“Cumhurbaşkanını nasıl kandırdılar!”

 “Cumhurbaşkanını nasıl kandırdılar!”

CHP’li Bakırlıoğlu, MHP’li ve iş insanı Ali Uçak ve iktidara yakın tüccarların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yalan söyleyerek çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının düşük kalmasını sağladıklarını ileri sürdü. Bakırlıoğlu, Cumhurbaşkanın ise çiftçi ve üreticiyi dinlemediğini, tüccar ve ihracatçı ne diyorsa onu yaptığını ifade etti. 

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, üzüm tüccarlarının geçtiğimiz hafta sonu Manisa’ya gelerek çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yalan söyleyerek fiyatın düşük kalmasını sağladıklarını ileri sürdü.

Bakırlıoğlu, üzüm fiyatını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir bağı ziyaret ettiğini ve bu üzüm bağında en büyük üzüm ihracatçısı olduğunu söyleyen Ali Uçak’ın da bulunduğuna dikkat çekerek “MHP’li Ali Uçak Cumhur ittifakının Alaşehir Belediye Başkan adayıydı. Alaşehir üzümü yaş olarak değerlendiren bir ilçe ve yaş üzümün büyük kısmı ihraç ediliyor. Burada daha çok yaş üzüm fiyatı önem taşıyor.

“CUMHURBAŞKANINA YALAN SÖYLEDİLER!”

Ali Uçak kendi sosyal medyasında yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı yaş üzümü kaç liradan aldığını sorduğunda verdiği cevap yaş üzümü 6 liradan alıyoruz. 4 kilo yaş üzümden bir kilo kuru üzüm çıkar 24-25 lira makul bir rakam diyerek cevap verdi. Aslında Cumhurbaşkanına yalan söylemişti.

Çünkü MHP’li Ali Uçak’ın işletmesine gidip ihraçlık yaş üzümüm var dediğinizde daha üzüme bile bakmadan yaş üzüm fiyatını 4-4,5 lira olarak veriyorlar Alaşehir bölgesinde şu anda 6 liradan yaş üzüm satan bir tane çiftçiye rastlamadık. İktidara yakın bu tüccarlar fiyatın düşük kalması için ellerinde geleni yaptılar ve Cumhurbaşkanına bile yalan söyleyerek fiyatın düşük kalmasını sağladılar. Cumhurbaşkanı ise ne çiftçileri, ne de üreticiyi dinledi. Tüccar ihracatçı ne diyorsa onu yaptı. Zaten bugüne kadar uygulamalarına baktığımızda başta beşli çete olmak üzere kimlerle hareket ettiğini çok iyi biliyoruz”dedi.

ÜZÜM FİYATI BEKLENTİNİN ÇOK ALTINDA KALDI

Recep Tayyip Erdoğan’ın kilosuna 27 TL olarak fiyat açıkladığı çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının yankılarının il genelinde sürdüğünü ifade eden Bakırlıoğlu,  Salihli Durasıllı’da ve Alaşehir Yeşilyurt’ta kuru üzüm ve yaş üzüm üreticileri yaptığı görüşmeleri şöyle anlattı “Fiyatın beklentilerin çok altında kaldığı konusunda herkes hem fikir. Geçen yıl sadece 50 kuruşluk artışla kuru üzüm fiyatının 13 lira olarak açıklandığını ama bu fiyata bile satamadıklarından şikayet ettiler. En az 16-17 lira beklerken 13 lira fiyat yüzünden zarar ettiklerini dile getirdiler.  Fiyatın iki kat artmış olması maliyetler karşısında ezilen üreticinin derdine çare olmadığı görüldü. Kuru üzüm üretiminde önemli yer tutan gübre, ilaç, potasa, mazot ve işçilik maliyetleri yüzde 100 ile 400 arasında artarken üzüm fiyatının 27 lira olmasının çiftçiye bir karı olmayacağını ifade ettiler. Manisalı üzüm üreticisi 35 lira fiyat beklerken 27 lira açıklandı.

“ÜRETİCİ TÜCCARIN İNSAFINA TERK EDİLMİŞTİR”

Manisalı kuru üzüm üreticisi bu yıl da tüccara mahkum edilecek çünkü TMO’nun ve TARİŞ’in alım miktarı çok sınırlı. Gittiğimiz yerlerde konuşulan kuru üzüm fiyatı Cumhurbaşkanının verdiği fiyattan çok aşağı. Tüccar 21-22 liranın üzerinde almayacaklarını açık açık söylüyor. Yapılması gereken TMO’nun alım kapasitesinin artırılması ve TARİŞ’in desteklenerek ortaklarınan daha fazla üzüm alması sağlanmalıdır. AKP geldiğinden bu yana TARİŞ piyasadaki etkisini kaybetmiştir. Üretici tüccarın insafına terkedilmiştir.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.