CHP’den mağdur olan üzüm üreticileri için kanun teklifi

 CHP’den mağdur olan üzüm üreticileri için kanun teklifi

Manisa Şehzadeler ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi’nde üzüm üreticisinin sorunlarını dinleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sağanak yağıştan mağdur olan üreticiye devletin acil olarak müdahale etmesi gerektiğini belirterek, konuyla ilgili kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.  

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Manisa’da üzüm üreticilerini ziyaret ederek sağanak yağmur nedeniyle sergideki üzümleri zarar gören üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Özel’in Şehzadeler ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi’ne yaptığı ziyaretinde CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal eşlik etti.

“BU ENKAZI DEVLET KALDIRACAK”

Üzüm üreticilerinin son sağanak yağışlardan dolayı büyük mağduriyet yaşadığını kaydeden Özel, devletin acil olarak üreticiye sahip çıkması gerektiği görüşünü ifade etti.

Üreticilerin kendi gücüyle bu afetin olumsuz etkilerinin altından kalkmasının mümkün olmadığını belirten Özel şunları söyledi “Bu işin ucundan devlet tutacak ve enkazı devlet kaldıracak. Afet köylülerin veya şahısların kendi başına baş edebileceği bir şey değil. Üreticinin yaşadığı bu afete devlet gelecek ve müdahale edecek. Bu işin şuanda birkaç tane muhatabı var. Bir tanesi devlet. Her ne kadar son yıllarda AKP, devlet ile parti ayrımını ortadan kaldırmış olsa da yine ilk muhatap devlettir.Diğerleri ise iktidar ve muhalefettir. İktidar talep edilecek makam. Üretici talep edecek bizde üreticinin sesini iktidara duyuracağız. Devlet ne AKP’nin, ne MHP’nin ne CHP’nin nede bir başkasınındır. Devlet hepimizin. Ekmek, su veya bir başka bir şey alırken vergi ödüyoruz. Niye bir yerde para biriksin, devlet güçlü olsun ve başı sıkışına yardım etsin. Bu nedenle devletin sıkıntı yaşayan üreticinin yanında olması lazım.”

CHP KANUN TEKLİFİ VERECEK

Doğal afetlerden dolayı sıkıntı yaşayan Manisalı üzüm üreticisi ve Türkiye genelindeki birçok üreticinin sorununa çare bulunması için parti olarak bir kanun teklifi hazırladıklarını açıklayan CHP’li Özel, şöyle devam etti “1996-1997 yılında afet yaşayan üzüm üreticisinin üzümlerini Ecevit’in bir talimatıyla devlet aldı. Borçları erteledi ve yüzü güldürmedi ama ağlamayı kesti. İflası, traktörlerin satılmasını engelledi. Üzümcünün yaşadığı sıkıntıyı şu şekilde çözecekler; Gelecekler ‘Biz bu üzümü alıyoruz’ diyecekler. Vicdanlı ve insaflı bir fiyat verecekler ve bu üzümü 10-12 lira değil, 20 liranın altında olmadan üzümcünün derdini çözecek şekilde almaları gerekir. Bunu üstüne başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere bankalardaki üreticinin zira kredilerin faizlerinin silinmesi, anaparanın da birkaç yıla bölünmesi gerekir. Biz bu konuda kanun teklifi hazırlayacağız. Bu konuda partimizdeki danışmalarımız çalışıyorlar. Kanunların genelliği ilkesi diye bir şey var. Sizi kurtaracak ve genele şamil olacak bir şekilde yazmamız gerekir. Bu hafta sonu çeşitli çalışmalarımızı yaptıktan sonra kanun teklifine son şeklini vereceğiz. Hazırladığımız kanun teklifini ilçe başkanlıklarımıza yolacağız. Kanun teflimiz ilçelerdeki kahvehanelere asılacak ve üreticimizde görecek. Ayrıca bu konuyu mecliste gelecek hafta basın toplantısında enine boyuna bir kez daha gündeme getireceğiz. Faizler silinmeden, ana para bölünmeden, üzümü makul bir fiyat verilmeden bu iş çözüme kavuşmaz.”

CHP’Lİ ÖZEL SALI GÜNÜ VALİ KARADENİZ’LE GÖRÜŞECEK

Üzüm üreticilerinin yanında Vali Karadeniz’i telefonla arayarak Salı gününe randevu alan Özel, ilgili bakanlıklara ulaştırılması için üzümcünün sıkıntılarını anlatacağını dile getirdi. Üzüm üreticileriyle yapılan konuşmaların ardından CHP’li Özel, üreticilerin römorklarla getirdiği kuru üzümleri inceledi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir