Eczacılar isyanda: İlaç bulunamıyor, durum çok vahim!

 Eczacılar isyanda: İlaç bulunamıyor, durum çok vahim!

Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, eczanelerdeki ilaç krizinin giderek büyüdüğünü belirterek, birçok antibiyotik, ateş düşürücü, soğuk algınlığı gibi salgın dönemlerinde sıklıkla kullanılan ilaçların piyasada bulunamadığını söyledi. Balı, yetkili makamlara acilen duruma müdahale etme çağrısında bulundu.

TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, ülkedeki giderek büyüyen ilaç krizine dikkat çekerek isyan etti. Yüzlerce ilacın depolarda bulunmadığını ve eczanelerdeki stokların da hızla tükendiğini ifade eden Balı, “Acilen önlem alınmazsa durum çok daha vahim bir hal alacak.”uyarısında bulundu.

BİRÇOK İLAÇ PİYASADA YOK

Balı, hasta sayılarının arttığı, yoğun salgınların olduğu bir dönemde ilaç yokluklarının halk sağlığını tehdit eder duruma geldiğini vurgulayarak “ Yüzlerce ilaç ya hiç yok, ya da ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Gece acillerden çıkan vatandaş önce telefonla eczaneleri arıyor, ilaç varsa gidiyor. Birçok antibiyotik, ateş düşürücü, soğuk algınlığı gibi salgın dönemlerinde sıklıkla kullanılan ilaçlar piyasada yok.”

Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı

HASTALAR, ECZACILAR VE DOKTORLAR MAĞDUR

Eczanenelerdeki nöbetlerde kaos ve  kriz yaşandığını kaydeden Balı, “Nöbetçi eczanelere gelin, durumu görün” diyerek şunları söyledi “İnsanlar kapıdan ilaç sorup geri dönüyor. Eczacı “ilaç yok” demekten, vatandaş elinde reçete şehir turu atmaktan bıktı. Nöbetlerde defalarca, nöbetçi hekimlere ulaşıp, “şu ilaç bitti, elimizde bu kaldı” demekten yorulduk. Hastalar mağdur, Eczacılar mağdur, Doktorlar mağdur.

İLAÇ YOKLUKLARI SAĞLIK SİSTEMİNİ TEHDİT EDİYOR

Daha önce defalarca söyledik, yine söylüyoruz. İlaç yoklukları sağlık sistemini tehdit eder durumda. Vatandaş ilacına ulaşamıyor. İlaçlar ulaşılabilir olmalı. Durumun sorumlusu eczacılar değildir. Yetkili makamları acilen duruma müdahale etmeye çağırıyoruz.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir