Başkan Tunçdirek: Anayasayı çiğnetmeyiz

 Başkan Tunçdirek: Anayasayı çiğnetmeyiz

Cansın Tunçdirek

Deva Partisi Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek, AKP kurucularından eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın “Anayasalar kutsal metinler değildir” diyerek seçimlerin ertelenmesi çağrısında bulunması ile ilgili yaptığı açıklamada “Sayın Arınç, Anayasa kesindir. Ana hukuk başka bir hukukla çiğnememez, çiğnetmeyiz”dedi. 

Tunçdirek, Anayasanın 78. maddesi gayet açık ve net olduğunun altını çizerek TBMM’de 400 milletvekili oyunun alacağı savaş kararı dışında seçimin kesinlikle ötelenemeyeceğini söyledi.
Tunçdirek açıklamasında şu ifadeleri kullandı “Yaşadığımız büyük deprem mücbir sebep sayılamaz. Bu yüzden savaş dışındaki herhangi bir nedenle seçimlerin ertelenmesi “hukuken” mümkün değildir. Arınç’ın çağrısı dikkate alınarak YSK seçim tarihleri üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz. “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun”un ek 4. maddesine göre YSK, seçim işlemleri için kanunlarda öngörülen tarihleri ve süreleri belirlemek dışında seçim tarihini değiştiremez.

“MİLLET EGEMENLİĞİNİ İNKARDIR, SİVİL DARBEDİR”

YSK’ya böyle bir yetki atfetmek seçim tarihlerini değiştirme yetkisi olduğunu kabul etmek, YSK’nın iradesinin, Anayasa ve kanun ile yasama ve yürütme organlarının iradesinin üstünde olduğunu kabul etmek anlamına gelir ki bu bildiğiniz millet egemenliğini inkardır, sivil darbedir. Sayın Arınç kullandığı : “Anayasalar kutsal metinler değildir” cümlesiyle milli iradeyi yağmalamanın önünü açıyor. Arınç da hukukçudur ve iyi bilir ki yağma suçtur.

“ARINÇ ERDOĞAN’IN AYAK İZİNE BASA BASA YÜRÜYOR”

Hatırlarsanız; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ben Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı kabul etmek durumunda değilim.Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” demişti. Arınç, Erdoğan’ın ayak izine basa basa yürüyor. Keza iktidarın fiili ortağı Devlet Bahçeli de Anayasa Mahkemesi’ni defaatle tehdit etmiş: “Anayasa Mahkemesi’nin kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır.”demişti. Nedir bu sizlerin Anayasa ve anayasal kurumlarla alıp veremediğiniz.
Kaldı ki 3.kez adaylığı, diploma konusu problemli, yetmezmiş gibi şimdi de seçim iptali istiyorsunuz. Siz iktidarın 21 yıl değil sonsuza kadar iktidarda kalmak istiyorsunuz; ama millet olarak biz sizin süresiz, keyfi iktidarınızdan ülke olarak çok yorulduk.
Anayasayı çiğneyip sivil darbe teşebbüsünüze izin vermeyeceğiz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir