Siyaset Bilimci Cop: Manisa’da ‘Sol Kırımı’yla islamcıların önü açıldı

 Siyaset Bilimci Cop: Manisa’da ‘Sol Kırımı’yla islamcıların önü açıldı

Siyaset Bilimci Akademisyen Burak Cop, Türkiye’de bir sol kırımı yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini belirterek,  bu kırımın Manisa ayağını şöyle açıkladı “Manisa ölçeğine baktığımızda Eczacı Neşe Gülersoy, CHP il başkanlığı yapmış olan eczacı Mete Erdem öldürülerek İslamcıların önü açılmıştır.”

Adalet ve Demokrasi Haftası etkinliği çerçevesinde Atütürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manisa Şubesi, CHP Şehzadeler, Yunusemre ilçe örgütlerinin birlikte düzenledikleri ‘Türkiye ve Devrim Şehitleri’ panelinin konukları siyaset bilimci  ve akademisyen Burak Cop, ADD GYK Üyesi tiyatrocu Utku Erişik oldu.

Uğur Mumcu, Şehit Gazeteciler ve aydınları anma adı altında düzenlenen ‘Türkiye ve Devrim Şehitleri’ panelinin moderatörlüğünü ADD GYK Üyesi Tolga Kale’nin üstlendiği etkinlik Tarihi Bedesten nikah salonunda gerçekleştirildi.

“KATLEDİLEN AYDINLARIMIZI UNUTMAYACAĞIZ”

ADD GYK Üyesi Tolga Kale, panelin açılış konuşmasında Abdi İpekçi’den başlayan ve sonrasında Uğur Mumcu, Muammer Aksoy ile devam eden Son süreçte Hrant Dink’e kadar ulaşan aydın katliamının hala unutulmadığını ve unutulmayacağını vurgulayarak “Onların bizlere bıraktığı en büyük eser kitapları hayatta oldukları süreçte topluma ışık tutan söylemleridir.Onların her biri toplum önderi idi”dedi.

Burak Cop

“BU ÜLKEDE BİR SOL KIRIMI YAPILMIŞTIR VE KIRIM DEVAM ETMEKTEDİR”

Panelin ilk konuşması olan Siyaset Bilimci Akademisyen Burak Cop “Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Hradn Dink, Gaffar Okkan ve bir çok sol aydını katleden katilleri bulmak istemedikleri için bulmuyorlar. Belki de bu katiller bugün için kirli kan kokan ellerini sol aydınları ortadan kaldırmak üzere hazırlık yapıyorlardır. Bu ülkede tam anlamıyla bir sol kırımı yapılmıştır ve yapılmaya da devam edilmektedir.1980’den başlayan yıllara yayılan bir Sol kırımı. Manisa ölçeğine baktığımızda Eczacı Neşe Gülersoy, CHP il başkanlığı yapmış olan eczacı Mete Erdem öldürülerek İslamcıların önü açılmıştır. Bahriye Üçok ve ADD’nin kurucu Başkanı Muammer Aksoy’a yönelik saldırılar Laik döneme yönelik saldırılar idi. AKP iktidarına adım adım bu yoldan gelinildi. Tam anlamıyla mıntıka temizliği yapılarak Cumhuriyetçi aydınlar yok edilerek bu noktaya gelindi. ADD bu anlamda çok demokrasi şehidi vermiştir. Boşluk ise sözde aydınlarla dolduruldu”dedi

“DELİLLER TOPLUMDAN GİZLENİYOR”

Cop, sözlerine devam ederek; “Cinayetlerin serisi soğuk savaş süreci içerisinde işlendi. Bugün baktığımızda devletin içinde hukuk dışında olan yapılanmaların devam ettiğini anlıyoruz. Cinayetleri kimin ve kimlerin işlettiği belli. Uğur Mumcu’nun katledilmesiyle deliller toplumun önünden saklanıyor. En yakın günümüzde Sedat Peker’in bu konularla ilgili itirafları var.  Muammer Aksoy ve diğer aydınlarımız biyolojik olarak ölmüş olsalar bile geride bıraktıkları, yazdıkları ve kitapları bizlere ışık olacaktır”diye konuştu.

Utku Erişik

 “MUSTAFA KEMAL’İN GÜLÜMSEMESİNİ ASLA BİZDEN ALAMAZLAR”

ADD GYK Üyesi tiyatrocu Utku Erişik de aydınların katledilmesini sanatçı yönüyle dile getirerek yanında getirdiği Rıfat Ilgaz’ın dönemin savcılarınca toplatılan ’Sınıf ‘ isimli kitabından ve Aziz Nesin’in çıkardığı Marko Paşa gazetesine yapılan baskıları anlattı. Erişik “Her şeyi alabilirler, cebinizdeki parayı alabilirler. Mustafa Kemal’in gülümsemesini ve anlattıklarını asla ve asla bizlerden alamazlar. O nedenle onun gülümsemesi her zaman olacaktır”şeklinde konuştu.

Panele Manisa İl Başkanı İsmail Çalışkan, ADD Manisa Şube Başkanı Hamza Kopal, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca,  Yunusemre ilçe Başkanı Avukat Yalçın Arcak, CHP eski il başkanı Milletvekili aday adayı Semih Balaban, partili ve davetliler katıldı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir