BES: Mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz

 BES: Mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz

Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şubesi, Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlama değil, mücadele haftası olduğunu vurgulayarak “Emekçilerin hak kayıplarının son bulmadığı taleplerimizin gerçekleşmediği durumda mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz.” ifadesini kullandılar.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Manisa Şubesi, Sosyal Güvenlik Haftası’ nedeniyle Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binası önünde basın açıklaması yaptı. BES Manisa Şube Sekreteri Serhat Öztürk’ün yaptığı açıklamada, SGK’nın 2009 yılından bu yana yaptığı 16 Mayıs’ı kapsayan haftanın “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlandığı, her geçen yıl içi boşaltılarak formaliteye dönüştüğü vurgulandı.

Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Anayasamızın 2. maddesinde sosyal devlet ilkesi, 60. Maddesinde ise sosyal güvenlik hakkı tanımlanmıştır. Sosyal güvenliğin en temel tanımı toplumu hastalık, meslek hastalığı, işsizlik ve yaşlılık gibi sosyal ve ekonomik risklere karşı koruma altına alan bir sistemler bütünü olarak ifade edilirken sosyal güvenlik sisteminin iki temel unsuru ise sağlık ve emeklilik hizmetleri olarak kabul ediliyor.
Temel hak olan sosyal güvenlikte adım adım tasfiye
1990’lı yılar itibariyle reform adı altında gündeme getirilen yasalarla temel bir hak olan sosyal güvenliğin adım adım tasfiyesini yaşadık yaşamaya da devam ediyoruz. Asgari ücretin 3’te 1 gelire sahip olanın sağlık giderleri için GSS primi ödemek zorunda olduğu, muayene ve ilaç katkı paylarının miktarının her geçen gün arttığı sağlık hizmetlerinden yurttaşlarımızın parası kadar yararlandığı koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor!
“Emeklilikte yaşa takılanlar toplumun kanayan yarası”
Yine sözde reformların yarattığı sayıları milyonları bulan emeklilikte yaşa takılanlar, toplumun kanayan yarası haline geldi. 20 yıl önce en düşük emekli maaşı bile asgari ücretin üzerindeyken, günümüzde emekli maaşları yüksek oranda asgari ücretin altında kaldı. Çalışanlar için emekli olduklarında düşük emekli maaşı almamaları için Bireysel Emeklilik Sistemi dayatıldı, çalışanın üç kuruşuna göz dikildi, 2008 yılı sonrası işe başlayanlar için mezarda emeklilik az gibi, çalıştığı süre arttıkça emekli maaşı bağlanma oranının düştüğü bir ucube sistem dayatıldı. Kamusal emekliliğin tasfiye edildiği koşullarda sosyal güvenlik haftası kutlanıyor!
“Ucube, hantal ve ayrışık bir emeklilik sistemi”
Sadeleşmiş bir emeklilik sistemi yerine ucube hantal ve ayrışık bir sistemle karşı karşıyayız. Oysa üç farklı kurumu birleştirip reform yapacaklardı. Yüksek prim ödetip düşük aylık bağlama, katkı ve katılıp payı tahsilatı yapmak reformsa başardınız.”
“Kadın emeği kayıtsız, güvencesiz sömürülüyor”
İşsizlik fonunda toplanan paranın işçilerden çok patronlar için kullanıldığı, Türkiye İş Kurumu’nun siyasi iktidar tarafından arpalık olarak kullanıldığı koşullarda sosyal güvenlik haftası kutlandığını belirten Öztürk, “Milyonlarca kadının emeğinin sömürüldüğü merdiven altı atölyelerde kayıtsız, güvencesiz çalışmaya mahkûm edildiği, ev içi emeğin yok sayıldığı koşullarda sosyal güvenlik haftası kutlanıyor! Bir televizyon programında sığınmacı Suriyelileri kastederek onları gönderirsek en fazla patronlar üzülür diyerek, bir yandan kayıt dışı çalışmayı meşrulaştıran, bir yandan da sığınmacılar konusunda ki sahiplenmenin insani olmadığını gösterdiği koşullarda sosyal güvenlik haftası kutlanıyor!
Hak kayıplarından sorumlu tutulan Memur-Sen vurgusu
Genelde kamu emekçilerini özelde SGK emekçilerini yüzde 5’lik zamma mahkûm eden, SGK emekçilerinin taleplerinin hiç birini Toplu Sözleşme sürecinde gündeme bile getirmeyen, SGK yönetiminde kamu emekçilerini temsilen Memur Sen temsilcisinin yer aldığı, SGK emekçilerinin hak kayıplarında bire bir sorumluluğu olan Memur Sen’in eylem kararları aldığı koşullarda sosyal güvenlik haftası kutlanıyor!
“Kutlama haftası değil mücadele haftası”
Büro Emekçileri Sendikası olarak geçmişte olduğu gibi bugün de sosyal güvenlik haftasını kutlama haftası olarak değil mücadele haftası olarak görüyoruz, emekçilerin hak kayıplarının son bulmadığı taleplerimizin gerçekleşmediği durumda mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz.cSosyal Güvenlik Emekçileri bir sosyal güvenlik haftasına daha öfkeli olarak girdi. Havuz parası, ikramiye, fazla mesai ücretleri 2012 yılından bu yana gasp edilen, gasp edilen hakları ile ilgili aksi yönde Anayasa Mahkemesi kararı olduğu halde uygulanmayan SGK emekçileri Sosyal Güvenlik Haftasını kutlamıyor.cKamu emekçileri arasında neredeyse en düşük maaşa mahkûm edilen, sözleşmeli çalışanların kadro talebinin yok sayıldığı, mesleki birikimlerinin görülmediği, dışarıdan uzman kadrolar istihdam edilirken kurumda çalışanlara diğer kurumlarda olduğu gibi bu imkânın tanınmadığı koşullarda SGK emekçileri sendikamızın çağrısı üzerine yaptığımız eylem ve etkinliklere katılarak hakları için mücadele ediyor.”dedi.
“Mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz”
“Bizimde Sosyal Güvenlik haftasını kutlayacağımız günler gelecek”diyen Öztürk, açıklamasında kutlama yapacakları o günleri şöyle anlattı “kamusal sağlık ve sosyal güvenlik hakkını kazandığımızda, SGK emekçilerinin talepleri gerçekleştiğinde, SGK’nın demokratik bir işleyişe kavuştuğu koşullarda tüm emekçilerle birlikte Sendikamız da SGK haftasını kutlayacak. Sistemi bir takım rakamlara hapseden bir anlayışı reddediyor, bireysel çıkarı değil toplumsal dayanışmayı esas alan bir sağlık ve sosyal güvenlik sistemi için mücadelenin yanı sıra SGK emekçilerinin insanca yaşam talepleri için mücadelemizi yükselterek sürdüreceğimizi siz değerli basın emekçileri aracılığı ile kamuoyuna duyuruyoruz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir