Elginkan Topluluğu Başkanı Akçen: Çöktürmem!

 Elginkan Topluluğu Başkanı Akçen: Çöktürmem!

Serel Seramik fabrikasında işçilerin sendikal hak mücadelesi ile başlayan, işten çıkarmalara varan olaylarla ilgili Elginkan Topluluğu’ndan açıklama geldi. Topluluk Başkanı Gaye Akçen, fabrikaya Çimse İş dışında başka bir sendikayı asla sokmayacağını belirterek “Elginkan Topluluğunun üstüne kimse çökemez”dedi.

Hülya Kılınç- Tunay Aktaş

Matel Hammadde Seramik (Serel) fabrikasında  geçtiğimiz günlerde Çimse-İş’ten Kristal İş Sendikasına geçen işçilerin süresiz izne çıkarılmaları ve 15 işçinin işten atılmasıyla başlayan sorunlar eyleme dönüşmüş, işçiler günlerce fabrika önünde sendikal haklarının tanınması ve işten atılan arkadaşları için protesto gösterileri yapmıştı.

Sendikal hakları için mücadele eden işçiler, işten atılan işçilerin geri alınması, sendika seçme özgürlüklerine saygı duyulması, hukuk dışı baskı ve antidemokratik uygulamalara son verilmesini ve Kristal İş Sendikası’nın tanınması gibi taleplerini  günlerce  fabrika önünde eylem yaparak dile getirmişti.

Bugün işçilerin işbaşı yaptırıldığı Matel Hammadde Seramik Fabrikasında Genel Müdür Ercüment Arıcı ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, işçilerle fabrika yönetimi ve Çimse İş arasında yaşanan süreç ve işçilerin talepleri ile ilgili nasıl bir tutum içinde olacakları yönünde açıklamalarda bulundu.

“SENDİKAYI BEN DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSAM SÖYLERİM!”

Elginkan Topluluğu bünyesinde şimdiye kadar olmayan şeylerin yaşandığını ifade eden Akçen, Çimse-İş ile 30 yıldır çalıştıklarını hatırlatarak “Türk Metal ile 30 çalışıyoruz. İkisi de Türk-İş’e bağlı iki sendika. Başka bir sendikayı sokmak istediler. Bizim de ahlakımıza yakışmaz. Çimse ile sözleşmemiz var. Bize yakışmaz, bizde sadakat çok önemlidir. Birbirimize sadık olamayacaksan 30 yıldır devam etmezdi. Arkadaşların böyle ani hareketlerini yadırgadım, yakışmadı. Biz onları Elginkan’ın evladı gibi, çok yerde olmayan nezaketleri gösterdik. Ben işçilerime gününde maaşlarını ödüyorum. İkramiyesini veriyorum. Şimdi ben bu kadar bunları yaparken senin bir adama kızıp benim başıma böyle adamları getirmen doğru değil. Ayrıca o sendikacı kişiler de burada müdahil olmaları saygısızlıktır. Ben kendi işveren olarak değiştirmek istiyorsam söylerim, birlikte hareket ederim. Ama böyle olunca yani iki sendikanın çarpışmasından dolayı biz yara aldık”diye konuştu.

CHP’LİLERE ATIFTA BULUNAN AKÇEN: ESEFLE KINIYORUM!

Eylem yapan işçilere bazı siyasi parti temsilcilerinin destek vermesini doğru bulmadığını kaydeden Akçen, “Siyaseti bizim üzerimizden yapmalarını istemiyorum” diyerek şöyle devam etti “Bazı partili arkadaşlarımız kendilerine göre işin aslını bilmeden, iki sendikanın çarpışmasını bilmeden biz sanki işçilerin hakkını vermiyormuş gibi etrafta konuşmalar yapınca ben incindim. Ben kimsenin hakkını yemiyorum ki. Bilmeden etmeden bunları konuşmalarını esefle kınıyorum. Bizim üzerimizden siyaset yapmalarını istemiyorum. Bir hanımefendi beni aradı, bana kalkıp diğer sendika ile beni masaya oturtmaya çalışıyor. Sizin üstünüze vazife değil bu dedim.”

AKÇEN: BURAYA BAŞKA SENDİKA SOKMAM!

Elginkan Topluluğu ile ilgili çeşitli iddiaların ortaya atıldığını dile getiren Akçen,“Komik şeyler yazıldı. Birincisi benim sandalyemin sallandığı söyleniyor, ben hayatımda sallanan koltuğa oturmadım. 4 ayaklı koltuğa oturdum. Benim sandalyem sallanamaz. Ancak öldüğüm gün o sandalyeyi bırakabilirim. Arkadaşların  bu ani hareketini yadırgadım. Yakışmadı. Bu bir saygısızlıktır. Ben bir işveren olarak değiştirmek istiyorsam çocuklar birkaç sendika var seçelim derim. Elginkan Topluluğunun üstüne kimse çökemez, yürek lazım. Anasının karnından doğmamıştır.  Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devleti, hükümeti var. Hükümetim korur beni. Bizim bu topluluğun üzerine sinek bile konamaz ben söyleyeyim. Çökemez de. Elginkan sahipsiz bir topluluk değil. Burası bana emanet, fabrika işçilerine emanet. Bunu herkes bilecek. Sahibi biziz, koruyucusu biziz. İki sendika kavga ediyorsa ne yaparsa yapsınlar. Ben buraya başka bir sendika sokma niyetinde değilim. Ben dik duracağım. Şu anda hemen hemen 200’e yakın geri dönüş oldu. 200 kişi tekrar üye oldu. Fabrikayı kapatmamızın iki nedeni vardı. Üzülmüştük ve ayrıca fabrikaya bakım yaptık.”dedi.

“İŞÇİNİN CEBİNE GİREN NET MAAŞ 10 BİN TL’DİR!”

Fabrika Genel Müdürü Ercüment Arıcı ise,“Diğer tarafın temsilcisiyken başka bir sendikaya alttan alta çalışmak bize etik gelmiyor. Biz toprak işverenleri sendikası üyesiyiz. Her birinin toplu iş sözleşmesinde aynı haklar verilir. Ücret olarak da bizde yeni işe başlamış sendikalı arkadaş şu an her ay cebine giren net 10 bin liradır. Bu sene 2 bin 500 lira ikramiye verdik. Bankadan promosyon alıyoruz. İşçi başına 5 bin 500 lira geliyor. Bayram erzakı verdik, ceplerine giren 10 bin lira net maaştır. Asgari ücrete yapılan zamlı maaşın üstüne yüzde 35 zam yaptık. Yüzde 35 zammı koyunca 13 bin liraları bulacak işçilerimizin maaşı. İşçilerimizin. Bizde ikramiyelerle işçilerimiz 16 maaş almaktadır. Biz çalışanlarımızın zarar görmesini istemeyiz.”dedi.

 

Gaye Akçen
Ercüment Arıcı

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.