Başkan Karadağ: Türkçe olmayan dillerin yayılmasının önü kapatılmalı

 Başkan Karadağ: Türkçe olmayan dillerin yayılmasının önü kapatılmalı

Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ, son yıllarda artan iç ve dış göçle kentteki yabancı tabela sayısında dikkat çekici bir artışın kültürel bir tehdit oluşturduğunu ifade etti. Bu durumun kimliksizleşen bir Manisa’yı ortaya çıkardığını belirten Karadağ “Türkçe olmayan dillerin yayılmasını kolaylaştıran boşluğun ivedilikte alınacak önlemlerle kapatılması elzemdir”dedi.

Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ, son yıllarda artan iç ve dış göçle birlikte kentte yaşanan değişimleri anlatarak, bu değişimlerin kimlik karmaşasına neden olduğunu ifade etti. Karadağ, bu karmaşayı ortadan kaldırmak adına yapılacak çalışmalarda görev almak istediklerini belirtti.

“İç ve dış göç bitmek bilmiyor, şehir etnik kimliğinden uzaklaştı”

Başkan Karadağ, “Manisa’mız insanlık tarihinin en eski dönemlerinden bu yana hep sahnede yer almış kutsal bir yerleşim alanıdır. Yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlerin ilgi duyduğu coğrafyamız, birlikte yaşayabildiğimiz, egemen hoşgörü vasfını hiç kaybetmemiştir. Manisalı vefalıdır. Komşusunu aç bırakmaz. Manisa’nın esnafı diğergamdır. Siftah yapmayan esnaf komşusunu düşünür. Bu kültürel birikim Manisalının memleket bilinci ile geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Manisalılar sahip oldukları bu hoşgörüyü sadece kapı komşusuna karşı değil, misafir ettiği başka ülke vatandaşlarına da göstermiştir. Kamu kurumlarımızın, belediyelerimizin başarılı çalışmalarıyla bugün birçok yaraya merhem olunmuştur. Ancak görülüyor ki Manisa’mıza gelen iç ve dış göç bitmek bilmiyor. Şehrimizin etnik kimliği son yıllarda tasvir edilebilir halden çok uzaklaştı. Arkeolojik kazılarda binlerce yıllık medeniyetlerin yapıları hakkında fikir üretilebilecek emanetler bulunabiliyor. Geldiğimiz noktada bundan yıllar sonra Manisa denilince maalesef ki çocukluğumuzun gençliğimizin şehrinden bulunabilecek pek bir şey kalmayacak.

Manisa kimliksizleşiyor: Yabancı tabela sayısı Türkçe tabela sayısına ulaştı

Gerek Batı gerekse Doğu arasında sıkışmış, kimliğini bulamamış ve giderek kimliksizleşen bir Manisa ortaya çıkıyor. Bunun ilk işaretlerini sokağa çıktığımızda görebiliyoruz. Türkçe olmayan tabelalar Türkçe tabela sayısını yakalanmış vaziyette. Şehri bilmeyen birini getirip Manisa’ya bıraksak değil Manisa olduğunu bulmasını beklemek Türkiye’de olduğunu bulmasını beklemek bile boşa olur. Dil, kültürün taşıyıcısıdır. Maalesef çocuklarımıza ulaştırmamız gereken kültürümüz günden güne kayboluyor.

“Türkçe tabela isimleri için gösterilen hassasiyet tekrar hatırlanmalı”

Geçmiş yıllarda Türkçe tabela isimleri için gösterilen hassasiyetin tekrar hatırlanması gerekli. Türkçe olmayan dillerin yayılmasını kolaylaştıran boşluğun ivedilikte alınacak önlemlerle kapatılması elzemdir. Buradan başlayarak şehrimizin yaşadığı kimlik karmaşasını Manisa Kent Konseyi ve gönülden bağlı sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle ortadan kaldırmak adına yapılacak çalışmalarda gönüllü olduğumuzun bilinmesini isteriz.” dedi

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir