Büyük çevre katliamına Valilik açıklaması

 Büyük çevre katliamına Valilik açıklaması

Manisa Valiliği, Ege bölgesinde yaşanan en büyük çevre katlimaına yönelik sorumlulular hakkında idari işlem başlatılacağını açıkladı.

Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamada: “İlimiz Yunusemre İlçesi Keçliköy OSB Mahallesi Manisa Organize Sanayi Bölgesinden 25.06.2022 tarihinde 03;30 saatlerinde 112 Acil Çağrı merkezine yapılan başvuruda; Manisa Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrika çalışanlarının dinlenme arasında soluma yoluyla gazdan zehirlendiği bildirilmiştir. Zehirlenmeye maruz kalan çalışanlara yapılan ilk müdahale ve sağlık kontrollerinde hayati tehlikeleri bulunmadığı anlaşılmıştır.

İhbar sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ilk müdahaleler yapılarak; olumsuzluğun Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısımdaki sınırda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.) T22 kanalında atıksu ile ilintili olduğu düşünülerek Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi verilerek haberdar edilmiştir.

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından bilgilendirme sonrası; 25.06.2022 tarihinde hızlı bir şekilde sahada denetimler başlatılmıştır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.) T22 kanalına gelen atıksuyun Karaali Mahallesinden geçen ve yine D.S.İ.’ye ait sulama kanalından geldiği gözlemlenmiştir. 25.06.2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birden fazla ekiple kirletme ihtimali olan gerçek/tüzel kişi veya kişilere ait işletmelerde denetim çalışmaları başlatmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.)  ait sulama kanallarından atıksu numuneleri alınmıştır. Alınan atıksu numuneleri ile “Eşleştirme Analizi” yapılarak kirletici kaynak ve kirleten tespiti amaçlanmaktadır.

Bununla birlikte  sahada, Manisa Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ile Manisa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü tarafından da çalışmalar yapılmaktadır.

Yapılan denetimler ve “Eşleştirme Analizi” sonuçları doğrultusunda; çevreyi kasten kirleten ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na aykırı davranan gerçek veya tüzel kişi veya işletmeler hakkında idari işlem başlatılacaktır. Kamuoyuna saygıyla sunulur” denildi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir