Bakanlıktan, pavyonda çalıştırıldığı iddia edilen çocukla ilgili açıklama

 Bakanlıktan, pavyonda çalıştırıldığı iddia edilen çocukla ilgili açıklama

Manisa’da devletin korumasında olan çocuğun, uyuşturucuya alıştırılması ve pavyonda çalıştırılması ile ilgili medyada çıkan haberlerle ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulundu. Annenin iddialarının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, yapılan araştırmalarda böyle bir duruma rastlanılmadığı ifade edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Manisa’da devlet yurdunda kalırken 12 yaşındaki kız çocuğunun yaşadıklarını anlatan Hale Gönültaş’ın  kısadalga.net’in özel haberi ile ilgili “Kız çocuğunun korunma ve bakım altında olduğu süreçte pavyonda çalıştığına ilişkin annesinin iddiası üzerine araştırma yapılmış, herhangi bir eğlence mekanında çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gazeteci Hale Gönültaş’ın Kısa Dalga’da Manisa’da 12 yaşında uğradığı cinsel istismarın ardından devlet yurduna yerleştirilen çocuğun yaşadıklarını anlattığı haberi ile ilgili açıklama yaptı.

ÇOCUK HASTANEDEN DÖNERKEN KAÇTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı açıklama şöyle: “12 yaşında istismara uğradı, koruma altındayken pavyonda çalıştırıldı, şimdi kayıp” başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Cinsel istismar mağduru 14 yaşındaki kız çocuğu, 5 Ocak 2021’de Aydın Çocuk Koruma ve İlk Müdahale Birimi’nde koruma ve bakım altına alınmış, 24 Ocak 2022’de Manisa Çocuk Evleri Sitesi’ne nakli yapılmıştır. Burada, 24 Haziran 2022’de “personele şiddet, kamu malına zarar vermek” eylemlerinde bulunan çocuk, madde bağımlılığı ve psikiyatrik tedavisi için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine yatırılmıştır. Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra 29 Kasım 2022’de taburcu edilen çocuk, İzmir Çiğli Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’ne nakledilmiştir. 8 Aralık 2022’de Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde daha önce verilmiş kontrol randevusuna, kuruluş aracıyla hemşire refakatinde gönderilen çocuk, hastaneden dönerken midesinin bulandığını belirterek aracın durdurulmasını istemiş, araçtan hemşireyle beraber indiklerinde hızla uzaklaşmıştır. Durum emniyet birimlerine bildirilmiş ve annesine de haber verilmiştir.

8 ARALIK TARİHİNDE KAÇAK ÇOCUK 16 ARALIK’TA BULUNDU

Emniyet birimleri tarafından aranan kız çocuğu 16 Aralık 2022’de bulunmuş ve İzmir/Çiğli’deki kuruluşumuzda koruma ve bakım altına alınmıştır. Bakanlığımızca çocuğun psikolojik sağlığına ilişkin süreç takip edilmekte ve gerekli işlemler yapılmaktadır. Kız çocuğunun korunma ve bakım altında olduğu süreçte pavyonda çalıştığına ilişkin annesinin iddiası üzerine araştırma yapılmıştır. Çocuğun Aydın’da ve Manisa’da koruma altında olduğu süreçte kuruluştan izinsiz ayrılmasından sonraki yapılan mesleki görüşmelerde ve çocuğun emniyette verdiği ifadelerinde böyle bir duruma rastlanmadığı, İzmir’de kuruluşta kaldığı 9 günlük süreçte gözlem altında tutulduğu ve herhangi bir eğlence mekanında çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Haberde yer alan aksine iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir