BES’ten iktidara: Herkes biliyor zarların hileli olduğunu!

 BES’ten iktidara: Herkes biliyor zarların hileli olduğunu!

BES Manisa Şubesi, İşkur binası önünde yaptığı eylemde taleplerini dile getirdi. İktidarın “aynı gemideyiz” söylemine Kanadalı Şair Cohen’in şiiriyle cevap veren BES’liler “Herkes biliyor geminin su aldığını, Herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini, Herkes biliyor zarların hileli olduğunu…”dizelerini okudu.
Hülya Kılınç
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Manisa Şubesi, İşkur Manisa İl Müdürlüğü binası önünde yaptığı eylemle, taleplerini dile getirdi.
BES’liler, 3 bin 600 ek göstergenin tüm kamu emekçilerine verilmesinin altını çizerek, yeniden TİS masası kurulması, ek ödemelerin temel ücrete dahil edilmesi, ücretsiz öğle yemeği, yol ücreti ve kira yardımı verilmesi ve mülakatlara son verilmesi başlıklarıyla taleplerini sıraladı.
İşkur önünde gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını BES Manisa Şube Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Meşeli okudu. 30 yıldır kamu emekçilerinin demokratik ve ekonomik hakları için mücadele ettiklerini ifade eden Meşeli “ Eğitim Sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaşmasından, kamu emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğine, adaletsiz ek gösterge sisteminden, kamuya işe alım ve kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakat sınavları marifetiyle yaşanan haksızlıklara, emekli yaşının yükseltilmesinden, emekli maaşlarının düşüklüğüne, kamuda siyasi kadrolaşmalardan, liyakat sistemine, güvencesiz çalışma rejimlerine karşı, iş güvencesine, kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri ile birlikte barış içerisinde demokratik bir ülkede eşit ve özgür yurttaşlık için mücadele ettik, bugün de etmeye devam ediyoruz.
KAMUDA İSRAF, YOLSUZLUK, KADROLAŞMA, LİYAKATSİZLİK
Mücadele tarihimizde taleplerimizi görmeyen, gereğini yapmayan siyasi partilerin seçim barajlarının altında kaldığı, siyaset sahnesinden silindiklerini de hep birlikte gördük. 20 yıldır tek başına hükmet olan AKP de benzer bir sona doğru adım adım gidiyor. Fiilen devam eden tek adam rejiminin, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte resmilik kazanması ile birlikte, kamuda israf, yolsuzluk, kadrolaşma liyakatsiz atamalar, yasama, yürütme ve yargının tek bir kişiye bağlanmasıyla bu günlere geldik.
“Kriz teğet geçti, kriz miriz yok” söylemlerinin yerini “enflasyon yok, hayat pahalılığı var” söylemleri aldı. Emekli maaşlarının asgari ücretin, asgari ücretinde açlık sınırının altında kaldığı, yoksulluk sınırının üzerinde maaş ve ücretlerin ayrıcalıklı hale geldiği Maliye Bakanı Nebati’nin dediği gibi dar gelirliler hariç herkesin kar ettiği bir dönemden geçiyoruz.”dedi.
“ENFLASYON KORUMALI MAAŞ İSTİYORUZ”
Mevcut iktidarın kötü ekonomi yönetiminden kaynaklı yılın yarısında bütçenin bittiğini ve Cumhuriyet tarihindeki en büyük ek bütçe talebiyle ortaya çıktığını kaydeden Meşeli, ek bütçenin de ekonomik krizle mücadele edenlerin derdine deva olmayacağını, ek bütçenin güvenlikçi politikalara ve savaşa, ranta ve faiz lobisinin lehine harcanacağını ifade etti. Meşeli şöyle devam etti “2022 yılı için imzalanan yüzde 5 + yüzde 7 maaş zammına imza atan Memur-Sen’in halen yetkili sendika olmasının utancı ile yaşıyoruz. AKP, Memur Sen ortaklığı ile kamu emekçileri yoksullaşmaya devam ederken bu işleyişin aparatı olan TÜİK’e yönetici dayanmıyor. 2022 yılına girerken asgari ücrete ve kamu emekçilerine yapılan maaş zamlarının satın alma gücü açısından korunması siyasi iktidarın görevidir.
Altı ay ya da bir yıl sonra gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları üzerinden verilen farkları zam diye sunmak, enflasyon tahminlerini tutturamayan, siyasi iktidarın TÜİK eliyle enflasyon rakamlarını maniple etmek, “Enflasyon yok hayat pahalılığı var” diyerek aklımızla alay etmesi değil, enflasyondan kaynaklı kayıplarımızın bir sonraki ay karşılanması gerekir. Emekçiler olarak bizler de enflasyon korumalı maaş istiyoruz.”
Ahmet Meşeli, Büro Emekçileri Sendikası olarak, yıllardır kamudaki ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi ve emeklilik maaş hesaplanmasında dikkate alınmayan ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması için mücadele ettiklerini vurgulayarak, 3600 Ek gösterge düzenlenmesiyle dört meslek grubu dahil bütün kamu çalışanlarının hayal kırıklığına uğratıldığını ifade etti.
“BİZLER SABAHIN SAHİPLERİYİZ”
Sorunların çözümünün gerçek bir toplu sözleşme düzeni ve grev hakkıyla ilgili bir yasal düzenleme ile mümkün olacağını bildiklerini kaydeden Meşeli “Siyasi iktidarı yaşanan bu olağan dışı süreçte toplu sözleşme masasına çağırıyoruz. Biz Emekçiler, size göre dar gelirliler toplumun yüzde 95’iyiz. Bizler sabahın sahipleriyiz, hesap sormayı da biliriz yaralarımızı sarmayı da… Biz üretmezsek hayat durur.

“HERKES BİLİYOR KAPTANIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ”
Sıkıştıklarında “aynı gemideyiz” söylemini dilinden düşürmeyen iktidara Kanadalı Şair Cohen’in şiirinden bir bölümle cevap vererek açıklamamızı bitiriyorum. “Herkes biliyor geminin su aldığını, Herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini, Herkes biliyor zarların hileli olduğunu…”

 

Ahmet Meşeli

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.