Düzene karşı olan öğretmenler iş bıraktı

 Düzene karşı olan öğretmenler iş bıraktı

Ağır bir yoksulluk kriziyle karşı karşıya kalan öğretmenler, sendika, seçim ve örgütlenme hakkına müdahale ederek eğitimcinin iradesine yön vermeye çalışan düzene karşı bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Sendikal özgürlükleri ipotek altına alınan Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası’na üye  öğretmenler, yeni yılın ilk eğitim gününde iş bıraktı.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Manisa Şube Başkanı İsmail Çırak, eğitim emekçilerinin ekonomik kriz karşısında her geçen gün yoksullaştığını vurgulayarak şunları söyledi  “Eğitim çalışanlarını asgari ücrete mahkûm edip maaşından en üst düzeyde vergi alan ve bununla yetinmeyip sendika seçim ve örgütlenme hakkına müdahale etmeye çalışarak eğitimcinin iradesine yön vermeye çalışan bu düzene karşı olduğumuzu göstermek için iş bırakıyoruz.

EĞİTİMCİLER AĞIR BİR YOKSULLUK KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA

Eğitim çalışanları temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiş, ağır bir yoksulluk kriziyle karşı karşıya kalmıştır. Çalışanların gelirleri özellikle büyükşehirlerde neredeyse bir kiraya eşdeğer durumdadır. Alınan maaşlar Elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarını ödemeye bile yetmemektedir. TÜİK enflasyon rakamları dışında enflasyonun yükselmesine karşı politika geliştiremeyen hükümet sayesinde, maaşlarımıza yapılan zam ve sözde enflasyon farkları daha elimize geçmeden erimiş, memur enflasyona ezdirilmiştir. Öğretmen ve memur maaşlarının yüksek oranda vergi dilimine tabi olması maaşa yapılan zam ve iyileştirmeleri anlamsız kılmaktadır. Düşük maaşlarla geçim derdine düşürülen öğretmenlerin, gelirlerinden alınan yüksek vergi kesintileri neredeyse asgari ücret tutarını bulmaktadır.

 “İSTEKLERİMİZ KARŞILANA KADAR SUSMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak Kamu Çalışanlarının bu zamana kadar olan tüm maddi kayıplarının karşılanarak maaşlarının yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını. Maaşın yoksulluk sınırına kadar olan kısmı vergiye tabi tutulmamasını. Alım gücünün korunması için gelir vergisi oranlarının güncel ekonomik koşullara uygun olarak revize edilerek vergi kesinti oranı yüzde 15’e sabitlenmesi ve örgütlenme özgürlüğü üzerinde kurulmaya çalışılan baskının derhal son bulması için bugün iş bırakıyoruz. Bizler bugün Okullarımızdan bir kez daha haykırıyoruz Bu isteklerimiz karşılanana kadar da susmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Çok olanlar değil inananlar kazanacak.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir