Bülent Arınç’tan Osman Kavala çıkışı

 Bülent Arınç’tan Osman Kavala çıkışı

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Osman Kavala hakkında verilen müebbet hapis kararının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Arınç’ın “Adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmeli” değerlendirmesi Osman Kavala kararına eleştiri olarak yorumlandı.

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, “Kadir Gecesi” paylaşımında iki ayete yer vererek adalet vurgusu yaptı. Arınç’ın “Adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmeli” değerlendirmesi Osman Kavala kararına eleştiri olarak yorumlandı.

“Adaletli ve adil olmak naslardan biridir”

Arınç Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adalete şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” Bir başka Ayet-i Kerime’de ise şöyle şöyle zikrediliyor: “Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder, hayasızlığı, kötülüğü, zorbalığı yasaklar.” (Nahl/90) “Adl” sıfatı Rabbimizin isimlerinden birisidir. Bir mümin olarak her işimizde adaletli olmalıyız. Adalet konusu, Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde defalarca müminlere bir talimat olarak verilmiştir. Yani bir bakıma adaletli ve adil olmak naslardan biridir.” ifadesini kullandı.

“Adalete bir an önce kavuşmamız ümidiyle”

Arınç şunları kaydetti:”Toplumun her bir ferdinin en temel ihtiyaçlarından olan adalet, öncelikle adil yargılanma hakkı üzerine inşa edilmelidir. Bu hakkın güvenilirliği, eğer toplum nezdinde erozyona uğrar ise vicdanlarda onulmaz yaralar açılmasına sebep olur. Normatif hukuk kuralları da, inancımız da bu konunun önemini net şekilde ortaya koyar. Ekmek, su ve hava gibi ihtiyacımız olan adalete bir an önce kavuşmamız ümidiyle Kadir Gecenizi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Rabbim cümlemizi takva sahibi kullarından eylesin.”

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.