CHP’den zam protestosu: Memur ve emeklinin lokması gasp edildi

 CHP’den zam protestosu: Memur ve emeklinin lokması gasp edildi

CHP Manisa İl Başkanlığı, geçtiğimiz gün açıklanan emekli ve memur zammına 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Açıklamada konuşan CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Tacim Ülger, yapılan artışın zam değil sadaka olduğu belirterek CHP iktidarında yoksulluk düzenin son bulacağını ifade etti.

Hülya Kılınç – Tunay Aktaş

CHP Manisa il örgütü, geçtiğimiz gün açıklanan emekli ve memur zammına Manolya Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Açıklamaya CHP Manisa Milletvekili Aday Adayı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, CHP kadın ve gençlik kolları, sendika temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasını CHP İl Başkanı Yardımcısı Tacim Ülger okudu.

“YÜZDE 30 ARTIŞ YETMEZ”

Ülger yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı “Saray rejimi son haftalarda sürekli “Enflasyonun belini kırdıklarından” bahsediyor. Ama gelin görün ki kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu.

TÜİK’in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı’nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu “Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz” diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30’a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz “Ya Kemal Bey olmasaydı” dedi.

Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez!

İktidara yakın İTO’nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, bağımsız ENAG’ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK’in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkûm etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK’in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir.

“5500 TL İLE BİR AYDA KİMSE GEÇİNEMEZ”

İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak “Ya Kemal Bey olmasaydı” ne olurdu diye sordu.

5500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse! AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına “fakir fukara” gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz.

“CEBİNİZDEN ÇALINAN HER BİR KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ”

Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor; Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız, İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz, Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız, Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız, Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğiz.”

CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Tacim Ülger
CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca
CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir