Cemevlerine yapılan saldırılara tepki: Zalime boyun eğmeyiz!

 Cemevlerine yapılan saldırılara tepki: Zalime boyun eğmeyiz!

Soldan sağa: Semih Balaban – Bektaş Kılınç

Alevilere ve Cemevleri’ne yönelik saldırıların artmasının ardından CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı ve CHP Manisa İl Yöneticisi Bektaş Kılınç saldırıların kabul edilemez olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Alevi vatandaşların Türkiye’nin yüz akı vatandaşlarından olduğunu ve 2022 Türkiye’sinde bu saldırıların artık yaşanmaması gerektiğine vurgu yapan CHP’li Balaban, saldırıların artması üzerinden hükümete yüklendi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı.

TÜRKİYE KARANLIĞA SÜRÜKLENMEK İSTENİYOR

CHP’li Balaban açıklamasında “Bugün Kartal Cemevi Başkanı Sayın Selami Sarıtaş’ın evinin önünde kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradığını üzülerek öğrendim. Öncelikle Başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor Alevi vatandaşlarımızın ibadethanelerine ve kanaat önderlerine yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyorum. Biliyoruz ki bu saldırılar münferit bir saldırı olmanın çok ötesinde kirli bir elin Türkiye’de mezhepler üzerinden yaratmaya çalıştığı kaosun bir parçasıdır. Alevi vatandaşlarımız bu ülkenin aydınlık geleceği için çalışan, tarih boyunca direnen ve haksızlığa ve zulme boyun eğmeyen vatandaşlarımızdır. Bugün de yarın da bizler vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. 2022 Türkiye’sinde artık bu tip saldırılar yaşanmamalı bizler ülkemizi bir adım ileri götürmek için gece gündüz çalışırken birileri ülkemizi karanlık bir kuyuya düşürmek niyetinde. Bu saldırılara yönelik gerekli önlemler acilen alınmalı ve saldırıların önüne geçmek için çalışmalar yapılmalıdır.” ifadelerine yer vererek bu saldırıların organize ve planlı saldırılar olduğuna vurgu yaptı.

TÜRKİYE ÜZERİNDE OYNANMAYA ÇALIŞILAN BU OYUNA GELMEYECEĞİZ

CHP’li Balaban açıklamalarında yaşanan saldırı olaylarının iktidarın ayrımcı dilinden kaynaklandığını ancak halkın artık bu oyunlara gelmeyeceğine de dikkat çekerek son olarak şöyle konuştu: “Buradan iktidar yetkililerine sesleniyorum, bizler kullanılan bu ayrımcı dilin Türkiye üzerinde oynanmaya çalışılan bu ötekileştirme oyununun farkındayız. Vatandaşlarımız da bu oyunun farkında. Artık bu ülkede kimse ne mezhepler üzerinden ne etnisiteler üzerinden ne görüşler üzerinden ayrışmak istemiyor. Türkiye’nin bugün en çok ihtiyacı olan şey birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşanacak bir ülkenin inşa edilmesidir. İlk seçimle birlikte hasretini çektiğimiz bu huzur ortamına CHP öncülüğünde Millet İttifakı iktidarında hep birlikte kavuşacağız.”

“MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı ve CHP Manisa İl Yöneticisi Bektaş Kılınç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda artık bu saldırıların bir son bulması ve Alevilerin çeşitli sebeplerle ötekileştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Şube Başkanı Kılınç’ın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Aleviler tarih boyunca asıldı, kesildi, kuyulara dolduruldu. Bu zulüm işkence hala yetmedi mi? Bizler için asi dediler, sapkın dediler, din dışı dediler, ana bacı bilmez dediler. Yetmedi ibadetimizle dahi alay ettiler. Alevilere yönelik aşağılamalar ve işkencelerde her yolu denediler. Ama bilsinler ki bizler mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Şu günlerde matemini tuttuğumuz Muhammet Mustafa’nın torunu şah Merdan’ın oğlu Hz Hüseyin’in bizlere vasiyeti; haksızın ve zalimin önünde boyun eğmemektir. Barış içinde bir ülkede ve dünyada yaşamak istiyoruz ve bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir