“Biz Gezici’yiz siz gidici”

 “Biz Gezici’yiz siz gidici”

Manisa Emek, Demokrasi ve Barış Platformu bileşenleri, Manolya Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklaması ve oturma eyleminde “Biz Gezici’yiz, siz gidici”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atarak, Gezi Davası kararında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis, 16 kişiye 18’er yıl hapis cezası verilmesini protesto etti.  

Gezi Parkı Davası’nda beraat kararının bozulmasının ardından dün Çağlayan’daki  İstanbul Adliyesi’nde görülen üçüncü Gezi Parkı Davası’nın karar duruşması sonucunda Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 16 kişiye 18’er yıl hapis cezası verildi.

Manisa Emek, Demokrasi ve Barış Platformu  bileşenleri, Manolya Meydanı’nda bugün saat 18:00’da düzenledikleri eylemle mahkemenin verdiği kararı protesto ederek, Gezi Davası sanıklarını savunmayı sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ettiler.

Manisa Emek, Demokrasi ve Barış Platformu adına basın açıklamasını SES Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan yaptı. Pehlivan, Gezi protestolarının Anayasal zeminde olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğü sayılması gerektiğinin yargı kararıyla 2 defa tescillendiğini hatırlatarak, üçünce defa yargılanmaya çalışılan Gezi olaylarının damgalanmak, Gezi Parkını ve çevreyi korumak isteyen ve toplumun her kesiminin desteğini alan temel hak ve talep arayışlarının karalanmak istendiğini vurguladı.

“Davanın üye hakimi AKP’den milletvekili adayı olmuş”

Gezi Davasının adil koşullarda gerçekleşmediğinin altını çizen Pehlivan açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Davanın üye hakimi iktidarda bulunan AKP’nin milletvekili adayı olmuştur. Davadan çekilmesi için yapılan başvurular ve sanıkların savunma hakları, adil yargılanma hakları ihlal edilmiştir. Gezi direnişinde, baskıcı, yasakçı, ayrımcı, rantçı, talancı ve antidemokratik uygulamalara karşı umudun, barışın, özgürlüğün, eşitliğin, laikliğin ve demokrasinin etrafında milyonlar kenetlendi. Siyasi iktidarı ve siyasi iktidar etrafında büyüyen sermayedarları ise kaybetme korkusu sardı. Bu nedenle kurgu senaryolarla ve otokratik yönetim özlemleriyle toplumsal muhalefet sindirilmeye, susturulmaya çalışılmaktadır. AYM ve AİHM kararlarının bile yok sayıldığı, uygulanmadığı bir karanlık süreçten geçmektedir yurdumuz.

Figen Pehlivan

“İktidar, hukuksuzca 17 kişi nezdinde Gezi’yi mahkum edeceğini sanıyor”

Gezi’den bu yana 9 yıl geçti. Berkin Elvan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Abdullah Cömert’in, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne, binlerce insanımızın yaralanmasına neden olan insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenler korundu, yargılan(mış) gibi yapıldı. Diğer taraftan siyasi iktidar, keyfi ve siyasi saiklerle ve hukuksuz biçimde seçtiği 17 kişi nezdinde Gezi’yi mahkum edeceğini sanıyor. Halbuki hepimiz oradaydık, milyonlardık. Yaşamımızın her anına ve mekânına müdahale etmeyi kendine hak görenlere karşı cıvıl cıvıl bir enerjiyle, rengârenk bir umutla, barış, demokrasi ve adalet talebiyle oradaydık

“Bu kararların adaletle değil siyasetle oluşturulduğu gün gibi açıktır”

Bu kararların adaletle değil siyasetle oluşturulduğu gün gibi açıktır. Bizler Meslek örgütleri ve sendikalar olarak hepimiz için adaleti, demokrasi için adaleti sağlamak yolunda mücadelede kararlıyız. Toplumsal muhalefeti sindirerek, demokrasiyi yok ederek alınacak bir yol yoktur. Buradan uyarıyoruz ve en temel hak ve hürriyetleri ihlal edilen Kurmaca Gezi Davası Sanıklarını savunmayı sonuna kadar sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Unutmayalım ki, herkese adalet gerek. Herkese demokrasi gerek.”

“Biz Gezici’yiz, siz gidici”

Eyleme katılanlar sık sık “Biz Gezici’yiz, siz gidici”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hak, hukuk, adalet”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Yapılan basın açıklamasının ardından 10 dakika oturma eylemi yapan kalabalık, olaysız bir şekilde meydandan ayrıldı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.