Eczacılar iş bırakıyor!

 Eczacılar iş bırakıyor!

İlaç fiyat kararnamesindeki düzenlemeyi yetersiz bulan Türkiye Eczacıları Birliği, 54 Eczacı Odası önderliğinde ülke genelinde kademeli olarak iş bırakma kararı aldı.

Ekonomik çöküş yaşayan eczacılar, ilaç fiyat kararnamesindeki düzenlemenin şimdiden eridiğini belirterek iş bırakmayı düşündüklerini söyledi. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, eczacıların kârını belirleyen TL bareminin 13 yıl öncesine ait olduğunu söyleyerek “İki eczaneden birisi kapatma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan’ın haberine göre, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz bulan eczacılar, ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczane bulunuyor. Eylem takvimini ilerleyen günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttırarak eczane hizmetlerini aksatmayacak.

ECZACILAR MESLEKLERİNİ BIRAKIYOR!

İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi. Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir