Manisa’da laikliğin ruhuna: El Fatiha!

 Manisa’da laikliğin ruhuna: El Fatiha!

Manisa’nın Soma ilçesinde bir devlet geleneği olan protokol bayramlaşmasının kaymakamlık kararıyla bu yıl bayram namazının ardından cami bahçesinde yapılacak olmasına bazı CHP’liler tepki gösterdi. Siyasetin camilere, kadınların siyasetin dışına itilmesinin önünü açacak olan bu karara, CHP ilçe başkanının da onay verdiği öğrenildi.  

Hülya Kılınç

Manisa Soma’da, protokol bayramlaşmasının kaymakamlık kararıyla bu yıl bayram namazının kılınacağı Parkaltı Camii’nin bahçesinde yapılacak olması siyaseti ikiye böldü.

Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, kamu kurum ve kuruluşları, partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarına gönderdiği yazıda, Kurban Bayramı’nın birinci günü olan 9 Temmuz tarihinde tüm resmi ve özel kurumlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve halkın katılımıyla, ilçedeki Parkaltı Camii’nde kılınacak bayram namazından sonra bayramlaşmanın yapılacağını duyurdu.

Protokol bayramlaşmasının bahçesinde yapılması ve kadın siyasetçilerin bayramlaşmaya katılamayacak olması bazı CHP’ üyelerini rahatsız ederken, Soma Kaymakamlığı’nın almış olduğu bu kararda CHP Soma ilçe başkanının da onayı olduğu öğrenildi.

KADINLARIMIZA YER VERİLMEYEN HİÇBİR BAYRAMLAŞMAYA KATILMAYACAĞIZ.”

CHP Soma Belediye Meclis Üyesi Rıfat Çelik, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, durumdan duyduğu rahatsızlığını dile getirdi. Paylaşımında özellikle kadınların bu vesileyle siyasetin dışına itilmeye çalışıldığını vurgulayan Çelik, şu ifadeleri kullandı “Sevgili dostlar, Aşağıda gördüğünüz yazı ; Soma Kaymakamlığı tarafından 2022 yılı Kurban Bayramı münasebetiyle kurumlara gönderilen “Bayramlaşma Programı ” Aslında normal gibi görünen, en fazla niye Cami bahçesinde yapılıyor acaba diye sorabileceğiniz , rutin bir uygulama. Ancak satır aralarını iyi okursak AKP iktidarında ülkemizin nerelere evrildiğinin de acı bir göstergesi. “Kadın”ın ülkemizdeki yerine ve konumuna AKP’nin nasıl yaklaştığını da kötü örneklerinden biri.

Şimdi soruyorum.

1-Kadınlarımızın Bayram Namazı kılmadığı belliyken, Bayramlaşma Töreni neden cami bahçesinde yapılır?

2-Bunu planlayan Kaymakamlık Makamı “kadınlar bayramlaşmaya gelmesinler” mi demek istiyor ?

3-Bugüne kadar Somada gerçekleştirilen Bayramlaşma Törenleri genellikle kapalı bir salonda ve cinsiyet ayrımı gözetilmeden yapıldığı halde, şimdilerde eski köye yeni adet mi getirilmek isteniyor ? Kaldı ki biz Kaymakamımız Fatih beyi, hep tarafsız tavrı ve devlet adamı kimliği ile tanımışken, “birileri” siyaseten baskı yaparak devleti cami bahçesine mi çekmek istiyor ?

4- İşin en kötüsü bugüne kadar defalarca gördüğümüz gibi, AKP İktidarı kadınları 2.sınıf vatandaş olarak görüp bunu her fırsatta uygulamaya mi çalışıyor ?

Anlaşılan o ki, İstanbul Sözleşmesi ‘ni tanımayan zihniyet adım adım planladıklarını hayata geçiriyor. Kadınlarımıza yer verilmeyen hiçbir bayrama katılmayacağız”

CAMİDE BAYRAMLAŞMAYI CHP İLÇE BAŞKANI DA KABUL ETMİŞ

Bayramlaşmanın camide yapılmasına tepki gösteren Çelik, geçen bayram da cami bahçesinde yapıldığını, oldu bittiye getirildiği için tepki gösteremediklerini kaydederek “Bu bayramda cami bahçesinde yapılacağını gelen resmi davetiyeden öğrendim. Ben buna tepki gösterdim bu şahsi bir tepki partimin tepkisi değil. Daha sonra da Kaymakam Bey aradı. Paylaşımımdan rahatsız olmuş. Paylaşımımda açık şekilde yazdığını söyledim. “Bugüne kadar eski köye yeni adet getirmenin alemi yok” dedim. Kaymakam bayramlaşmanın nerede yapılacağı ile ilgili tüm parti ilçe başkanlarının da bulunduğu bir toplantı düzenlediklerini ve kararın herkesin oluruyla alındığını ifade etti.

“PARTİ YÖNETİMİNE SORACAĞIM BUNUN HESABINI!”

Sosyal medyada yaptığım paylaşım benim görüşüm ancak, parti yönetimine soracağım bunun hesabını. Neden böyle yaptıklarını. Ama yazdıklarımın arkasındayım. Yapılanın yanlış olduğunu, kadınları siyasetten uzaklaştırmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Devletin gelenek görenekleri var. Bu gelenek görenekleri yok sayarak camide siyaset yapmanın alemi yok”dedi.

 KAYMAKAM GERİ ADIM ATTI

Kaymakamın tüm bu anlattıklarından sonra geri adım attığını ifade eden Çelik “Kaymakam Beyin de dindar bir tavır içinde olduğunu zannetmiyorum ama ona da söylenmiş olabilir. Hakka kendisi “bu durum rahatsızlık veriyorsa bir dahaki bayramlaşmayı böyle yapmayalım madem”dedi. Öyle de bir geri adım atıldı.”şeklinde konuştu.

İL BAŞKANI VE ESKİ VEKİL DE YAPILANI YANLIŞ BULDU

CHP Soma ilçe yönetiminde 6-7 kadın yöneticinin bulunduğunu vurgulayan Çelik “Bunlar şimdi gelip caminin içine mi girecekler. Cuma namazına giremeyeceklerine göre, bayramlaşmak için bahçede erkeklerin mi çıkmasını bekleyecekler? Son derece anlamsız ve hoş bir tavır değil. Ama buna parti ilçe başkanımın da onay vermesi rahatsız edici ayrıca.Bu paylaşımımdan sonra İl Başkanı Semih Balaban aradı, eski Manisa Milletvekilimiz Tur Yıldız Biçer aradı, onlar da yapılanın yanlış olduğunu söylediler.”ifadesini kullandı.

Rıfat Çelik

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir