“Baro başkanı, avukatların sorunlarından habersiz!”

 “Baro başkanı, avukatların sorunlarından habersiz!”

Manisa Baro Başkanı Ümit Rona’nın, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde yaptığı konuşmada avukatların sorunlarına değinmemesi meslektaşları tarafından tepki gördü. Avukatlar, Rona’nın ne savunmanın üzerindeki baskıları, ne yargı bağımsızlığını, ne de avukatların ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntıları dile getirmemesini eleştirdi.

Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona’nın, 5 Nisan Avukatlar Günü’ dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşması meslektaşları tarafından tepki gördü. Meslektaşları, Rona’yı mesleğin sorunlarına kayıtsız kalmakla suçladı.

“Avukatlar cesur hukuk neferleridir”

Manisa Adaleti Sarayı bahçesinde düzenlenen törende Avukatlar Günü’nün önemine dikkat çeken Rona “İnsanlık tarihi açısından şüphesiz ki yüzlerce, binlerce önemli tarih ve kutlama günü sayabiliriz. Ancak bu günler içerisinde Avukatlar Günü gücü ve önemi ile yadsınamaz ve sessizce geçilemeyecek günlerin belki de en başındakilerden biridir. Avukatlar Günü sadece Avukatlar için değil aynı zamanda adil bir dünya hayal eden herkes için önemlidir. Bu kutsal meslek sadece mensubu olanların mesleği faaliyetlerini değil aynı zamanda adil toplumun güvencesini işaret eder. Cesare Becceria o muhteşem eseri ‘Suçlar ve Cezalar Hakkında’ da “ Yasalar, ne zaman insanı savsar ve onu bir nesneye dönüştürürse ortada özgürlükten eser kalmaz.”der. Bu çarpıcı tespit; toplumun özgürlük hakkı, hukuk biliminde insan unsurunun temel oluşu, ülkedeki adaletin gücünü ortaya koymak ve güçlü kılmak açısından Avukatlık Mesleğinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Avukatlar yasaların insanı savsamayacağı ve insanı nesneye döndürmeyeceği bir adalet sisteminin mücadelesini veren cesur hukuk neferleridir. Büyük üstat ve hukukçu büyüğümüz Prof. Dr. Faruk Erem’ in avukatlık mesleğine yaklaşımda ortaya koyduğu “Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar, biz avukatlık yaparken insanda ki suçu değil, insanı savunuruz.” muhteşem tespiti ve sözü savunmanın önemi ve avukatların insanı savunma özlemini ve inancını tarihi bir işarete dönüştürüp bir meslek kandili gibi karanlığın ortasına koymuştur”dedi.

“Her şeyi ayakta tutan adalet ve adalete olan inançtır”

Rona, adaleti güçlü kılanın avukatlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi “Bugün dünyada ve ülkemizde Avukatlara ve Avukatlık mesleğine yönelik her eylem, aleyhe düzenleme, serzeniş, keyfi uygulama ve sıradanlaştırma çabaları bunları yapanların bindikleri dalı kesmelerinin farkında olmamaları gafletidir. Zira herkesi ve her şeyi ayakta tutan adalet ve adalete olan inançtır. Mülkü de insan gibi ayakta tutan, insanın da mülkün de temeli olan adaleti güçlü kılan savunma yani avukatlık ve avukatlardır.

“İyi ki avukatız, iyi ki birlikteyiz, nice 5 Nisan’lara”

Bugün burada olan herkes ve değerli kamuoyu bilsin ki; Avukatlar, tüm sorunların varlığına rağmen ümidini ve inancını yitirmeden, hayal sanılan çok şeyi gerçekleştirecek güçte ve vakurluktadır. Bu meslek umudun, iddialı olmanın, cesaretin mesleğidir. Bu meslek teslimiyetin ve alışılmış çaresizliği savunanların mesleği değildir. Avukatlar bugün ve yarın savruk, simgelerin gölgesine saklanan sloganik anlayışların karşısında vaziyet alarak adaletli bir geleceği inşa etmekte kararlıdırlar. Vatanı en çok sevmenin en çok çalışmak olduğunu, çalışmanın ve umudu yitirmeden mücadelenin işaret edildiği yeri biliyoruz. Cumhuriyetimiz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Evrensel Hukuk ve Evrensel Değerler ile Meslek Etiği İlkeleri konusunda net ve kararlı bir yönetim anlayışı ile yarınlara daha umutla bakıyoruz. Bu Avukatlar Günü’nde gerçekleşme mücadelesini verdiğimiz ve gerçekleşen hayaller yanında yeni bir mesleki geleceği inşa etmenin inancı ile buradayız. Avukatlar da, barolar da ve ülkenin güzide, cesur ve güçlü barosu Manisa Barosu ve değerli mensubu meslektaşlarımızda cesurca, dimdik ve umutla durmak için vardır.  Kısaca ve gür sesle biliyoruz ve inanıyoruz ki; her haksızlığın karşısında her hakkın yanında Manisa’da baro var! Manisa’ da avukatlar var! Bu bilinç, bu inanç ve bu gerçeğin gücü ile saygıdeğer meslektaşlarımla birlikte bu kutsal mesleği yapmanın onurunu paylaşarak tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nüzü kutlar, nice mutlu ve başarılı meslek yılları dileriz.  İyi ki varsınız. İyi ki Avukatız. İyi ki birlikteyiz. Nice 5 Nisan’lara.”

Arcak:Bu ülkede avukatlar intihar ediyor

Avukat Yalçın Arcak, Baro Başkanı Ümit Rona’nın 5 Nisan Avukatlar Günü’nde yaptığı konuşmada avukatlık mesleğini kutsallığına, adil bir dünya için önemine, adalete olan inanca kadar birçok konuyu dile getirirken, savunmanın üzerinde son yıllarda gittikçe artan baskılara, yargı bağımsızlığına, avukatların ekonomik sorunları ve özlük hakları gibi çok sayıda sorununa değinemediğini kaydetti.

“Bu ülkede avukatlar intihar ediyor”diyerek mesleğin içinde bulunduğu bunalımlı duruma dikkat çeken Arcak, “Avukatların tehdit ve baskı altında tutularak savunmanın susturulduğu bir dönem yaşıyoruz. Plansız bir şekilde açılan hukuk fakültelerinden her yıl yüzlerce avukat adayı mezun oluyor ancak, ekonomik sorunlarla uğraşıyor. Mesleğimizin bunun gibi onlarca sorunu dururken, Manisa Baro başkanının bu sorunların hiç birine değinmemesini baronun bir üyesi olarak çok yanlış buluyorum.”dedi.  Hülya Kılınç

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.