Dev arazi 4 günde 5,3 milyona devredildi

 Dev arazi 4 günde 5,3 milyona devredildi

Manisa Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Ali Suat Ertosun, Türkiye’nin en büyük fidanlıklarından Muradiye Orman Fidanlığı’nın çok düşük bir ücret ve hızlı bir devir süreciyle tapusunun Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne geçirilmesi hakkında konuştu.

Tunay Aktaş

Manisa Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Ali Suat Ertosun, “1944 yılında bir kısmı kamulaştırılan bir kısmı ise bağışlanan ve geçmişten günümüze milyonlarca lira yatırım yapılan 1009 dönümlük Türkiye’nin en büyük fidanlıklarından Muradiye Orman Fidanlığı, çevresindeki özel arazilerle birlikte Manisa Organize Sanayi Bölgesi 7. Kısım İlave alanı olarak tapuda devrinin gerçekleştiğini öğrendik. Hem de 5 milyon 317 bin lira gibi değerinin çok çok altında bir rakama. Burası mutlak tarım arazisiydi. Ova koruma alanı içerisinde yer alıyordu. Bu arazinin devri, 4 gün içerisinde 9 birim gezdirilerek çok hızlı bir şekilde gerçekleşti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Biz bu devrin hukuken iptal edilmesi için karşı çıktık. Manisa 2. İdare Mahkemesi yapılan keşif sonrası bilirkişi raporlarını dikkate alarak yürütmenin durdurulması kararı aldı” dedi.

SANCAKLIBOZKÖY OSB TARIMI YOK EDİYOR

Ayrıca Sancaklıbozköy’e kuralacak OSB’nin tarımda büyük bir yıkım yaratacağı uyarısında bulunan Ertosun, “OSB alanı olarak seçilen alanın büyük kısmı mutlak tarım arazisi, dikili tarım arazisi, sulu tarım arazisi ve zeytinliktir. Çoğunlukla kiraz yetirtirilen bu bölge, özel tarım arazisi olarak nitelendirilebilir. Bu alan kuzey yarım kürede ilk kirazın tüketime sunulduğu yer. Ege’nin en büyük kiraz pazarı bu bölge. Kirazın büyük bölümü ihraç ediliyor. Organik tarıma elverişli bir bölge. Bu alanların korunarak gelecek nesillere bırakılması gerekiyor” dedi.

Benzer Haberler

Siyaset

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir