Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor

 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor

Toplantının gündeminde, Kuzey Irak’ta süren Pençe Kilit operasyonu, Ukrayna limanlarında çözüm bekleyen tahıl krizi, orman yangınlarıyla mücadele, ekonomideki son durum, koronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçmesi gibi bir dizi konu ele alınacak.

Peki, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında KYK borçları görüşülecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki açıklamalarında konunun pazartesi yapılacak kabine toplantısında ele alınacağını açıklamıştı.

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, KYK için hazırlanan formüller kabine gündemine gelecek. Milyonlarca üniversite mezunun beklediği KYK borçlarının faizlerinin nasıl olacağı toplantı sonunda netleşecek. Kulislere göre, kredilere yansıyan ÜFE’nin makul bir seviyede tutulması veya ÜFE üzerinden bir yüzde alınarak hesaplama yapılması gibi bir formül öne çıkıyor.

Alınacak yeni kararın yaklaşık 5 milyon öğrenciyi kapsayacak şekilde geriye yürütülmesi ve ciddi bir faiz borcunun silinmesi bekleniyor.

Buna örnek olarak resmi yıllık enflasyonun yüzde 80’lere gelmesine karşın kiraların yüzde 25’te sabit tutulması gösteriliyor.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir