AYM 6 gazetecinin ‘hak ihlali’ başvurusunu reddetti

 AYM 6 gazetecinin ‘hak ihlali’ başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, Libya’da ölen MİT mensubuyla ilgili haberleri nedeniyle yargılanan 6 gazetecinin, tutuklanmaları gerekçesiyle yaptıkları ‘hak ihlali’ başvurusunu reddetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun cenazesiyle ilgili haberleriyle nedeniyle gazeteciler 5 gazetecinin tutuklanmasına ilişkin yapılan bireysel başvuruyu “kabul edilemez” buldu. Mahkeme, gazeteci Müyesser Yıldız’ın ise Ankara’da Libya haberleri nedeniyle tutuklanmasında ise hak ihlali olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkeme kabul edilemez buldu

Gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Aydın Şener ve Ferhat Çelik, Libya’daki MİT şehidine ilişkin haberler nedeniyle tutuklanmalarının “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüğünün” ihlal edildiği iddiasıyla AYM’ye başvurmuştu. Dosyayı değerlendiren Yüksek Mahkeme, başvuruları açıkça dayanaktan yoksun olduğu” gerekçesiyle kabul edilemez buldu.

AYM, aynı konuda başvuru yapan gazeteci Müyesser Yıldız’ın başvurusunu ise esastan görüşerek karara bağladı. Yüksek Mahkeme, Yıldız’ın tutuklanmasını hak ihlali saymadı. Karar oy çokluğu ile alındı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.