Cengiz iktidarı yıkılıyor!

 Cengiz iktidarı yıkılıyor!

Aldığı tüm kararları meclis toplantılarında rahatlıkla geçiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, dün yapılan toplantıda kendi mal varlıklarının yoğun olarak bulunduğu Uncubozköy bölgesinde yer alan Meydan AVM’nin içkili bölge olarak tespiti oylamasında ağır bir yara aldı. Ergün, Uncubozköy Mahallesi’nin cazibe merkezi olması için özel çaba harcıyor.

Hülya Kılınç- Tunay Aktaş

MHP’nin AKP ile ittifak kurmasından bu yana tüm kararları belediye meclisinden kolaylıkla geçiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, dün Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu’nda yapılan Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda hiç alışık olmadığı bir toplantıya başkanlık yaptı.

Ergün,  CHP’li meclis üyelerinin bazı gündem maddelerine karşı  çıkmaları ve tepki göstermelerinin yanı sıra, yapılan oylamada Cumhur İttifakı ortağı AKP’li meclis üyelerinin bir kısmının çekimser kalması ve BBP’nin tamamının ret oyu kullanması karşısında oldukça morali bozuldu.

YUNUSEMRE BELEDİYESİNDEN SATIN ALDI 2 YIL SONRA SATTI

2015 yılında Yunusemre Belediyesi’nden satın aldığı Uncubozköy’deki Adliye binası arkasındaki araziyi 2017 yılında bir inşaat şirketine satan Cengiz Ergün, şimdi de alana yapılan Meydan AVM’nin içki ruhsatı alabilmesi için, içkili bölge olarak tespiti oylamasını meclise getirdi.

CHP’LİLERE “ALKOL” İMASI!

Meclise getirilen oylamaya CHP’lilerin karşı çıkmasına sinirlenen Cengiz Ergün, siyasi hesap peşinde olduklarını kaydederek “Ret verenler de yemesini içmesini iyi biliyorlar”diyerek CHP’li üyelerin alkol kullandıkları imasında bulundu.

İÇKİ RUHSATI VERİLECEK BÖLGE; DİYANET, TIP FAKÜLTESİ, EMNİYETİN 10 METRE YAKININDA

Toplantıda görüş bildiren CHP’li meclis üyeleri, içki ruhsatı verilmesine değil, AVM’nin bulunduğu bölgenin 10 metre yakınında diyanet, emniyet, tıp fakültesi olmasına karşı çıktıklarını belirterek, geçmişte bu şekildeki onlarca ruhsat başvurusuna ret oyu verilmesini hatırlattı. CHP’li Meclis Üyesi Bülent Mersinli, karara neden karşı çıktıklarını şöyle anlattı “Bu içkili maddede ne yaman çelişkilidir ki milliyetçi muhafazakar olarak kendini addeden zat şimdi içki ruhsatı vermeye çalışıyor. Nereye vermeye çalışıyor. Hemen tarif edeyim ben size. Bu 100 metre kare içerisinde Tıp Fakültesi var, Adliye var, emniyet var, kaymakamlık var, Diyanet İşleri var.  Böyle yer olmayan onlarca ruhsat başvurusuna şimdiye kadar herkes ret oyu vermiştir. Bu yaman çelişkiyi anlamakta zorluk çekiyorum. Hem milliyetçiyiz hem muhafazakarız hem bunu derken bu belediye meclisinde üç ayda bir içki ruhsatı veriyorsunuz. Bizde CHP Grubu olarak 13. Maddeye ret veriyoruz.”

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, belediye olarak çok alkollü yer ruhsatı verdiklerini belirterek, içkili yer belirlenen alanın müftülüğü yakın olduğunu ifade etti, bu yüzden çekinceli davrandıklarını vurguladı. Emniyetin buraya olumlu görüş vermeyeceğini belirtti. Yalçınkaya ise kaymakamlığa yazı yazacaklarını, olumlu görüş alamadıkları takdirde ruhsatın verilmeyeceğini dile getirdi.

 İÇKİ RUHSATININ ÖNÜNÜ ÇEKİMSER KALAN AKP’LİLER AÇTI

Uncubozköy’de Adliye binası arkasındaki Meydan AVM’nin içki ruhsatı almasının önünü açacak olan oylamaya CHP ve BBP’li meclis üyelerinin tamamı ret oyu verirken,  İYİ Partililerin 1’i hariç tamamı ve MHP’liler kabul oyu kullandı. AKP’lilerin bir kısmı ret oyu verirken, Ahmet Tonguç önderliğindeki meclis üyelerin çekimser kalması, kararın mecliste kabul edilmesine katkı sundu.

OYLAR EŞİT ÇIKINCA ERGÜN 2 OY HAKKINI KULLANDI

Karşılıklı atışmalar eşliğinde yapılan ilk oylamada ret ve kabul oyları eşit çıkınca, oylama tekrarlandı. İkinci oylamada da oyların eşit çıkması karşısında morali bozulan Ergün, meclis üyelerinin oylamanın üçüncü kez yapılması talebini kabul etmedi. Ağır mağlubiyetlere alışık olmayan Ergün, belediye başkanının 2 oy hakkını kullanarak kararı  25’e karşı 26 oyla meclisten geçirebildi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir