CHP’li Biçer: Çocuk işçilik yasaklansın!

 CHP’li Biçer: Çocuk işçilik yasaklansın!

CHP Eski Milletvekili Biçer, “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü”nde yaptığı paylaşımda AKP’nin hayata geçirdiği tarım, sanayi, eğitim ve sosyal politikalarının daha fazla çocuk işçi yarattığını belirterek, çocuk işçiliğinin köklü bir biçimde sonlandırılması gerektiği görüşünü savundu.

“Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda çocuk işçiliğinin ülkemizdeki durumuna dikkat çeken CHP eski Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Türkiye’de 1 milyon çocuğun Türkiye işçi sınıfının en güvencesiz, korunmasız, sömürülen ve şiddete uğrayan kesimi olduğunu ifade etti.”

CHP 25. Ve 26. Dönem Manisa Milletvekili ve meclisteyken Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği görevinde bulunan Tur Yıldız Biçer’in yaptığı paylaşım sonrası konuyla ilgili vegazete.net’e yaptığı açıklamada, ülkemiz ve dünyadaki çocuk işçiliği ile ilgili çarpıcı rakamlara dikkat çekti.

HER 10 ÇOCUKTAN 1’İ İŞÇİ

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), 12 Haziran tarihini “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” olarak kabul ettiğini hatırlatan Biçer, Örgütün 2020 yılına ait son verilerine göre 63 milyon kız çocuğu ve 97 milyon erkek çocuk olmak üzere toplam 160 milyon çocuk işgücünde yer aldığını belirterek, bunun da dünyada her 10 çocuktan 1’inin çocuk işçi olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

2021 YILINDA 62 ÇOCUK ÇALIŞIRKEN HAYATINI KAYBETTİ

Biçer, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre ise 2021 yılında Türkiye’de en az 62 çocuğun, çalışırken hayatını kaybettiğini kaydederek “İSİG Meclisi’nin konuyla ilgili verileri tuttuğu 2013 yılından bu yana ise ölen çocuk işçi sayısı toplamda en az 556 olarak açıklandı. İSİG, Türkiye’de son dokuz yıl içerisinde ölen çocukların 316’sının tarım ve orman; 57’sinin inşaat 37’si metal; 27’sinin ise konaklama ve eğlence işkolunda hayatını kaybettiğini duyurdu.”dedi.

TÜİK’E GÖRE ÇOCUK İŞÇİ 720 BİN, GERÇEKTE 1 MİLYON ÜSTÜ

TÜİK’in en son 2019 yılında yapılan Çocuk İşgücü Anketi’ne göre ise Türkiye’de 5-17 yaş arası 16 milyon 457 bin çocuktan yüzde 4,4’ünü oluşturan 720 bin çocuğun işçi olarak çalıştığına dikkat çeken Biçer şunları söyledi “Bu sayıya mesleki eğitim öğrencisi olup asgari ücretin altında çalışanlar, ücretsiz tarım işçisi ve hizmet işlerinde çalışan çocuklar eklendiğinde çocuk işçi sayısının 1 milyona kadar çıktığı tahmin ediliyor.”

“AKP POLİTİKALARI ÇOCUKLARI İŞÇİLEŞTİRDİ”

AKP politikalarının çocukları işçileştirdiğini vurgulayan Biçer, özellikle çocuk işçiliğinin yasaklanması gerektiği görüşünün altını çizerek şunları söyledi “AKP’nin hayata geçirdiği tarım, sanayi, eğitim ve sosyal politikalar her geçen gün daha fazla çocuğun işçileşmesini beraberinde getirdi. Okulda ya da oyunda olmayıp, son 9 yılda çalışırken hayatını kaybeden en az 556, AKP’li yıllarda en az 811 çocuk; sermaye sınıfının, Türkiye kapitalizminin en gerçek yüzü ve AKP’nin çalışan çocuklara yönelik politikasının da özeti. Çocuk işçilik yasaklansın. Çocuklar yaşasın!”

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir