CHP’li Arcak: Manisa Valisi vatana ihanet ediyor!

 CHP’li Arcak: Manisa Valisi vatana ihanet ediyor!

Muradiye Sanayi Bölgesi’ndeki bazı firmaların neden olduğu çevre felaketlerinde sorumluların ve ölçüm değerlerinin açıklanması için Manisa Valisine 24 saat süre veren CHP’li Arcak, açıklanmaması durumunda valilik önünde açıklama yaparak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, Vali Karadeniz’i halka, doğaya, vatana ihanet etmekle suçladı.

Hülya Kılın-Tunay Aktaş

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, geçtiğimiz günlerde Muradiye OSB’de 3 firmanın sulama kanalına bıraktığı siyanür ve sülfürün ardından önceki gün de bir fabrikada çıkan yangınla havaya salınan sülfür gazının Manisa’da büyük çevre felaketlerine neden olduğunu belirterek, 24 saat içinde sorumlular ve ölçümlerin kamuoyuyla paylaşılmasını, aksi durumda Manisa Valiliğinin kapısına dayanacağını söyledi.

“AFAD RİSKİ GÖRMEZDEN Mİ GELMİŞTİR?”

CHP Yunusemre İlçe Binasında İl Başkanı Semih Balaban ve Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli ile birlikte bir basın açıklaması yapan Arcak, kamuoyunun merak ettiği soruları şöyle sıraladı “Belgeleriyle birlikte tatmin edici yanıt almazsam yarın Manisa Valiliği önünde eylem yapacağım. Yanıtları yarın valilik önünde öylemle yapacağım. AFAD Manisa valiliğine bağlı, koordinatör olarak risk azaltma planlarını geçen sene yaptığını duyurmuştu. Bu kadar fabrikanın, kimyasalın olduğu bölgede AFAD konuyla ilgili risk görmemiş mi? Görmezden mi gelmiş?

“BU FİRMALARIN YETKİ VE RUHSATLARI VAR MIDIR?”

Kimyasal olaylarının yaşandığı, geçenki yangında da bu kimyasallar yandı. Kimyasal olayların yaşandığı işletmelerin geri dönüşüm katı atık bertaraf tesisleri yani hurdacılar olduğu görülmekte. Nedir bunun yetkileri kağıt plastik veya metal gibi maddelerin geri dönüşümünü sağlamak. Bu tesislerin kimyasal bulundurma depolama işleme şehir içinde bertaraf etme altyapıları yetkileri ruhsatları var mıdır? Bunun açıklanmasını talep ediyoruz.

“MİLYONLARCA İNSANIN YAŞAMI TEHLİKE ALTINDA!”

Bu tesisler ne yazık ki atık maddeleri doğaya salıyor. Yine Muradiye OSB’nin bir atık tesisi yok. Muradiye OSB’nin fabrikaları işletmeleri atıklarını nereye bırakmakta? Bu atıklar yangınlarla havaya karışıyor ama aynı zamanda suya da toprağa da karışıyor.  Bakın sadece Manisa’daki insanların yaşamını etkilemiyor bu İzmir’deki insanların da yaşamını etkiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer “Temiz Gediz Temiz Körfez” projesiyle tüm Manisa’yı gezdi, neden gezdi? bu durumlara dikkat etmek için gezdi. Geldiğimiz noktada bu atıklar toprağa suya karışıyor. Göksu tesisleri var biliyorsunuz orada yeraltı suları vasıtasıyla İzmir’e gönderiliyor. Milyonlarca insanın yaşamı tehlike altında.”

“NEDEN ÜÇ MAYMUNU OYNUYORSUNUZ?”

“Çevre ve Şehircilik rezil bir yönetimle karşı karşıyayız”diyen Arcak şöyle devam etti “ Çevre ve Şehircilik ne yapmaya çalışmaktadır biz hala çözemedik. Muradiye OSB bu konularla alakalı ne yapmaktadır. Muradiye OSB başkanına soruyoruz: Sayın Osman Kıvırcık’ın rahatsız olduğunu duyduk. Ama Sayın Başkan bu konularda ne yapıyorsunuz? O Bölgede çalışan işletme halinde olan fabrikalardaki çalışanların hiç mi hayati değeri yoktur? Neden üç maymunu oynuyorsunuz?”

“BU DENETİMLERİ ÇEVRE ŞEHİRCİLİK Mİ? BÜYÜKŞEHİR Mİ YAPMAKTADIR?”

Çevre katliamlarının yaşandığı Muradiye Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların denetimlerini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün mü? Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin mi yaptığı sorusunu yönelten Arcak, “Aslında denetime de gerek yok. Bu tesislerde kimyasal variller ve tanklar işletme dışından rahatlıkla görülmekte. Gitmenize bile görülmektedir. Bu tesislerin kimyasal depolama işleme yetkisi var mı? Sorumuz açık ve net. AFAD en son yangında bir ölçüm yaptı. AFAD’ın ölçtüğü ölçüm değerlerini Manisa kamuoyuna açıklamasını talep ediyoruz. Ben ana muhalefet partisi ilçe başkanı olarak ve bu şehirde yaşayan ve bu şehri seven bir vatandaş olarak da talep ediyorum.

“MANİSA ADIM ADIM ÇOK BÜYÜK FELAKETLERE SÜRÜKLENİYOR””

AFAD yarın 24 saat içinde bu verileri açıklasın, açıklama yapmazsa yarın valiliğin önüne gideceğiz açıklamada bulunacağız ve tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ve tüm bilgi ve belgelerin savcılık dosyasına getirilmesini sağlayacağız. Yangınlarda tutanaklar tutuldu, bu tutanakların vatandaşa açıklanmasını istiyoruz. Bu tutanaklar doğru mu, yalan mı tutuluyor çok merak ediyoruz. Manisa çevre felaketleri yaşıyor ve adım adım çok büyük bir felaketlere sürükleniyor.

ARCAK’TAN VALİ YAŞAR KARADENİZ’E: HANGİ MAHALLELER BOŞALTILMALIYKEN SİZ BUNU YAPMADINIZ?

Geçen yıl eylül ayında Sahalar Metal’de çok büyük bir çevre felaketine neden oldu. Sadece o sitelerde oturanlar değil, Manisa Valisi size sesleniyorum o gün rüzgar nereye doğru kaç kilometre esmekteydi? Ve hangi alanları boşaltmanız gerekiyordu? O günkü çevre felaketinde binlerce insan etkilendi ama etkilendiklerinin farkında değiller? Manisa halkına bunu borçlusunuz? Hangi mahalle ve alanların boşaltılması gerekiyordu ve siz bunu neden yapmadınız? Neden Manisa halkına ihanet içindesiniz? Sadece Manisa halkına değil, doğaya çevreye, vatana, insanlığa ihanet içindesiniz.  Bu insanlar yıllar sonra vücudumuzda çıkacak bazı hastalıklara sahip olacağız.”dedi.

“SAYIN ERGÜN İTFAİYE ERLERİNE EKİPMAN SAĞLAMIYORSUNUZ, BU DA SİZİN VEBALİNİZ”

Manisa Büyükşehir Belediyesine de seslenen Arcak, “İtfaiye erleri değersiz midir?” sorusunu yönelterek şunları söyledi “Sayın Cengiz Ergün, iğne iplik dağıtmayı biliyorsunuz, halkın içine doğru düzgün karışamıyorsunuz, yalanla iğne iplik dağıtarak insanların gözünü boyamaya çalışıyorsunuz ama, itfaiye erlerine ekipman sağlayamıyorsunuz. Bu da sizin vebalinizdir. Yarına kadar 24 saat müsaade veriyoruz. Eğer belgeleriyle ortaya koymazsanız, kapınıza dayanacağız, hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız.”

Yalçın Arcak

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir