“Bu yanlış politikaların elbet bir bedeli olacaktır”

 “Bu yanlış politikaların elbet bir bedeli olacaktır”

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, 10 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde yaşanan deprem sonrası yaptığı değerlendirmede, bölgedeki durumu anlatarak iktidar partisinin süreci yönetemediği eleştirisinde bulundu.

Onultmak, 6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremde yaşamını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır ve geçmiş olsun dileğinde bulunarak, Gelecek Partisi Manisa İl Başkanlığı olarak, yaptıkları çalışmaları anlattı. Kurdukları kriz masası ile bölgede ihtiyaç duyulan malzemeleri temin ederek bölgeye gönderdiklerini kaydeden Onultmak, kriz masası organisazyonluğunda yardım kampanyasının devam ettiğini dile getirdi.

Onultmak, deprem bölgesinde binaların neredeyse tamamına yakınının yıkılmış olduğunu, depremzedelerin yaşam şartlarının kötü olduğunu vurgulayarak “Tek vücut olarak deprem bölgesinde yaraları sarmaya, devam edeceğiz” dedi.

“YAPILAN YANLIŞ POLİTİKALARIN ELBET BEDELİ OLACAKTIR”

Deprem bölgesinde insanların şu anda en büyük ihtiyacının barıma, ısınma, tuvalet ve gıda ihtiyacı olduğunu kaydeden Onultmak şunları söyledi “ Yardımlar geliyor. “Deprem öldürmez, bina öldürür” bunu deprem bölgesinde çok iyi ve net bir şekilde gördük. Yıllardır yapılan yanlış politikalar, rant ve kar uğruna imara açılmaması gereken yerlerin imara açılması, binalar yapılırken malzemelerden çalınması, oy uğruna çıkartılan imar aflarının sonuçları enkaza dönen binaların insanların mezarı olduğu gayet net bir şekilde görülmüştür. Yaşadığımız felaketi Kader’e bağlayanlar, bu bir kader değildir. Yanlış politikalar ve siyasi tercihler sonucu gerçekleşmiştir. Bizlerin görevi Siyaset yapmak değil, karar alınan ve uygulanan yanlış politikaların eleştirilmesidir. Ve şunu da unutmamak gerekir; yapılan bu yanlış politikaların elbet bir gün siyasi bir bedeli ve sonucu olacaktır.

“ERKEN MÜDAHALE İLE ÖLÜM SAYISI BU KADAR YÜKSEK OLMAZDI”

Deprem bölgesinde ilk birkaç günde depremde halk kaderi ile baş başa bırakıldı. Bu süre içinde konu ile ilgili kurum ve kişiler sahada yeterli olamadılar. AFAD üzerinden bu felaketi yönetmeye çalıştılar ama yeterli olamadılar. Arama kurtarma faaliyetlerini çok daha profesyonelce yapan, buna yönelik eğitimler alan AKUT, sivil toplum kuruluşları ve Madenciler ilk günlerde sahaya sürülmedi. Eğer koordinasyondaki eksiklik olmasaydı, profesyonel ekipler gerek iklimsel koşullar gerek se ulaşım sorunları ön görülüp erken müdahale ile deprem bölgesine ulaşabilselerdi ölümler bu kadar olmaz, enkaz altından çıkartılan vatandaş sayısı daha da yüksek olurdu.”

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan, bölgeye yardım eden, yardım ulaştıran, yaraları saran herkese siyasi ayırım yapmadan minnettar olduğunu ifade eden Onultmak, “Bugüne kadar yapmış olduğunuz yardımlar için tüm Manisa halkımıza çok teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun, yaptığınız yardımları ve hayırları kabul etsin. Milletimizin Başı Sağ olsun.”diye konuştu.

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir