CHP’li Bakırlıoğlu da çevreyi katledenlerin peşinde!

 CHP’li Bakırlıoğlu da çevreyi katledenlerin peşinde!

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, Manisa Karaali Köyü’nün tarımsal sulamada kullanılan sulama kanalına bazı firmaların siyanür ve sülfür atıklarını bırakması sonucu bölgeye giderek incelemelerde bulundu, çevreyi katleden firmalar ve buna göz yuman sorumluların hak ettikleri cezayı almaları için konunun takipçisi olacağını söyledi.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan’ın Manisa Karaali Köyü’nün tarımsal sulamada kullanılan DSİ’nin sulama kanalına bazı sanayi kuruluşlarının siyanür ve sülfür atıklarını bırakması ve gazdan 8 işçinin zehirlenmesini gündeme getirmesinin ardından CHP Bakırlıoğlu da bölgede incelemelerde bulunarak, bu katliamı yapan ve bunlara göz yuman kim varsa hak ettikleri cezayı almaları için konunun takipçisi olacağını söyledi.

“BUNA NASIL İZİN VERİLİYOR? “

Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli ile birlikte çevre katliamının yaşandığı alanda incelemelerde bulunarak, bölgede tarım yapan çiftçi ve vatandaşlarla görüştü. Tarım ürünlerinin sulamasında kullanılan DSİ’nin sulama kanalı önünde basın açıklamasında bulunan Bakırlıoğlu, vatandaşın yıllardır yaptığı şikayetlere yetkililerin kayıtsız kaldığını belirterek  “Vatandaş gerçekten çok dertli. Yıllardır yaptıkları şikayetlere sonuç alamamışlar. Burasının sulama kanalı olmasında rağmen sanayi atıklarının buraya nasıl deşarj edildiğini anlamak mümkün değil. Buna nasıl izin veriliyor? Gördüğümüz manzara gerçekten çok vahim. Kanaldan su akmıyor. Simsiyah bir sıvı akıyor.  Vatandaşlar özellikle gece yarısından sonra atıkların kanala boşaltıldığını ifade ettiler. Sadece çevreye değil insan sağlığını da olumsuz etkiliyor ki kanalın yakınında faaliyet gösteren bir fabrikada 8 işçi zehirlenerek hastaneye kaldırılmış. Bölge sakinleri 50 yıl önce tarımsal sulama amacıyla yapılan bu kanalda yüzdüklerinden, balık tuttuklarından, hayvanlarını burada suladıklarından, bağlarını bahçelerini bu suyla suladıklarından hatta içme suyu olarak kullandıklarından bahsediyorlar. Fakat bugün bırakın sulamayı ağır koku ve yayılan gazlar nedeniyle kanala yaklaşmak bile tehlikeli hale geldi.”dedi.

“SADECE ÇEVREYİ ZEHİRLEYEN DEĞİL, İLGİLİ KURUMLAR DA SORUMLUDUR”

Ülkenin en önemli sorununun denetim ve kontrol eksikliği olduğunu kaydeden Bakırlıoğlu, şöyle devam etti “Sanayileşmeye, üretime ne kadar önem veriyorsak, çevreye insan ve hayvan sağlığına da o kadar özen göstermemiz gerekiyor. Gediz havzası tarımsal üretim açısında önemli bir bölge. Adeta Manisa’mızın can damarı. Sularımızın, topraklarımızın kirletilmesi tarıma büyük darbe. Manisa’da çok ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız… Maalesef bugüne kadar hiçbir önlem alınmamış. Burada sadece atık sularını kanala deşarj eden sanayi kuruluşları değil, kontrol ve denetimle görevli kamu kurumları da doğrudan sorumludurlar. Bu felakete sebep olanların bir an önce tespit edilmesi ve hak ettikleri cezayı almaları gerekiyor. Konunun takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir