Büyükşehirden çiftçiye bin ton gübre desteği

 Büyükşehirden çiftçiye bin ton gübre desteği

Manisa Büyükşehir Belediyesi 4 bin 877 üreticiye bin ton gübre desteğinde bulundu. Yüzde 50’si hibe olan gübre desteği için  yaklaşık 10 milyon 700 bin TL’lik bütçe ayrıldı.  

Manisa Büyükşehir Belediyesinin çiftçilere 1000 ton gübre desteği, Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle üreticilere teslim edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, törende yaptığı konuşmasında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal destekleri ile önemli projeleri hayata geçirme imkanı bulduklarını ve sahada kendilerine önemli avantajlar sağladığını dile getirdi.

Üretmezsek, hepimiz tek bir lokmaya muhtaç kalırız

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise salgın hastalık, savaş ve ekonomik krizlerin yaşamın bir parçası olduğunu ifade ederek şunları söyledi “Vatandaşlarımızın gıda ihtiyacının karşılanması noktasında ekilen her bir arazinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. Bizler de bu ihtiyaca kayıtsız kalmadık ve 2022 yılında, yani geçtiğimiz yıl, çiftçimize rekor bir destek sağladık.” dedi. Ergün, 2023’te de 122 milyon lira gibi bir bütçe ayırdıklarını belirterek “2023 yılının ilk ayında da çiftçilerimize 1.000 ton gübre desteğiyle yeni yıla start veriyoruz. Yüzde 50 hibe ile verdiğimiz bu desteğimize yaklaşık 10 milyon 700 bin TL gibi bir bütçe ayırdık. Üretimde hammaddeye ulaşmakta zorluk çeken küçük arazi sahibi 4 bin 877 çiftçimizin yararlanacağı bu desteğimizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Üretmezsek, hepimiz tek bir lokmaya muhtaç kalırız. Bu anlayışla bizler de çiftçimizin yanında oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Su Yoksa Hayat da Yok

Bu yıl yağışların beklenilen seviyenin çok altında olması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdiğine değinen Başkan Ergün, “Gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse de MASKİ Genel Müdürlüğümüz, bu konuda önemli adımlar atıyor ve projeler üretiyor. Vatandaşlarımızdan ve çiftçilerimizden tek beklentimiz suyumuzu verimli kullanmalarıdır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, su kaynaklarımız sınırsız değil! Su yoksa, hayat da yok…” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından üreticilere gübreleri teslim edildi

Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Emniyet Müdür Yardımcısı Hüsnü Uz, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir