“Cengiz Ergün, bir de bunu açıklasın!”

 “Cengiz Ergün, bir de bunu açıklasın!”

MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ailesine ait arazilerde imar değişikliği yaparak 350 milyon rant sağlayacağını gündeme getiren CHP’liler, Ergün’ün yaptığı açıklamalarla bu iddiaları doğruladığını vurgulayarak “Taşınmaz üzerindeki emsal 2’den 2,5’a, çıkmış mıdır?” sorusunu yönelttikleri Ergün’den, ailesine ait parsellerin 16 bin 400 metrekareden nasıl 22 bin 897 metrekareye çıktığını da açıklamasını istediler.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ile birlikte CHP Manisa İl Başkanlığı binasında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ünün ailesine ait arsalarla ilgili yaptığı imar değişikliği ve sağladığı rant konusundaki yeni gelişmeleri düzenlenen basın açıklamasında kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada İl Başkan Yardımcısı Yiğit Can Özcan, Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli, CHP Yunusemre İmar Komisyonu Başkanı Ferdi Zeyrek ve il yönetim kurulu üyeleri yer aldı.

“ERGÜN HAZIRLATTIĞI VİDEODA RANT İDDİALARIMIZI DOĞRULADI”

CHP’li Bakırlıoğlu, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Ağustos ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalarına değinerek, Ferdi Zeyrek ile birlikte Uncubozköy’de 5512 nolu sokakta incelemelerde bulunduğunu ifade etti. İmar değişikliğiyle Cengiz Ergün ve ailesine ait arazilerde imar yolsuzluğu yapıldığını, buradan haksız kazanç sağlandığını ve bunun neticesinde yaklaşık 350 milyon liralık bir rant sağlandığı iddiasında bulunduklarını hatırlatan Bakırlıoğlu  şunları söyledi “Cengiz Ergün meclis toplantısında ve ondan önce yazılı bir açıklama yaparak açıklamalarımıza cevap verdi. Manisa halkının gerçekleri görmesi için bu açıklamayı yapıyoruz. Bizim iddiamız neydi? Kamuoyunun bunu doğru bir şekilde anlaması gerekiyor. Manisa’da bir imar değişikliği yapılıyor.  Bu imar değişikliğinde halkın İzmir-Bursa sürat yolu olarak bildiği Mimar Sinan Bulvarında Manisa’yı İzmir’e bağlayan yoğunluğun olduğu ve arsaların değerli olduğu alanda yapılan imar değişikliğiyle Cengiz Ergün ve ailesine ait olduğunu iddia ettiğimiz arsalarda yaklaşık 92 parselden bahsediyoruz. Bu taşınmaz üzerinde emsalin 2’den 2,5’a artırıldığı, 5 kat olan planın da 15 kata çıkartıldığı burada var olan 5512 Sokak’ın ortadan kaldırılarak, ön cephede bulunan yeşil alanların arka tarafa geçirilmesi, arka tarafta bulunan yeşil alanların ön tarafa geçirilmesi şeklindeki bir uygulama ile Cengiz Ergün ve ailesinin haksız kazanç elde ettiğini iddia ettik. Cengiz Ergün bu iddialara karşı video hazırlattı. Varan 2 videosunda iddialarımıza karşı verdiği cevapları içermekte.”

“ERGÜN, 16 BİN 400 METREKARE PARSELİN 22 BİN 897 METREKAREYE NASIL ÇIKTIĞINI AÇIKLASIN!”

Cengiz Ergün’ün yaptığı açıklamalarla ortaya koydukları tüm iddialarının doğrulandığını kaydeden Bakırlıoğlu şöyle devam etti “Tapudaki alanımız 22 bin 897 metrekaredir” diyor Cengiz Ergün, “ne olmuştur” diyor “yeri değiştirilmiştir” diyor. Burada bir soru sormak lazım Cengiz Ergün’e işte işin püf noktası burası. Cengiz Ergün bundan önce yapmış olduğu yazılı açıklamada, bu alan içinde aileme ait olan ve Mimar Sinan prestij AKS içerisinde yer alan parsellerin toplam büyüklüğü yalnızca 16 bin 400 metrekaredir. Bu alan nasıl oldu da 22 bin 897 metrekareye çıktı.  Cengiz Ergün’ün açıklaması gereken konu bu. Bizim iddialarımıza en büyük şahit, iddialarımızı doğrulayan Cengiz Ergün olmuştur. Biz hangi iddialarda bulunduysak Cengiz Ergün doğrulamıştır. Ergün, 5512 nolu sokağın fiiliyatta olmadığından bahsetmiştir. Biz de diyoruz bu sokak yerli yerinde duruyor. Hatta oraya gittik. 5512 sokakta çekimde yaptık.  Yapılan değişikliğiyle emsal 2’den 2,5’a, 5 kattan 15 kata çıkarılıyor. 5512 nolu sokağı ortadan kaldırıyor. Yeşil alan 5 katlı alanı yer değiştiriyor. Böylesine tek parça çıkartmış oluyor. Yapılan bu uygulama ile Cengiz Ergün ve ailesine 350 milyon liralık rant sağlanıyor. Cevap vermesi gereken sorular var. Cengiz Ergün 16 bin 400 metrekareden 22 bin 897 metrekareye nasıl çıktı bunu cevaplaması lazım. Yol yok diyor yol yerinde. Emsal 2’den 2,5’a çıkıyor. Emsalin 2,5’a çıkması elbette ki inşaat alanda 0,5’lik bir artışa sebebiyet veriyor. Cengiz Ergün’ün söylemekten itina ettiği şeylerden bir tanesi de bu. 698 parsel faydalanıyor diyor. Bunlardan 92 tanesi Cengiz Ergün ve ailesine ait. Cengiz Ergün ciddi bir kazanç elde ediyor. Hodri meydan diyor. Biz Manisa’da imar planı değişikliğine ihtiyaç yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bizim karşı çıktığımız durum haksız kazanç elde edilmesidir” dedi.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir