil ve “beyaz toroslar” posterleri açıldı.

Amedspor oyuncularına Bursasporlu taraftar tarafında maç öncesi başlayan saldırılar, karşılaşma sırasında da, maç sonrasında da devam etti.

Amedspor, Bursaspor’la oynayacağı deplasman maçına dakikalar kala saldırıya uğradı. 14.00’te başlayan maç öncesi Amedspor sahaya çıktığı sırada çok sayıda kişi de sahaya inip Amedsporlulara saldırdı. Paylaşılan görüntülerde, tribünlerden yabancı maddeler Amedsporlu oyunculara atıldı, Bursasporlu oyuncular da Amedsporluların üzerine yürüdü.

JİTEM’Cİ YEŞİL VE “BEYAZ TOROSLAR” POSTERLERİ AÇILDI

SÜLEYMAN SOYLU: İLGİLİ KAMU GÖREVLİLERİ AÇIĞA ALINDI

Maç başlamadan saldırılar sürerken tribünde bir grup taraftan Yeşil kod adlı JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım’ın, 90’larda derin devletin insan kaçırmasının simgesi haline gelen “beyaz toroslar”ın ve Kurtlar Vadisi’ndeki Pala karakterinin posterleri açıldı.

Maçta durmak bilmeyen saldırıların ve açılan posterlerin sosyal medyaya yansıması ve sorumluların göreve çağırılması üzerine harekete geçildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma açıldığı ve ilgililerin açığa alındığını belirtti. Soylu, “Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

SAHAYA YABANCI MADDE YAĞMURU: BIÇAK VE MERMİ DE ATILDI

Diğer yandan Amedsporlulara yönelik saldırılar bir süre sonra durduruldu ve sahadaki yabancı maddeler toplandı. Maçın başlaması için hazırlıklıklar tamamlandı.

Amedspor’a yönelik deplasman yasağı nedeniyle tribünler sadece Bursaspor taraftarı ile doldu. Maçın başlaması öncesinde sahaya yabancı madde atılması son buldu. Ancak oyuncular santra için toplandıklarında yine sahaya yabancı madde yağdı. Birkaç dakika geç başlayan maçın ilk dakikasında oyun defalarca Amedspor kalecisi Cantuğ Temel’e doğru çok sayıda yabancı madde atıldı, maç defalarca durakladı. Maddeler iki kez Cantuğ Temel’e isabet etti.

Maçın duraklatıldığı anlardan birinde yan hakem fırlatılan maddelerden biri olan kesici aleti hakeme gösterdi. Amedspor yöneticileri de sahaya atılan mermileri görüntüledi.

MAÇ 2-1 BİTTİ, SON DÜDÜKLE “YABANCI MADDE YAĞMURU” YENİDEN BAŞLADI

Öte yandan adeta sahayı kaplayan yabancı maddelerle devam eden maçta Bursaspor, 27’nci dakikada Çağatay Yılmaz’ın golü ile 1-0 öne geçti.

Yabancı madde atılması ikinci yarıda seyrekleşti. İlk yarının 1-0 bittiği maçın 80’inci dakikasında ise Enver Cenk Şahin’in golüyle Bursaspor farkı 2’ye çıkardı.

Amedspor ise Gürkan Öztürk’ün 88’inci dakikadaki golü ile durumu 2-1 yaptı. Bu skorla biten maçta kapanış düdüğü çalar çalmaz sahaya yabancı madde yağmuru yeniden başladı.

SOYUNMA ODASINDA FİZİKİ SALDIRI SÜRDÜ

Amedspor Kulübü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Maç sonunda soyunma odası koridorlarında Bursaspor Özel Güvenlik Amiri, kulüp personelleri ve emniyet görevlileri tarafından futbolcularımıza fiziki saldırı gerçekleşti. Saldırı anlarından kayıt alınabilen görüntüler.” diyerek paylaştı.

OTEL ÖNÜNDE IRKÇI PROVOKASYON YAŞANMIŞTI

Olaylar dün gece Amedpor kafilesinin karşılaşma için geldiği Bursa’da kaldıkları otelde önünde başlamıştı.

İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor, Bursaspor’la oynayacağı karşılaşma öncesi dün gece Bursa’da bir otelde konakladı. Amedspor oyuncularının kaldığı oteli öğrenen çok sayıda kişi otelin önüne gelerek ırkçı sloganlar attı, Mehter Marşı çaldı. Otelin önünde çok sayıda meşalenin yanı sıra, alev ve ses saçan patlayıcıların patlatılması dikkat çekti.

DİYARBAKIR BAROSU SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Diyarbakır Barosu, otele giderek onlara küfür, tehdit ve hakaretlerde bulunan kişler buna karşı önlem almayan polis hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dün gece yaşanan olaya ilişkin Amed Barosu, Amedsporlu futbolcuların katıldığı otelin önüne giden grup hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak”, “hakaret” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Bu kişilerin kimliklerinin tespit edilmesi istendiği suç duyurusunda, işledikleri sıralanan suçlardan soruşturma başlatılması istenerek, bu kişilerin ayrıca müsabakaları izlemekten men edilmesi istendi.

Suç duyurusunda, yaşananlara müdahale etmeyen polisin “6222 sayılı Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 1. Maddesi hükmü gereğince, “müsabakanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergâhlarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesiyle görevli olduğu hatırlatarak, kolluk amiri ve kolluk görevlilerinin “görevi kötüye kullanma suçunu işlediği” kaydedildi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir