CHP’li Arcak: MHP’liler Merve Ergün’e sağlanan ranta cevap veremiyor

 CHP’li Arcak: MHP’liler Merve Ergün’e sağlanan ranta cevap veremiyor

MHP İl Başkanı Murat Öner’in Cengiz Ergün’nün kızı Merve Ergün’e milyarlık rant sağlamasının ortaya çıkmasının ardından CHP’li isimlere yönelik iddialarına CHP’den jet yanıt geldi. Yalçın Arcak, “Biz bu alanın Cengiz Ergün’ün kızına ve ailesine peşkeş çekildi dedik. Buna cevap veremiyorlar” dedi.

Tunay Aktaş

CHP’nin gündeme taşıdığı konuyla ilgili MHP’den ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen açıklama ile iddialara yanıt gecikmedi. CHP Manisa il başkanlığında düzenlenen basın açıklamasında hem MHP’nin hem de Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamalarına jet cevap geldi. Açıklamaya CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP’li Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Hasan Levent, belediye meclis üyeleri, kadın kolları, gençlik kolları ve partililer katıldı.

“BİZİM RANT İDDİAMIZA CEVAP VERMEDİLER”

CHP’li Yalçın Arcak, kamuoyunda bahsi geçen alanda rant sağlanacağına yönelik iddialara halen daha cevap verilmediğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Çıktılar bir meclis kararından bahsettiler. Yok CHP’li belediye meclis üyeleri el kaldırmış. Elimizde evraklar var. Bilerek 1/5000’lik palanlardan bahsediyorlar. Bizim işimiz 1/1000’liklerle. Bunu teknik açıklamalarını mimar arkadaşlarımız yapar. Büyükşehir’in aldığı karar hem CHP hem de İYİ Parti ‘red’ oyu vermiş, AKP’nin ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmiş. Ancak onlar olayı çarpıtmak için çok farklı bir meclis kararından bahsediyorlar. Tarih bu karara oy verenleri yargılayacak. Biz bu alanın Cengiz Ergün’ün kızına ve ailesine peşkeş çekildi dedik. Bununla ilgili bir açıklama ve cevap yok. Bizim rant iddialarımıza hala cevap veremediler.  Biz belgelerle konuştuk. Bu belgelere cevap verin. O zaman bizi şikayet etsinler. Hakkımda suç duyurusunda bulunsunlar. Biz namussuzluk yapmadık. Kimseye hakaret etmedik. Gerçekleri ortaya koyduk. Biz halkımızın hakkını savunduk. Savunmaya da devam edeceğiz.”

EŞİYLE İLGİLİ İDDİALARA YANIT VERDİ

CHP’li Arcak eşiyle ilgili iddialara cevap verdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “MHP il ve ilçe başkanı garabetlerle dolu bir açıklama yaptılar. Siyasi ve hukuki cevap veremediler. Ancak iftira atmaya yeltendiler. Biz onların büyükşehir belediye başkanını 3 günden beri yerin dibine sokuyoruz, ama onlar bizim belediye başkanımıza saldırmaya çalıştılar. Ancak şöyle bir durum var ki onların 3 günde cevap veremedikleri iddialara biz 3 saat içerisinde cevap verdik. Önlerinde kendi hazırlamadıkları yazıyı okumaktan acizler, kendilerinin önlerine getirilen yazıyı okuyarak bir basın açıklaması yaptılar. Bana eşim üzerinden bir saldırı da bulundular. Dediler ki ‘MASKİ’ye başvurmuş. İşe alınmamış. Sancısı bu yüzden’ şeklinde iddialarda bulundular. Biz evlenmeden önce 2017 tarihinde genç bir avukat çalışmak için bunların liyakat anlayışına güvendiği için başvuru yapmış. Yıllar sonra çağrılmış. Sonra o genç avukat gitmiş demiş ki ‘Ben ofisi açtım. Çalışıyorum. Siyaset yapıyoruz. Bu sebepten istemiyoruz’ demiş. Şimdi o zamanlarda genç bir kadın bir avukatın MASKİ’ye iş başvurusu yapması suç mudur? Partimden ilçe başkanı seçildikten sonra her hangibir belediyeye, kuruma, ben veya akrabamın iş başvurusu olmuşmudur bir araştırsınlar. Eğer benim belediyelerin herhangibir birinde çalıştığını ispat etsinler ilçe başkanlığından istifa ederim. Bu ahlaksızlıkları kenara bıraksınlar. Ama şu bir gerçek ki bir çok AKP’li ve MHP ilçe başkanları çocuklarını, akrabalarını kendi belediyelerinde işe soktular. Önce kendilerine baksınlar”

“YALAN SUÇ OLSA BUNLAR MÜEBBET HAPİS CEZASI ALIR”

Manisa Büyükşehir Belediyesi meclisinin eko turizm kararı için iptal davası açan ve konuyu gündeme taşıyan CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Bülent Mersinli açıklamasında MHP’nin açıklamasını sert bir dille eleştirerek şu ifadelere yer verdi: “Açıklamaları birkaç kere izledim. Ancak hala açıklamalardan bir şey anlayamadım. Bizim bu karara ‘Evet’ oyu kullandığımızı söylüyorlar. Bu söylemlerin ardından belediyeden kararı çıkarttım. Karar da ‘Oy birliği’ değil, ‘Oy çokluğuyla’ kabul edildi diyor. Biz 3 gündür şunu soruyoruz. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden bir adam kayırmacılık, bir rant var diyoruz. Bu sorulara hala cevap yok. Ama verdikleri cevaplar da Saruhanlı Belediyesi ve CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak hakkında asılsız iddialar ortaya sürüyorlar. Boş işlerle uğraşıyorlar. MHP’li il ve ilçe başkanı keşke bizim gerçek sorumuza yanıt verselerdi. Gereksiz ve asılsız iddialar ortaya sürdüler, ama bu usulsüz olayla ilgili tek kelime edemediler. Bunlar imitasyon milliyetçi. Açıklama yapacaklarsa eğer yaşanan bu rantla ilgili bir açıklama yapın. Mesele Saruhanlı veya Arcak’ın eşinin belediye iş başvurusu meselesi değil. Konuyla alakası olmayan insanlar zorlamayla basın açıklaması yaptırılıyor. Konun esas muhatabı onlar değil. Konunu esas muhatabı sayın Cengiz Ergün’dür. Önündeki metni okuyamayan il başkanı açıklama yapmaya çalışıyor. Eğer yalan suç olsa, bunlar gerçekten müebbet hapis cezası alır” dedi.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.