Çocuklar okullarda ekonomik krizin pençesinde

 Çocuklar okullarda ekonomik krizin pençesinde

Toplumu derinden sarsan ekonomik yıkım, etkilerini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. En büyük yıkımın gerçekleştiği alanlardan biri eğitim olurken Veli-Der Manisa Temsilcisi Ayşe Işıl Gel; ailelerin çocuklarını ilk kızlardan başlayarak okula gönderememeye başladığını, çocukların okulda açlık çektiğini ve bir sonraki öğünde karnının doyup doymayacağından endişe eden bir neslin geldiğini belirtti.

Tunay Aktaş

Ekonomik koşulların artık yalnızca düşük gelir grubundaki aileleri değil, herkesi etkiliğini belirten Ayşe Işıl Gel, “Çocukların beslenme ve temiz içilebilir suya olan gereksinimleri halen devam eden sorunlar. Bununla birlikte yıkılan okulların yerine yeni okulların yapılmayışı ciddi anlamda soruna neden oluyor. Yiyecek, su, kitap gibi ihtiyaçların yanında okula ulaşım masrafları da ailelerin omzuna yükleniyor. Çocuklar harçlıkları ile toplu taşıma kullanma ve yemek yeme arasında bir tercihe sürükleniyor. Okulda yemek alabilen çocuklar da sağlıksız gıdalarla besleniyor. Çocuklar okul terki ya da yetersiz beslenme ile karşı karşıya” dedi.

İLK KIZ ÇOCUKLARI EĞİTİM HAKKINI KAYBEDİYOR

Ayşe Işıl Gel, kötü tabloyla ilgili:

“Manisa’da çocukların yüzde 50’den fazlası okula gitmek için toplu taşıma ya da servis kullanıyor ve ulaşım maliyetleri yüksek olmakla birlikte her geçen gün de artıyor. Okul kantinlerinde bir simit 4-5 lira, tost 10-15 lira, su 3-4 lira. Bir öğrencinin aylık ortalama masrafı 600 lira, o da en iyi ihtimalle. Peki, neden? Çünkü çocuk okula gitmek zorunda olduğu için! Hal böyle olunca ne oluyor, biliyor musunuz? Aileler önce kız çocuklarından başlayarak çocuklarını okula gönderememeye başlıyorlar. Bize bu şekilde yansıyan vaka sayısı çok fazla. Resmi verilere göre Türkiye genelinde 3 milyon 339 bin 309 çocuk okula devam etmiyor. 5-17 yaş grubunda 1 milyon 200 bin 892 çocuğun akıbeti bilinmiyor. Bu verilere; okula devam etmeyip, sınavlara girmeyip ama yine de sınıf geçirilen çocuklar dahil değil. Tablonun geneline baktığınızda durumun vehameti net bir şekilde görülüyor.

BESLENME VE EĞİTİM ARASINDA TERCİH

Manisa’da bir asgari ücretle ailesini geçindirmeye çalışan bir baba, okul çağında olan 3 çocuğundan 1’ini masrafları karşılayamadığı için okula gönderemediğini söylerken utanıyor. 5 çocuğu olan bir anne çocuklarını okula gönderebilmek için evde bir öğün eksik yemek pişirdiğini, yoksa parasının yetmediğini söylüyor. Aileler artık beslenme ve eğitim arasında bir tercih yapmak durumundalar. Çocukların sınav hazırlıkları için kullanmak zorunda oldukları test kitapları ateş pahası. Okullarda yardımcı kitaplar da veriliyor ancak bu da yeterli olmuyor.

HANELERDE YETERLİ BESLENME YOK

Veli-Der Manisa Şubesi olarak ilimizde yaptığımız bir ankette veliler hanelerindeki en büyük gider kaleminin faturaların oluşturduğunu söylüyorlar. Ailelerin % 79’u elektrik, su ve doğalgaz gibi yaşamsal hizmetlerin faturalarını ödemekte zorlanıyor. % 61’i hane içerisinde tam ve yeterli beslenemediğini söylüyor. Bunun nedeni ise alım gücünün düşük olması. Ailelerin % 91’i gıdada sağlıklıdan çok ucuz olanı tercih ediyor. Ailelerin % 88’i parası yetmediği için sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamadığını ifade ediyor.

BİR SONRAKİ ÖĞÜN İÇİN ENDİŞELİLER

Aileler ve çocuklar çok mutsuz. Bu çocukların okul dışında kendilerini geliştirdikleri bir alan neredeyse yok. Bu çocukların bir hobisi bile yok! Ankete katılım sağlayan ailelerin yarısından fazlası evine ya hiç kitap alamıyor ya da aldıkları kitaplar test kitabı. Bir sonraki öğünde karnının doyup doymayacağından endişe eden bir nesil geliyor maalesef” dedi.

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir