Eczacılar karar aldı: Miting ve eczane kapatma eylemi

 Eczacılar karar aldı: Miting ve eczane kapatma eylemi

Konya Bölgelerarası Toplantısı’na katılan Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, eczacıların yaşadığı sorunlara dur demek amacıyla eylemlilik süreci başlatıldığını belirterek, miting ve eczane kapatma eylemleri kararı alındığını bildirdi.

Konya Bölgelerarası Toplantısı’nda aralarında Manisa’nın da bulunduğu 22 eczacı odası eylem kararı aldı. Miting ve eczane kapatmanın da yer aldığı eylem kararına gerekçe olarak, eczanelerde yaşanan ilaç yokluğu ve ekonomik kriz gösterildi.

Ekonomik kriz, ilaç fiyatları, eczacı işsizliği, hak kayıpları

Konya’daki toplantıya katılan Manisa 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, eczacıların yaşadığı sorunlara dur demek amacıyla eylemlilik sürecinin başlatıldığını söyledi. Balı Miting ve eczane kapatma eylem kararı alınmasındaki başlıkları şöyle sıraladı “Eczanelerde ekonomik krizle birlikte daha da ağırlaşan ilaç fiyat kararnamesi kaynaklı ekonomik yangın, Eczacılık fakültesi sayılarında ve kontenjanlarındaki durdurulmayan artış ve sonucundaki eczacı işsizliği, Kamu eczacısının yaşadığı ve görmezden gelinen hak kayıpları, İlaç yoklukları ile giderek artan ilaç fiyat farkları olmuştu.

Önümüzdeki yıl bu yıldan daha zor geçecek

Öncesi ve sonrası kamuoyunda ilgiyle izlenen, 27 Kasım’da gerçekleşen mitingimizde binlerce eczacı, çalışanlarımız ve eczacılık fakültelerinde okuyan gençlerimiz ile bu başlıkları haykırdık ve sorunlara çözümü hep birlikte talep ettik. Mitingimizin yapılışından bu yana geçen sürede 15 Aralık tarihinde kur değişikliğinin erkene alınmasından kaynaklı ilaca yapılan zamma tanıklık ettik. Yapılan düzenleme ilaç yokluğunu bir süreliğine kısmen azaltacak olsa da ilacın sürekli bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını sağlamayacaktır. Eczacılar olarak bizim talebimiz; İlaç Fiyat Kararnamesinin sektörün diğer temsilcileriyle birlikte eczacı örgütlerinin de talep ve önerilerinin dikkate alınarak yeniden düzenlenmesidir. Yıl içinde yapılan düzenlemeler, geçen yıl yaşanan hak kayıplarını bile karşılamazken önümüzdeki yılın bu yıldan daha da zor geçeceği aşikardır.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’ne çağrı

İlaç fiyat değişikliği sonrası Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti başkanlık divanınca, yapılan zamma teşekkür eden ve ilacın bir iki gün içinde bollaşacağına dair açıklamalar, 20 gün önce Anıtpark’ı dolduran ve örgütünün yanında duran 40.000 eczacıyı hayrete düşürmüştür.

Türk Eczacıları Birliği yöneticileri ilaç bollaşacak ve teşekkür açıklamaları yaparken, 16 Aralık günü Sağlık Bakanı’nın tüm sektör temsilcileri adı altında ilaç sanayii ve ecza depocularıyla ilaç YOK’luğunu ortadan kaldırmak üzere toplantı yapması ve bu toplantıda Birliğimizin ve Ecza Kooperatiflerimizin olmaması Sağlık Bakanı’nın ihmali olmuş ve eczacıyı üzmüştür. Bu durumun demokratik ilkelere uygun olmadığını ve eczacının örgütsel dayanışmasına sonuna kadar sahip çıkacağını da hatırlatırız.

Ayrıca bakanlığımızın 29 bin eczaneden her gece bin 270’i nöbet tutarken nöbetçi eczane sayısını artırma talebinin piyasada olmayan ilaç sorununun çözümüne nasıl bir katkı sunacağı da anlaşılamamıştır. İlaç ve eczacılık hizmetleri söz konusu olduğunda çatı örgütümüz olan Türk Eczacıları Birliği’nin yok sayılmasını asla kabul etmediğimizin bilinmesini isteriz. Konuya ilişkin Birliğimizin tepkisiz kalması da ayrıca bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Bizler aşağıda imzası olan eczacı odaları olarak; Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetini, Konya Bölgeler Arası Toplantısı’nda alınan kararlara ve belirlenen eylemlilik sürecine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Ortak bildiride imzası bulunan eczacı odaları:

Konya Bölgeler Arası Toplantısı’nda alınan kararlarda imzası bulunan odalar:

 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası
 2. Bölge Ankara Eczacı Odası

4.Bölge Adana Eczacı Odası

 1. Bölge Gaziantep Eczacı Odası
 2. Bölge Eskişehir Eczacı Odası
 3. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası
 4. Bölge Erzurum Eczacı Odası
 5. Bölge Kahramanmaraş Eczacı Odası
 6. Bölge Zonguldak Eczacı Odası
 7. Bölge Tekirdağ Eczacı Odası
 8. Bölge Elazığ Eczacı Odası
 9. Bölge Mersin Eczacı Odası
 10. Bölge Manisa Eczacı Odası
 11. Bölge Balıkesir Eczacı Odası
 12. Bölge Kocaeli Eczacı Odası
 13. Bölge Aksaray Eczacı Odası
 14. Bölge Çanakkale Eczacı Odası
 15. Bölge Van Eczacı Odası
 16. Bölge Kırklareli Eczacı Odası
 17. Bölge Batman Eczacı Odası
 18. Bölge Çorum Eczacı Odası
 19. Bölge Uşak Eczacı Odası

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir